Kiváló eredményekről számolt be a lassan kétmilliárd ember digitális otthonául szolgáló közösségi hálózat. Közben azonban a virtuális valóság éllovasának számító Oculus ellenében döntöttek egy félmilliárd dolláros perben.

A Facebook ugyan küzd a hamis hírek problémájával (és nincs vele egyedül), de pénzből valódit állít elő. Öt évvel az első nyilvános részvénykibocsátás után elképesztő számokkal szolgált a közösségi háló mögött álló cég: közel 9 milliárd dolláros hirdetési bevételre tettek szert a múlt év utolsó három hónapjában. A 8,81 milliárd dollár, részvényenként 1,41 dolláros nyereség rácáfolt az elemzői várakozásokra; a várakozások 8,51 milliárd dollárt és 1,31 dolláros részvényenkénti nyereséget jeleztek előre.

Azt is bejelentette a vállalat, hogy már majdnem elérte a kétmilliárdot a felhasználói tábor. Az eggyel korábbi negyedév 1,79 milliárdos eredményét ezúttal már 1,86 milliárdnyi facebookozó szárnyalta túl. Vagyis hét emberből kettő már legalább havi rendszerességgel lép fel a digitális közösségi térre.

Az eredmények tükrében nem meglepő, hogy közel 3 százalékot emelkedett a vállalat papírjainak értéke a tőzsdei kereskedés zárását követően. Annak ellenére tudtak drágulni a részvények, hogy már korábban is erős eredményeket produkált a cég: a tavalyi második negyedévben például 6,5 milliárd dolláros bevételt mutatott fel.

Rázós időszak előtt áll a Facebook?

Noha a fenti számok impozánsak, intő jel, hogy lassulóban a reklámbevétel növekedése. A vállalat bevételeinek zöme pedig ebből származik: 8,63 milliárd dollárt hoztak a hirdetések az év utolsó három hónapjában a közösségi média konyhájára (ennek 84 százaléka már a mobil platformról érkezik). David Wehner gazdasági igazgató még novemberben árulta el, hogy az elmúlt év második felében érezhető lassulást tapasztaltak ezen a téren.

És nem ez az egyetlen kihívás, amivel szembe kell néznie Mark Zuckerberg cégének. Egyre komolyabb fenyegetést jelent a tőzsdére készülő Snapchat, melynek részvényei a héten jelenhetnek meg nyilvános kereskedésben. A Snapchat fiatal, hűséges és nagyon aktív felhasználói bázissal rendelkezik: 2016 derkán például már 150 millióan használták az appot napi szinten. Kép- és videokészítésben persze a Facebook is erős az Instagram révén, amelynek nemrég megjelent Facebook Stories funkciója gyakorlatilag egy az egyben lekoppintotta a sikeresen működő Snapchat Stories szolgáltatást.

Virtuális valóság, valódi pénzbüntetés

Szintén érinti a Facebook pénzügyi helyzetét, hogy a tulajdonába került Oculus ellen folytatott perben a minap a felperes javára döntöttek. A virtuális valóság koncepciójának gyakorlatba való átültetésén dolgozó Oculus egy texasi bíróságon áll vesztésre; az őt félmilliárd dollárra perelő ZeniMax Media szerint előbbi engedély nélkül használta fel szellemi tulajdonát.

Míg a ZeniMax érthető okokból elégedett a bírói döntéssel, az Oculus csalódottságát fejezte ki az ítélet miatt. A cég szóvivője leszögezte, hogy az Oculus termékei az Oculus fejlesztette technológián alapulnak, működésükhöz külső fejlesztőktől származó, engedély nélkül átvett eljárásokat nem használnak.

Egyelőre nem tudni, hogy a 3 milliárd dollárért 2014-ben Facebook tulajdonba került vállalatnak saját magának kell-e kigazdálkodnia az 500 millió dolláros büntetést, vagy Zuckerbergék kinyitják a pénztárcájukat. Az biztos, hogy a Facebook alapítója szintén részt vett a tárgyaláson, hogy jelenlétével mutassa, mennyire komolyan veszik a bírósági eljárást. Pár napja pedig bejelentette, hogy hazacsábították a Google-nél tapasztalatot szerzett, majd a Xiaomi nemzetközi terjeszkedését felügyelő Hugo Barrát a virtuális valósággal foglalkozó részleg vezetésére.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.