A 180 milliárd dolláros kínai Alibaba Group Holding alapítója szerint vészmadárkodás helyett akár meg is alapozhatnánk a követkeő generációk munkahelyét.
Hirdetés
 

Az utóbbi kétszáz évben a gyártóipar fejlődése munkahelyeket teremtett. Manapság azonban, a mesterséges intelligencia vagy a robotok miatt, a gyártóipar többé már nem a munkahelyteremtés motorja – fogalmazott Jack Ma a New York-i Bloomberg Global Business Forumon tartott előadásában (fent a Bloomberg felvételén) . Az Alibaba Group Holding alapítója szerint ezt a szerepet a későbbiekben a szolgáltatóipar veszi át, legalábbis ott, ahol tudatosan elébe mennek az eseményeknek.

Kenjünk rá mindent a robotokra

A robotizáció és az élő munka emelkedő költségeinek viszonya egyre aktuálisabb téma. Nemrég mi is beszámoltunk róla, hogy már Kína sem a korlátlan és tetszőlegesen olcsó munkaerő országa: az ottani gyártóiparban dolgozók átlagos havi bérköltsége már partiban van a brazil bérekkel, és jóval magasabb a mexikói vagy indiai fizetéseknél.

Június végi adatok alapján a gyártóipari központnak számító Kuangtung és Hupej tartományokbana dolgozók 26 százaléka hagyta ott egy év alatt a munkahelyét, ami a 28 év alattak esetében még magasabb, 38 százalékos arányt mutat. A gyárak viszont nem költöznek az olcsóbb munkaerőt kínáló országokba, inkább befektetéseket eszközölnek a robotokba és az automatizált termelésbe.

Ezzel párhuzamosan sok politikus úgy tekint világszerte a gyártásra és a feldolgozóiparra, mint a munkahelyteremtő választási ígéretek beteljesítésének legfontosabb eszközére. Jelentős részben erre épül Donald Trump amerikai elnök "America First" programja, ami a külföldre szervezett gyártótevékenység hazaköltöztetését ígéri, de a feldolgozóipari munkahelyek idehaza is meghatározó szerepet kaptak a kormányzati jövőképben.

Itt érdemes megemlíteni, hogy a valóban erős feldolgozóipari konjunktúra és a feldolgozóipar munkahelyteremtő képessége vagy munkaerőigénye nem mindenki szerint egymásból következő dolog. A technológia például a mezőgazdaságban is növeli a hatékonyságot, miközben radikálisan csökkenti a felszívott munkaerő létszámát, és az új belépőktől is másféle (akár informatikai jellegű) képességeket követel.

Szemléletváltás  az oktatásban

Jack Ma mindezekhez képest úgy látja, hogy a jelenlegi oktatási paradigma egyenesen ahhoz vezet majd, hogy a rendszerből kikerülő munkaerő jelentős része 30 éven belül elveszítse a megélhetését. Bizonyos feladatokban ugyanis a gépek már egyértelműen jobbak az embereknél – ellenben ahol kreatív, innovatív gondolkodásra nevelik a gyerekeket, ott az emberi munkaerő az új feltételek mellett is releváns marad.

A mestreséges intelligencia és a robotizáció a megfelelő esetben nem kiváltja, hanem kiegészíti az emberi kompetenciát, ami természetesen csak abban az esetben lehetséges, ha az emberi kompetencia tovább terjed a könnyen automatizálható tevékenységeknél. Ez Jack Ma szavaival azt jelenti, hogy a technológia nyilvánvalóan megszüntet egy nagy csomó munkahelyet, de teremt is helyettük újakat: a kérdés az, hogy készen állunk-e, kvalifikáltak vagyunk-e ezeknek az új feladatoknak az elvégzésére. (Ebből a szempontból a jelenlegi, negyedik ipari forradalom is különbözik az előzőektől: a megszűnőben lévő állások helyett most is születnek újak, azonban most először fordul elő, hogy az új munkahelyek elfoglalása nem lehetséges a korábbi képességekel.)

Az Alibaba első embere szerint a gyártóiparban sincs már értelme "made in China" vagy "made in America" termékekről beszélni, helyette itt a "made in Internet" fogalma. Az új évszázad gazdasági fejlődését az internet alapú technológiákra támaszkodó kisvállalkozások jelentik, amelyek szélesebb, akár globális elérésre tesznek szert a digitális gazdaságban.

Kína és az USA majd megoldja

Az Alibaba például úgy ígér egymillió új munkahelyet az Egyesült Államokban, hogy a befektetők alapértelmezett piactereként pozicionálja magát, hozzásegítve az amerikai kisvállalkozásokat, hogy eligazodjanak és kereskedjenek a kínai piacon – ahol a dotkom birodalom saját adatai alapján már 30 millió munkahely épül közvetve az Alibaba szolgáltatásaira.

Ez utóbbi kapcsán Ma a konferencia után adott videointerjúban a kínai-amerikai viszonyra is kitért, ami Donald Trump beiktatása óta egy hullámvasúthoz hasonlít. Szerinte az ilyen kakaskodás két szuperhatalom viszonyának a velejárója, de valóban ez az a reláció, ami kritikus fontosságú a következő teljes évszázadára néve, és amiben a látszat ellenére folyamatos előrelépések tapasztalhatók.

Ahogy a digitalizáció ütemét is a szakemberhiány lassítja, úgy a jelenlegi oktatási rendszer a jövő munkahelyi vagy üzleti realitására sincs felkészülve. Itt mások is az olyan képességeket szokták emlegetni, mint a kreativitás vagy az algoritmizálás, amelyek egyszerűen testidegenek a létező képzési rendszerek jelentős részében.

A technológia veszélyeit egyébként az Alibaba alapítója is látja, bár sokkal optimistább, mint mondjuk a harmadik világháború lehetőségeit tárgyaló Elon Musk. Ezt Ma "realista optimizmusnak" nevezi: szerinte is óvatosnak kell lennünk, hiszen a technológiai fejlődés korábban már világháborúk hajtóanyaga volt, de a gépek hatalomátvételét hülyeségnek tartja az utánozhatatlan emberi minőségek miatt, és reméli, hogy a harmadik világháborút a szegénység, a betegségek és a környezetszennyezés ellen vívjuk majd.

Jack Ma 46,3 milliárdos vagyonával éppen a világ tizennegyedik leggazdagabb embere a Bloomberg dollármilliárdosokról szóló aktuális listája szerint, potom 200 millióval lemaradva a Google-alapító Sergey Brin mögött. Ez nyilván nem jelenti, hogy a jövőbe látna, de azért eddigi karrierje során már bizonyította, hogy van némi érzéke a digitalizációs trendekhez – amelyeket mostanában már nem csak használ, hanem maga is alakít.

Közösség & HR

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.