A "világ gyára" már egyáltalán nem olyan olcsó, mint korábban. Az emelkedő bérek és a munkaerőhiány arrafelé is az egyre kifizetődőbbé teszi az ipari robotok alkalmazását.

Kína már nem a korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló, tetszőlegesen olcsó munkaerő országa. A gyártóiparban dolgozók átlagos havi bérköltsége már 2015 végén is 4126 jüan (mai árfolyamon átszámítva 165 ezer forint) volt, ami nagyjából partiban van a brazil bérekkel, és jóval magasabb, mint amennyit Mexikóban, Thaiföldön, Malajziában, Vietnámban vagy Indiában kell fizetni a munkásoknak.

A Bloomberg ezzel kapcsolatban egy hongkongi egyetemi kutatást idéz, amely összesen 1200 vállalatot és 11.300 munkavállalót vizsgált a kínai gyártóipari központnak számító Kuangtung és Hupej tartományokban. A június végén közzétett adatok alapján a dolgozók 26 százaléka hagyta ott egy év alatt a munkahelyét, ami a 28 év alattak esetében még magasabb, 38 százalékos arányt mutat.

Ezzel szemben nem jellemző, hogy a gyárak átköltöznének az olcsóbb munkaerőt kínáló országokba, inkább befektetéseket eszközölnek a robotokba és az automatizált termelésbe. A megvizsgált cégek kétötödénél már tapasztalható valamilyen fokú automatizálás, és 8 százalékuk alkalmaz ipari robotokat is.

Állami hátszél enyhíti a veszteségeket

Ez úgy is igaz, hogy a tárgyieszköz-beruházások forgalomhoz viszonyított aránya a 2013-as 25 százalékhoz képest 2015-ben 19 százalékra csökkent, a K+F beruházásokat végrehajtó társaságok aránya pedig 10 százalékponttal 44 százalékra esett vissza 2014 óta. A kutatás szerint mndennek oka az a bizonytalanság, ami a kínai gazdasági növekedés ütemével kapcsolatban tapasztalható.

A vállalatok körében egyre gyakoribb a munkaerő-kölcsönzés, ami vel sokat spórolhatnak a törvények által máskülönben elírt, a bérköltségek akár 40 százalékát kitevő jóléti juttatásokat. Ez utóbbiak egyébként sokfelé alku tárgyát képzik, mivel esetenként a bércsökkentésbe is belemennek annak érdekében, hogy a vállalatok akár az országon belül se költöztessék odébb a gyártótevékenységüket.

A versenyképesség megőrzésére sok kínai vállalat támaszkodik az állami támogatásokra, ami a robotizálás tekintetében is különféle adókedvezményekben vagy -elengedésben, nem ritkán pedig közvetlen támogatáskban nyilvánul meg. Nem meglepő, hogy ennek elsősorban az állami tulajdonú társaságok a kedvezmnyezettjei: a magáncégek nagyjából fele, míg az állami vállalatok 83 százaléka vehetett igénybe ilyen irányú támogatásokat.

Az állami hátszél ellenére tavaly az állami kézben lévő termelőcégek 26 százaléka és a magánvállalatok 18 százaléka termelt veszteséget. A tanulmány szerint ez jól mutatja, hogy a kínai társaságok váratlanul szembesültek a fenti problémákkal, és a kínai gyártóipar könnyen kifuthat az időből, ami az új helyzethez való alkalmazkodást illeti.

A Bloomberg beszámolójában egy Hupej tartománybeli üzem vezetője szólal meg, aki szerint a munkabérek már évek óta két számjegyű emelkedést mutatnak, a gyár ennek ellenére kapacitásának 20 százalékán működik. A vállalkozás ennek ellensúlyozására 40 új robotot állított munkába, darabonként 40 ezer jüanos (kb. másfélmillió forintos) beruházással. A gépek ebben a példában a műanyag alkatrészek sorjázását végzik, amivel rövid távon több tucat embert, a dolgozók negyedét helyettesítik a termelés csökkenése nélkül.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.