A Teradata műszaki igazgatóját az ExecRank az idei évben az Egyesült Államok negyedik legfontosabb CTO-jává választotta. Stephen Brobsttal a PMI szervezte Art of Project konferencián készítettünk interjút.

A Teradata műszaki igazgatója, Stephen Brobst elismert big data szakértő. Az ExecRank több mint tízezer szakember közül az idei évben az Egyesült Államok negyedik legfontosabb CTO-jává választotta. 2008 és 2012 között tagja volt Barack Obama tudományos és technológia tanácsadó testületének is. Többször járt Magyarországon, keynote előadója volt a CIO Hungary 2013 konferenciának. Stephen Brobsttal a PMI (Project Management Institute) Budapest szervezte nemzetközi Art of Project konferencián készítettünk interjút.

Bitport: Mitől lehet sikeres a big data alkalmazása?

Stephen Brobst: Egyáltalán nem a technológián múlik a dolog, sokkal inkább az embereken és a vállalati kultúrán van a hangsúly. Azon, hogy miként lehet a megfelelő embereket, a megfelelő tudással bíró kollégákat a feladat szolgálatába állítani.

Leginkább a vállalati szemlélet formálódásán lehet lemérni, sikeres lesz-e egy Big Data projekt. Ez akkor következik be, ha a szervezet magáénak vallja az adatokra támaszkodó döntéshozatalt. És nem csak a felső vezetésnek kell ehhez alkalmazkodnia, a hierarchia legalsó szintjének is eszerint kell működnie.

Bitport: Mondana egy példát?

S. B.: Pár éve egy légitársaság vezetősége úgy kívánta megoldani egy törölt járat hoppon maradt utasainak kárpótlását, hogy mindannyiuk számára felkínált 200 dollárnyi kártérítést. Az ügy azonban elhúzódott, és közben lecserélődött a vezetőség is. Az új menedzsment pedig elkezdett azon gondolkodni, hogy vajon miért pont 200 dollár lett a kártérítés? Miért nem 150, 250 vagy valami teljesen más?

Végül éltek a big data eszközeivel, és rájöttek, hogy egyéb módjai is vannak annak, hogy az utasok kompenzálják. A leghatékonyabb és egyben leginkább költségkímélő megoldás az egy évnyi VIP-váró használatának felkínálása lett, ami így elégedettebb utasokat és a hasonló esetekre alkalmazható séma révén olcsóbb működést is eredményezett.

Bitport: Lát különbséget az amerikai és az európai big data projektek között?

S. B.: Alapvetően nem. A problémák, a megoldandó kihívások mindkét kontinensen hasonlóak, noha az emberek nem. Például Magyarországon az emberek a nagy átlaghoz képest jobbak a matematikában és a különböző tudományágakban, ami előnyt jelent. Másrészről azonban a felső vezetők többsége – és nem csak az önök országában – úgy nőtt fel, hogy nem állt rendelkezésre olyan mennyiségű adat egy-egy döntés meghozatala előtt, mint napjainkban. Vagyis tudják, hogyan kell információhiányos helyzetben dönteni, és nem értik, miért lenne szükségük több adatra.

Bitport: Ez azt jelenti, hogy személy szerint az igazgatókon múlik a big data projektek sikere?

S. B.: A vezető pozícióban levők ma komoly átmenet tanúi. A menedzserek következő generációjának már egyértelmű lesz, hogy az adatok elemzésére támaszkodnak, az előző generációnak pedig az adathiányos környezetben való döntéshozatal volt természetes. A most kulcspozícióban levő vezetőknek azonban át kell élniük ezt a változást, és alkalmazkodniuk kell hozzá.

Stephen Brobst,
CTO, Teradata. Az alapképzést a Kaliforniai Egyetemen kapta, a MsC diplomáját azonban már a MIT-en (Massachusetts Institute of Technology) szerezte. Tanított a MIT-en és a Boston Universityn. 2012-ig négy éven át volt tagja az amerikai elnököt segítő President's Council of Advisors on Science and Technology testületnek.

Bitport: Hogyan lehet őket meggyőzni?

S. B.: Saját iparágukban már sikeresen lezajlott projektekkel. Az elmélet ugyanis nem elég, a gyakorlat során szerzett tapasztalat adja el igazán a big data mögött álló szemléletet. És természetesen az olyan konferenciák, mint az Art of Project is, fontos tájékoztató, véleményformáló szerepet töltenek be.

Bitport: Ön szerint mi a legnagyobb kihívás ma a big data kapcsán?

S. B.: Maga a kifejezés nem szerencsés. Az elmúlt időben bőven túltolták a fogalmat. Napjainkban már minden big data, akár valóban arról van szó, akár nem. Szerintem a névválasztás sem a legjobb, hiszen nem az adatok nagyságáról van szó, hanem inkább az adatok közötti kapcsolatról.

A legnagyobb kihívás tehát az, hogy megértsük, miről is szól igazából a big data, és ne azért vágjunk bele egy projektbe, mert mindenki azt teszi, mert újdonság, mert szexi, hanem azért, mert a vállalati szükségszerűség azt kívánja.

Bitport: Mi a jellemző hibaforrás, mit lehet elrontani egy bevezetés kapcsán?

S. B.: Ha technológiai oldalról közelítjük meg. A big data ugyanis nem (csak) a technológiáról szól, hanem az üzleti szükségletek kielégítéséről. El sem hinnék, hány ilyen esetet láttam már. "Vezessük be a Hadoopot, az új technológia megold minden problémát", mondják, de ez nem igaz. A Gartner foglalta igazán jól össze a jelenséget: jelenleg a mindent meghaladó várakozás csúcspontján járunk.

Bitport: De nem fog mindent megoldani...

S. B.: Természetesen nem, ez egy téveszme. Viszont ezután szükségszerűen bekövetkezik majd egy elfordulás, ha úgy tetszik, kiábrándulás. Ez természetes folyamat. A piac végül rá fog döbbenni, hogy több van benne, mint amennyit gondolnak, de azért annyi nincs, mint amennyit gondoltak. És ekkor a helyére kerül a big data.

Cloud & big data

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.