Hamarosan az 1980 és 2000 között születettek lesznek többségben a munkaerőpiacon.

Az évtized végére a globális munkaerőpiacon minden második munkavállaló az úgynevezett Y generációból, azaz az 1980 és 2000 között születettek közül kerül ki – állítja a PwC felmérése. A szervezeteknek technikailag is fejlődniük kell, ha erre fel akarnak készülni.

Ennek a generációnak már természetes eszköz az online kommunikációt, a közösségi média világa, és hozzászoktak a kollaborációs eszközök használatához is. Ezzel függ össze, hogy sokkal jobban elvárják a flexibilis munkavégzést biztosító körülményeket, mint az idősebb korosztály.

IT-val könnyebb és gyorsabb

Az Y generáció tagjainak nagy többsége – Nyugat-Európában 78, Közép- és Kelet-Európában 92 százaléka – véli úgy, hogy IT tudása megkönnyíti számára az álláskeresését, és ugyanilyen arányban részesítik előnyben azokat a vállalatokat, amelyek a legújabb technológiai eszközöket biztosítják a munkavégzéshez.

A helyzethez tehát a vállalatoknak is alkalmazkodniuk kell. A Ricoh egy két éve kiadott kutatása kimutatta, hogy a generációs feszültségek akadályozhatják a vállalatok sikerét. Az akkori felmérés szerint például csupán minden tizedik válaszadó vélte úgy, hogy a vezetőség és a frontvonalon dolgozó alkalmazottak ugyanúgy látják a változás irányát. Míg ugyanis az alkalmazottak között nő a digitálisan írástudó Y generációba tartozók aránya, a vezetők többsége hagyományos gondolkodású.

A probléma egyébként Magyarországon különösen élesen jelentkezik, mivel az IKT ipart erőteljesen sújtja a szakemberek külföldre vándorlása. Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége szerint éppen ezért nemzetgazdasági érdek a technológia váltás és az együttműködésre épülő új munkamódszerek bevezetése, ugyanis enélkül elképzelhetetlen az IT szakemberek itthon tartása.

Fontos a pénz, de nem minden

Ma már az, hogy egy cégnél mennyit lehet keresni, csak egy a sok szempont közül, amit a munkavállaló mérlegel, amikor állást keres. Ezt szinte mindegyik, a témával foglalkozó kutatás kiemeli.

Az EY egy friss tanulmánya kimutatta, hogy az Y generáció munkavállalói közül sokan épp a csapatmunkát támogató eszközök és a rugalmas munkavégzés lehetőségének hiánya miatt vált munkahelyet. Persze az alacsony bér, a karrierlehetőségek hiánya és a gyakori túlóra is ott szerepel a váltás leggyakoribb okai között.

Az Ipsos közvéleménykutató szintén hasonló problémákat tárt fel. 32 országra az IKT ipar közel tízezer alkalmazottjának megkérdezésével elvégzett kutatásuk szerint a munkavállalók 39 százaléka elégedetlen a csapatmunka szintjével jelenlegi munkahelyén, és 40 százalékuk gondolja azt, hogy a vállalati közösségi média használata előmozdítaná ezt.

A Deloitte hat európai országban vizsgálta ugyanezt. Ebben a körben még rosszabb állaotokat találtak: a munkavállalók 56 százaléka szerint ugyanis vállalatánál az együttműködés és az innováció is alacsonyabb szinten áll a kívánatosnál, és csak 10 százalékuk állította azt, hogy saját munkahelye mindkét téren élen jár.

A jó, innovatív körülményeknek pedig jó hatásuk van a dolgozói elégedettségre: az ilyen vállalatoknál a munkavállalók elégedettségi szintje 34 százalékkal magasabb, mint azoknál a vállalatoknál, ahol a dolgozók gyengének minősítették az innovációt és a csapatmunkát.

A körülmények persze nem csak a techikai feltételek határozzák meg. Egy 2014-ben lefolytatott hazai kutatás eredményei szerint ugyanis nehezen találják meg a hangot egymással a különböző korosztályba tartozó munkatársak a magyarországi munkahelyeken.

Akkor a válaszadók negyede számolt be arról, hogy kifejezetten nehézkesnek érzik a közös munkát valamelyik másik korosztályhoz tartozókkal. A legnagyobb arányban (37 százalék) a veteránok találták nehéznek az együttműködést, a legkisebb arányban pedig a legfiatalabbak, az Y és a Z generáció tagjai (9, és 7 százalék).

A generációs feszültségekben az értékkülönbségek is szerepet játszanak. Az idősebbek számára a például a tisztelet sokkal nagyobb jelentőséggel bír, mint a fiataloknál. Bár minden generáció tiszteli a szaktudást, a munka- és élettapasztalatot stb., az Y generáció tagjainak kétszer olyan fontos a pozíció, a státusz és az anyagi háttér a tisztelet kivívásához. Ez a generáció, mint az a téma egyik hazai szakértőjének, Lerf Andreának a kutatásaiból kiderült, villámkarrierre vágyik.

A BYOD már nem kérdés

Persze nem csak a dolgozók közérzete számít. A munkaadóknak is vannak elvárásaik: jó kommunikációs készség írásban és szóban, az ügyfélközpontúság, a részletekre való odafigyelés, a jó szervező és problémamegoldó képesség stb.

Emellett a technikai ismeretek is fontosak, melyek jellemzően bizonyos szoftverek használatában szerzett magas szintű jártasságot jelent. Ilyen például a kvázi irodai szabványként működő Microsoft Office. Az IDC szerint egyébként a csomag ismeretét a magas jövedelmet kínáló pozíciók 15 százalékánál írják elő.

Ugyanakkor a munkavállalók szereték saját eszközeiket is használni. A Gartner szerint ezt egyébként idén globálisan a vállalatok 38 százaléka tervezi, hogy ezt lehetővé teszi. Ez nem csak a munkavállalónak jó, hiszen ezzel, ha közvetve is, a vállalat eszközparkja is korszerűbb válik.

Közösség & HR

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.