A tendernyertes szolgáltatók közül a Magyar Telekom írta alá elsőként a frekvenciákra vonatkozó hatósági szerződést. A szolgáltató már szombattól használatba veszi az új spektrumot.

Pénteken délben kapta meg a Magyar Telekom a hírközlési hatóságtól a szeptember végén elnyert legújabb frekvenciák használatba vételére vonatkozó, még hiányzó dokumentumokat, a frekvenciakijelölést és a rádiós engedélyt. Ahogy azt a Bitport is megírta, a cég az 58 milliárd forint vételi díj mellett évi 270 milliót fizet az új spektrumokért. A frekevenciákon már holnaptól elérhető lesz a szolgáltató 4G-s szolgáltatása.

A többiekkel is jól haladnak a tárgyalások

A hatósági szerződés aláírása alkalmából tartott sajtótájékoztatón Karas Monika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke, külön kiemelte a szolgáltató gyorsaságát. Mint mondta, ez az NMHH számára azt is jelenti, hogy a nyertesek nem passzív bérlői, hanem aktív felhasználói lesznek a spektrumoknak.

Ahogy azt megírtuk, a szeptember 29-ei eredményhirdetést követően a nyerteseknek 10 napon belül kellett a frekvenciák ellenértékét befizetni. A tényleges hatósági szerződés megkötésére azonban hosszabb idő, 50 nap áll rendelkezésükre. Mind a négy nyertes – a Digi, a Magyar Telekom, a Telenor, és a Vodafone is – határidőre befizette a rájuk vonatkozó összeget, ami együttvéve mintegy 130 milliárd forint a frekvenciák 20 évnyi birtoklásáért. Az NMHH elnöke elmondta: bár a Magyar Telekommal sikerült a szerződést a leggyorsabban aláírni, a többi szolgáltatóval is jól haladnak a tárgyalások.

Jövőre nőhet érezhetően a 4G-s ügyfelek száma

A Magyar Telekom vezérigazgatója, Christopher Mattheisen kiemelte: startra készen várta cége az új frekvenciákkal kapcsolatos dokumentumok aláírását: "Készültünk rá, olyannyira, hogy a most elnyert spektrumokat 450 új 4G bázisállomással együtt már szombattól bekapcsoljuk a mobil szélessávú hálózatunkba. A bekapcsolással a jelenleg 260 ezerre tehető telekomos 4G-s felhasználó számára a lefedettség a jelenlegi 53 százalékról 73 százalékra növekszik. Az adatátviteli sebesség pedig az 1800 MHz-es frekvenciákkal lefedett területen megduplázódik, az elméleti sebesség elérheti akár a 150 Mbit/s-ot is" – mondta a vezérigazgató.

A Magyar Telekom 4G-s lefedettsége a tervek szerint jövő év végére éri el a 93 százalékot. Matthesien az is elmondta, hogy az 1800 MHz-es spektrumot a sebesség növelésére használják, míg a digitális műsorszórásra történő átállásból hasznosuló 800 MHz-en új településeket kapcsolnak be a szolgáltatásba. Az eddig le nem fedett, 1000 fős lakosságszám alatti települések 38 százalékát egy éven belül kapcsolnák be. A 800 MHz-en elérhető maximális sebesség 64 Mbit/s lesz.

A Bitport kérdésére a vezérigazgató elmondta: várakozásaik szerint az új spektrumok bekapcsolása rövid távon inkább a használatot fogja befolyásolni, és nem az ügyfelek számának növekedésére hat. Az ügyfélszám alakulása szerinte főleg attól függ majd, hogy milyen és mennyi készüléket tud majd vállalata ajánlani az új technológiához. Az mindenképpen pozitív, vélte Mattheisen, hogy hogy a Magyar Telekom által értékesített új készülékek 70 százaléka már 4G-képes. Ezzel együtt is az ügyfélszám észrevehető növekedését csak a jövő évtől várja.

(Illusztráció: MTI Fotó, Szigetváry Zsolt)

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.