A cég egy éve kezdte kiépíteni az indiai vasútállomásokon a szabadon hozzáférhető vezeték nélküli internetet. Ezt a modellt terjesztenék ki világszerte.

Az Alphabet leányvállalata globális kezdeményezést csinál a Google Station programból, amely immár egy éve működik India több mint félszáz vasútállomásán.

Keleten bevált

A cég tájékoztatása szerint naponta több mint 3,5 millió ember használja azokat a telepített hotspotokat, amelyek az ország 52 jelentős vasúti csomópontján állítottak hadrendbe. A teljesen ingyenesen hozzáféhető hálózat becslések szerint naponta 15 ezer olyan embernek adja meg az internetezés élményét, aki korábban sosem volt jelen a világhálón.

A program sikerén felbuzdulva a cég most minden szempontból szeretné kiterjeszteni a modellt. Egyrészt nem ragaszkodnak a névadásban is szerepet játszó (vasút)állomásokhoz: bevásárlóközpontoktól a forgalmas közterületeken át az egyetemekig bezárólag bárhol el tudják képzelni a bővítést. A másik, még fontosabb lépés, hogy bár Indiában indult a projekt, immár a teljes bolygó minél szélesebb lefedése a cél.

Ehhez keres most a cég partnereket. A lehetséges együttműködők köre kiterjed a hálózatüzemeltetőkre, a távközlési szolgáltatókra, az infrastuktúrát biztosító vállalkozásokra, illetve magukat a helyszíneket birtokló cégekre, szervezetekre. Az egyelőre nem teljesen világos, hogy pénzügyi szempontból konkrétan milyen felállást ajánl a Google a partnerségért, de vélhetően ezt a konkrét helyszínek sajátosságai is befolyásolják.

Ingyen is termeli a pénzt az internet

Természetesen a Google nem altruizmusból emeli magasra az ingyen internet zászlaját. A cég számára kritikus, hogy minél többen férjenek hozzá a világhálóhoz, hiszen így az onnan származó reklámbevételeit is képes lesz növelni. És bár a világ fejlettebb részén már nagyon magas az internetpenetráció, az Indiához hasonló fejlődő régiókban bőven van helye az ilyen kezdeményezéseknek. Nem véletlen, hogy egyelőre nagyjából a Föld lakóinak mindössze fele tud csatlakozni az internethez. 

Hasonló terveken mások is dolgoznak. Az egyik leghíresebb ilyen a Facebook Free Basics programja, amely csak az internet egy nagyon kis szeletét nyújtja ingyen. Ez volt a probléma Indiában is, ahol rögtön kritikák kereszttüzébe került, majd a hatóságok a netsemlegességre hivatkozva néhány hónap működés után be is tiltották. Egy helyi szolgáltató aztán rögtön ráugrott a témára, és egy ügyes konstrukcióval igyekszik olyanoknak biztosítani adatforgalom szerint korlátos netet, akiknek saját erőből egyelőre nincs előfizetésük. De maga a Google sem állt meg az állomásokon, hiszen a ballonokról osztott internetet is teszteli a hatalmas ország gyéren lakott régióiban.

Európai mozgolódás

Hogy kicsit közelebbi példákat mondjunk, a minap épp az Európai Bizottság hozott nyilvánosságra egy akciótervet, melynek részeként 120 millió eurós forrást biztosítanának a helyi közösségeknek összesen 6-8 ezer publikus hozzáférési pont létesítésére, amelyek parkokban, köztereken, könyvtárakban vagy más, közösségi célú épületekben szolgáltatnának ingyen wifit a felhasználóknak.

Akkor sem kell azonban aggódni, ha nem úgy és nem olyan gyorsan alakulnak a tervek, ahogy azt az EU-s szervek megálmodták. A távközlési szolgáltatók ugyanis szintén felismerték a wifi kiterjesztésében rejlő üzleti potenciált. Itthon is használhatják például a Magyar Telekom és a UPC előfizetői a cégek ügyfeleinél kihelyezett eszközök biztosította, hatalmas területet jelentő kvázi ingyenes hozzáférést. Sőt még a kormányzat részéről is látszik némi aktivitás, és a következő választásokig minden település központját ellátnák ingyenes hozzáférési ponttal (természesen uniós források felhasználásával). A végén a Google-nek már semmi munka nem marad mifelénk...

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.