Az infokommunikációs szolgáltatások ma már nem számítanak luxusnak. Mégis csak a világ népességének fele jut internethez.

Még napjainkban is a világon megközelítőleg 3,9 milliárd ember nem jut hozzá az internethez – írja a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) éves jelentésében. Pedig a szolgáltatások ára folyamatosan csökken.

Szakadék a fejlett és a fejlődő világ között

Az ICT Facts & Figures 2016 számai azt mutatják, hogy ma már a fejlődő világ adja az internethasználók zömét, ott 2,5 milliárdan kapcsolódnak a világhálóhoz, míg a fejlett országokban élők közül egymilliárdan neteznek.

Ha azonban a penetrációt nézzük, máris láthatóvá válik, milyen óriási a digitális szakadék a fejlett és fejlődő országok között. A fejlett országokban az internet elterjedtsége 81 százalék, a fejlődőkban 40 százalék, a legkevésbé fejlett régiókban pedig alig éri el a 15 százalékot. Pedig ha a különféle technológiák lefedettségi szintjét nézzük, nem ilyen rossz a helyzet, hiszen a teljes népesség 95 százaléka, vagyis nagyjából 7 milliárd ember él már olyan területen, ahol van legalább 2G-s mobil lefedettség. A 3G-s és korszerűbb mobil hálózatok a világ népességének a 84 százalékát érik el, de a vidéken élőknek csak valamivel több mint a kétharmadát.

A szuper szélessávnak tekintett LTE technológia az elmúlt három évben nagyon gyorsan fejlődőtt, ma már eljut a globális népesség 53 százalékához, közel 4 milliárd emberhez. Vannak azonban nagy kiterjedésű földrajzi területek, mint Amerika vagy a FÁK-térség, ahol a populáció egyharmada a mai napig is offline. Afrikában még kritikusabb a helyzet, ott a népesség 75 százaléka nem használja az infokommmunikációs technológiákat. Ezzel szemben Európában csak az itt élők 21 százaléka nem éri el a világhálót.

A vezetékes szélessávot a fejlett világban szeretik

A fejlődő térségekben még mindig kétszámjegyű a vezeték nélküli szélessávú internet előfizetések számának a növekedése: az ott élők több mint 40 százalékának van előfizetése. Globálisan azonban jelentősen lelassult a mobil broadband terjedése. A szakértők szerint a tavalyi 3,2 milliárd után az idei év végén 3,6 milliárdra nőhet a mobil szélessávra előfizetők száma világszerte.
 

ITU ICT Fact & Figures 2016 – szélessáv
Create line charts

Az idén már 100 lakosra legalább 12 vezetékes netelőfizető jut majd Európában, Amerikában és a Brit Nemzetközösség országaiban – ezek azok a térségek, ahol eddig is a legmagasabb volt a fix hálózatok penetrációja. Ehhez a körhöz csatlakozik a vezetékes technológia ázsiai növelésében élen járó Kína, ahol az év végére a vezetékes net penetrációja meghaladhatja a 10 százalékot.

A mobilnet olcsóbb

A mobil szélessávú szolgáltatások anyagilag ma már elérhetőbbek a vezetékesnél, ugyanis utóbbiak alapcsomagja átlagosan kétszer annyiba kerül, mint a hasonló mobilszolgáltatás – állítja a jelentés. A múlt év végén az átlagos mobil szélessávú tarifák világszinten számított bruttó jövedelem (GNI) 5,5 százalékát adták.

Az aggregált internetes sávszélesség és a hálózatok sebessége látványosan növekszik. (A szakmában is keveredik néha a két fogalom. A sávszélesség az adott hálózat elméleti kapacitását jelzi, míg a sebesség a tényleges adatátvitel gyorsasága, amelyet azonban nagymértékben befolyásolnak egyéb körülmények, például a vonali vagy torlódási késleltetés stb.)

Ez év elejére a jelentés szerint a világon elérhető összes sávszélesség aggregált mutatója már elérte a 185 ezer Gbit/s-ot, szemben a 2008-ban kimutatott 30 ezer Gbit/s-mal. Ennek eloszlása azonban egyenetlen. A legtöbb fejlődő és kevésbé fejlett országban például a megfelelő sávszélesség hiánya a legfőbb akadálya annak, hogy javítsák a világhálós kapcsolódás minőségét.
 

ITU ICT Facts & Figures 2016
Create column charts

Ami a sebességet illeti, a fejlett országokban ez év elején 4-ből 3 vezetékes előfizetést 10 Mbit/s vagy efölötti értékkel reklámoztak a szolgáltatók. A fejlődő országokban egyelőre csak a kínált csomagok felére igaz ugyanez.

Észak-Európa az m2m és az IoT élén

A mobil szélessávban ma már a gép-gép közötti kommunikáció (m2m) és a dolgok internete (IoT) is befolyásolja a fejlesztések irányát és gyorsaságát. Az ITU adatai szerint a múlt év elején egy m2m előfizetésre 22 hagyományos mobil előfizetés jutott. A legnagyobb m2m- és IoT-penetrációt az iparilag legfejlettebb gazdaságokban, mindenekelőtt az észak-európai országokban, Svédországban, Norvégiában, Finnországban és Dániában mérték.

A jelentés kitér az infokommunikáció terén is tapasztalható nemek szerinti egyenlőtlenségre, ami szerint több férfi, mint nő internetezik a világon, ráadásul a "gender gap" tavaly óta 11 százalékról 12 százalékra nőtt. A legnagyobb eltérés a nők és a férfiak netpenetrációja között Afrikában mutatható ki, ott 23 százalék a különbség, míg a legkisebb Amerikában, ahol mindössze 2 százalék.

Mobilitás

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.