Egy távközlési szolgáltató különleges csomagján robbant ki vita a netsemlegességről Indiában. A gerjesztett hullámok az ingyen netet nemrég beindító Internet.org szolgáltatását is elérték.

Tulajdonképpen nem is a Facebook alapítója által életre hívott Internet.org ingyenesen igénybe vehető internete robbantotta ki a netsemlegességi vitát Indiában, de a hullámok már a világ összekapcsolását zászlajára tűző szervezetet is elérték.

Klappol az app (ha fizetik)

A net semlegességét, azaz a hálózatokon átmenő adatforgalom bármilyen típusú megkülönböztetését tiltó elvet érzik veszélyben a világ harmadik legnépesebb internetezői táborával rendelkező Indiában. A vitát az egyik telekommunikációs cég, a Bharti Airtel új csomagja robbantotta ki. A bevezetni kívánt szolgáltatás lényege, hogy a mobil alkalmazások adatforgalmáért nem kell a fogyasztóknak semmit fizetni. A probléma az, hogy a másik oldalon, azaz az appok fejlesztőitől viszont nagyon is beszedné a pénzt a vállalat, azaz csak olyan alkalmazást lehetne ebben a konstrukcióban elérni, amelynek tulajdonosa bevásárolta magát a telkóhoz.

Jogvédő aktivisták, felhasználók, sőt kisebb vállalkozások is hangos elégedetlenségüknek adtak hangot a héten nyilvánosságra hozott tervvel kapcsolatban. Előbbiek a netsemlegességet látják meggyalázva, míg utóbbiaknak természetesen az a problémájuk, hogy egy ilyen felállás megöli a versenyt, mert a nagyobb erőforrásokkal rendelkező riválisok így könnyebben megfojtják a piacra lépni kívánó feltörekvő, ám financiálisan gyengébb lábon álló startupokat.

Zuckerberg álma sem úszta meg

A Facebook alapítójának szervezete, az Internet.org alig néhány hónapja indult el Indiában, de az események következtében máris rossz sajtót kapott az ingyenes, de szintén csak korlátozott tartalmat kínáló kezdeményezés. A netsemlegességi vitában az utazási témában érdekelt Cleartrip.com és egy helyi médiacég, a Times Group is megnyilvánult. Mindkét vállalat jelezte, hogy kilépteti tartalmait az Internet.org alkalmazásából, amely mintegy 30 honlappal együttműködve startolt februárban. Nyilvánvalóan ezek a cégek nem most jöttek rá, hogy miként is működik a falakkal körülbástyázott ingyen net, de a nyilvános vita miatt jobbnak látták, ha lemondanak a partnerséggel járó előnyökről.

Érdekes módon Mark Zuckerberg éppen a héten tartott egy kérdezz-felelek órát, amelynek keretében a TechCrunch újságírója neki is szegezte a kérdést, hogy mégis miként tudja összeegyeztetni a netsemlegességet a csak néhány kiválasztott tartalomszolgáltatóval működő Internet.org megoldásával. Válaszában a Facebook-alapító kifejtette, hogy szerinte a net semlegességét az biztosítja, ha az szolgáltatók nem diszkriminálják a szolgáltatások elérését a felhasználóknál. Azonban teljesen más a helyzet azokkal, akik számára egyáltalán nem elérhető (technikai vagy éppen anyagi okokból) az internet. Ezekben az esetekben Zuckerberg szerint a részleges internetelérés is több a semminél.

Az USA-ban már tilos

Az USA-ban egyébként hosszú évek óta húzódó vita épp néhány hete jutott egy fontos mérföldkőhöz. A Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) döntése a telekommunikációs szolgáltatásokat az olyan, szigorúan ellenőrzött közszolgáltatások közé sorolta, mint amilyen a hagyományos telefonszolgáltatás is a múlt század 30-as évei óta.

A leglényegesebb elem, hogy az új szabályok egyértelműen megtiltják a szélessávú szolgáltatóknak, hogy leállítsák vagy lassítsák a forgalmat, vagy hogy fizetség fejében egyes szolgáltatókat olyan előnyben részesítsenek, amelynek eredményeképpen azok szolgáltatásai másokénál gyorsabban juttathatnák el a fogyasztóhoz.

Közösség & HR

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.