Az idei WWDC igazi nagy durranása elsősorban a fejlesztőknek szólt, de majd az egész platform profitál belőle.

Az idei WWDC (Worldwide Developer Conference) előtt senki sem várt hardverekkel kapcsolatos bejelentést, még úgy sem, hogy a tavalyi rendezvényen, ha mérsékelten is, azért volt szó készülék frissítésekről. Az OSX új verziója szinte biztos volt, az iOS8 is benne volt a pakliban, de végül mégsem közvetlenül e rendszerekkel összefüggésben lepte meg a közönséget az Apple.

Az egyértelmű törekvés és stratégia cég részéről., hogy az iOS-t és az OSX-et, vagyis a mobilokra, valamint a Mac-ekre írt oprendszereket a lehető legjobban közelítse egymáshoz, ami egyrészt dizájnban, másrészt funkcionalitásban érhető tetten. Az Apple vezetői által két órában celebrált keynote előadás ismét bebizonyította, hogy ez a műfaj még mindig ennek a cégnek áll a legjobban, ami akkor is így van, ha az Android ekézése ismét hangsúlyos szerepet kapott a színpadon.

OSX Yosemite

A bemutató az új, Yosemite névre keresztelt operációs rendszerrel kezdődött, ami a tavalyi frissítéshez hasonlóan idén is ingyen kerül a felhasználókhoz majd az ősz folyamán. A rendszer egy teljes vizuális ráncfelvarrást kapott, az ikonokat átszabták, megjelentek az átlátszó, blur hatású felületek, eluralkodott az iOS7-ben már bevezetett flat dizájn és a rendszerben használt fontkészletet is teljes egészében lecserélték. Megújult a Spotlight kereső, a notification center, vagyis az értesítési központ szerkeszthető widgetekkel bővült: a demók alapján az szűrhető le, hogy minden sokkal kellemesebb, modernebb lett, de nem annyira harsány a megjelenés, mint az iOS7 esetében volt.

Az OSX alap alkalmazásai közül a böngésző és a Mail app kapott sok és jelentős újítást. Ilyen a Safariba bekerült megosztás gomb, az keresőszó begépelése közben automatikusan megjelenő Wikipedia ajánlatok, vagy a megnyitott böngésző ablakok áttekintő nézete. A megújult Mail alkalmazással kapcsolatban a Markup nevű beépített képszerkesztő is nagy tapsot kapott, de az igazán nagy ujjongás akkor következett, amikor a MailDrop került szóba. Ezzel a megoldással végre megszűnik a nagy csatolmányok problémája, mivel az Apple így lehetővé teszi, hogy a legfeljebb 5 GB-os fájlokat a küldő feltöltse az iCloud tárhelyébe és az arra mutató linket küldje el a címzettnek.

Már ez a lépés is arra mutat, hogy az Apple szeretné kicsit felturbózni, vagy némi éllel azt is mondhatnánk, hogy a versenytársak megoldásaihoz felzárkóztatni az iCloud szolgáltatását. Ebbe a tervbe tartozik bele az is, hogy a felhő alapú tárhelyre másolt fájlokat a felhasználók végre a saját gépeiken is pontosan úgy kezelhetik, rendezhetik, mintha azt csak lokálba mentették volna le. Az iCloud Drive pontosan azt nyújtja, amit a Dropbox, vagy a OneDrive, vagyis az ott tárolt fájok, mappák kereshetővé válnak a Finder segítségével, és az egy fiókhoz tartozó állományok Mac, iOS, illetve egy kliensprogrammal Windows alatt is elérhetők.

OSX Yosmeite: ingyenes és flat

Hogyha egyik-másik újítás, frissítés nem is eredeti (viszont pótlás feltétlenül szükséges), akkor a Handoff valami olyasmi, ami eddig egyetlen másik oprendszerben sem valósult meg natív formában. Ez, illetve a hozzá kapcsolódó funkciók végre egységes munkaeszközként, platformként kezelik a mobilt és a számítógépet, és pontosan úgy közelítenek hozzá, mint amiket térben és időben gyakran egymás kiegészítőjeként használunk. Ilyen lesz például az a lehetőség, hogy az egyik eszközön megkezdett e-mailt, dokumentumot folytathatjuk, vagy befejezhetjük egy másikon, vagy az AirDrop kiterjesztése az iOS és az OSX között, amivel végre mobil és Mac között is lehetővé válik az egyszerű fájlküldés.

Ebbe a témakörbe tartozik az Instant Hotspot is, ami a Mac számára automatikussá és sokkal könnyebbé teszi a közelben lévő mobil eszköz internet kapcsolatának használatát. Végül slusszpoénként jött a hívás és üzenet kezelés, amit a színpadon stílusosan Dr. Dre, a nemrégiben felvásárolt Beats Electronics egyik társalapítójának felhívásával prezentáltak. Mivel a mobil a nap nagy részében a gépünk mellett pihen, így az Apple lehetővé teszi, hogy a Yosemite kezelje az iPhone-ra érkező SMS-eket és iMassage üzeneteket, valamint a bejövő hívásokat.

iOS 8

A mobilos rendszerhez alapjaiban nem nyúltak hozzá a fejlesztők, inkább apróbb kiegészítések hozzáadásáról volt szó, illetve azon funkciók javításáról, amelyek szükségesek ahhoz. Hogy a rendszer képes legyen együttműködni az OSX-szel. Megjelentek az úgynevezett interaktív értesítések, amelyek a kijelző felső szélén jelennek meg egy-egy bejövő SMS, Facebook üzenet, vagy naptárbejegyzés formájában. Az iOS 8 lehetővé teszi az ezekre való reagálást anélkül, hogy kilépnénk az éppen aktuálisan megnyitott alkalmazásból.

Az Apple igyekezett reagálni a különböző, nagy sikereket elérő chat appok funkciólistájára, ezért több olyan újítás jelent meg az iOS saját appjában, ami már ezekben jó ideje elérhető. Ilyen a hangüzenetek, rövid videók küldése, az önmegsemmisítő üzenetek, vagy az, hogy a csoportos üzenetekből eltávolíthatók a résztvevők egyesével, ami akkor nagyon praktikus, ha egy bennünket nem érdeklő, de rengeteg üzenetet termelő beszélgetésbe keveredtünk bele.

iOS8: sok apró, de hasznos újítás

Az egyik legnagyobb horderejű újítás egyértelműen az, hogy az Apple végre engedett a szorításon és külső appokat is beenged az iOS-be rendszer szinten. Ezek használatával a gyári billentyűzetet cserélheti le az, aki nincs megelégedve az Apple eredeti megoldásával. Ezzel párhuzamosan a gyári virtuális klaviatúra is kiegészül egy intelligens, a felhasználó szokásait megtanulni képes prediktív szövegbeviteli módszerrel, a QuickType funkcióval.

A sokat pletykált, fitnesz témakörbe tartozó nagy meglepetés végül elmaradt, lett azonban egy HealthKit névre hallgató alkalmazás központ, aminek az lesz a feladata, hogy a számtalan, testmozgással összefüggő kiegészítő, illetve app használata közben gyűjtött adatok egy helyre kerüljenek (erre a sémára született meg a HomeKit is). A családosoknak jó hír a Family Sharing funkció bevezetése, ami lehetővé teszi, hogy a családon belül, legfeljebb hat fő erejéig megoszthassuk a különböző forrásokból megvásárolt zenéket, videókat, könyveket (ha egy bankkártyához tartozó fiókokról van szó), naptárbejegyzéseket, fotókat, vagy egyéb emlékeztetőket.

Még jobban közelítenek egymáshoz és integrálódnak az oprendszerek

Az iOS 8 szintén ősszel kerül a felhasználókhoz, addig kizárólag a fejlesztői béta verziókat lehet letölteni és tesztelni. Az is kiderült, hogy az Apple nem folytatja az iPhone 4-es modellek támogatását, így ezekre a mobilokra az iOS 8 nem lesz elérhető.

A klasszikus, régóta hiányolt „one more thing” bejelentés ismét elmaradt, viszont a Swift nevű, teljesen új programnyelv bejelentésével az Apple mindenkiit meglepett. Az új programozási nyelv az Apple szerint lényegesen gyorsabb és kényelmesebb munkát tesz lehetővé a fejlesztők számára és kompatibilis marad az Objective-C-ben írt kódokkal, így a már kész appokba is integrálhatók a Swiftben írt kódsorok. A rendszer megnyitása, fellazítása abban is megmutatkozott, hogy a TouchID szintén elérhető lesz külső alkalmazások számára.

Konzumer tech

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.