Az Apple alaposan átdolgozta mobil operációs rendszerét: egyszerűsített ikonok, élénk színvilág, friss funkciók – és erős deja vu.
Az iOS nem mai gyerek, az iPhone 2007-es bemutatkozása óta komolyabb változás nem történt vele kapcsolatban, így éppen ideje volt, hogy az Apple radikálisan hozzányúljon. Hatalmas projektről van szó, amely során a rendszer minden elemét újragondolták, az ikonokat áttervezték, több, már eddig is sokszor hiányolt funkció került bele és így tovább. Ám a legfontosabb az a váltás, ami az úgynevezett "flat design" alkalmazását jelenti.

Az Apple összes mobileszközén iOS fut, azaz nagy horderejű lépésről van szó, ezért a munkát nem is bízták akárkire: az eddig terméktervezésben tevékenykedő Jony Ive lett a hadvezér. A végeredményt (az asztali oprendszer legfrissebb verziójával, illetve több hardveres újdonsággal együtt) magyar idő szerint tegnap este, a gyártó éves fejlesztői konferenciáján, a WWDC-n mutatták be.


iOS 7: a nagy átalakítás (a kép nagyítható)

iOS 7: flat és vivid  Az, hogy az iOS vizuális világa gyökeresen megváltozik, és egy minimalista, visszafogott megjelenés következik, már hetekkel ezelőtt lehetett tudni. Az évek óta alkalmazott, úgynevezett "szkeumorf design" elfáradt, a nagy riválisok is az egyszerűsített vonalak világát választották a rendszerek legutóbbi kiadásaiban, legyen szó az Androidról, de főleg a Windows Phone-ról. Várható volt, hogy a 3D-hatású, erősen árnyékolt, a tárgyak, kapcsolók, szimbólumok valós megjelenését másoló ikonok el fognak tűnni, hiszen az iOS-t használók már tökéletesen tudják, hogy mit, mire kell használni, aki pedig nem ezen a rendszeren nevelkedett, az máshol megkapta kiképzést.



És így is lett. Az iOS 7 egyszerű, minimalista vonalvezetését az élénk színvilág egészíti ki, ez a kombináció pedig erősen megosztja a közvéleményt. De mielőtt rátérnénk arra, hogy milyen vélemények jelentek meg a dizájnnal kapcsolatban, nézzük át, hogy mely rendszerbeli újdonságok kerültek az iOS 7-be. Az egyik leglátványosabb elem a Control Center, ami a fontosabb funkciók gyors elérésére szolgál. A panelt a kijelző alulról felfelé történő végigsimításával csalogathatjuk elő, a felületén pedig olyan alapfunkciókat aktiválhatunk vagy kapcsolhatunk ki, mint a Bluetooth, a Wi-Fi, itt állíthatjuk be a kijelző fényerejét, kezelhetjük a zenelejátszást, vagy indíthatunk el egyes alkalmazásokat.

Minden kicsit ismerős  A másik újdonság a lezárt képernyő mellett is aktiválható Notification Center, vagyis értesítési felület, ami felülről legördülve, kategóriákra osztva mutatja meg, hogy milyen fontos történésekről maradtunk le, vagy éppen mi a következő naptárbejegyzésünk. Megjelent az értesítések szinkronizálása is, vagyis ha az egyik eszközünkön valamelyik értesítést eltüntetjük, az az összes készüléken eltűnik.
 


iTunes Radio, multitasking, nyitóképernyő, Control Center, oldalak kezelése a böngészőben (a kép nagyítható)

Teljesen megújult a korábban sokat szapult multitasking rendszer is, ami most már valós idejű párhuzamos programfuttatást jelent, de frissült az appok betekintő képernyőinek megjelenítése, amelyeket egy felfelé húzással zárhatunk be, ha már nincs rájuk szükségünk. Új a tartalmak megosztására szolgáló AirDrop, teljesen átalakult a fotózás is, mivel már a képek készítésekor bevethetünk különböző effekteket. A galéria immáron a képek készítésének ideje és helye szerint rendezi a felvételeinket, a böngésző felületét is átdolgozták, valamint a Siri is további funkciókkal, illetve egy férfi hanggal egészült ki. Új szolgáltatásként jelent meg az iTunes Store-ra épülő iTunes Radio, ami egy ingyenes, streaming alapú rádióalkalmazás. Több mint 200, az ízlésünkhöz igazodó állomás közül válogathatunk és ha valamelyik dal megtetszik, azt meg is lehet vásárolni. 

Hideg, meleg  Az Apple termékek mindig csúcsra járatják a felhasználók véleményalkotási és kommentelési hajlandóságát, nem történt ez másként az iOS 7 kapcsán sem. Az elsődleges reakció a meghökkenés, hiszen a flat dizájnra ugyan sokan számítottak, de a szivárvány különböző színeiben úszó felületek, a konkurens oprendeszerekben már eddig is megtalálható megoldások átemelése sokak számára szokatlanok voltak.


A képernyő feloldási módja is változott (a kép nagyítható)

Egyesek szerint az iOS 7 befogadásához bizonyos tudatmódosító szerek használatára van szükség, nem egyszer merült fel máris a plágium gyanúja, sőt a netes folklór már ott tart, hogy az Apple sikeresen megalkotta az Android 5.0-t. Azt valóban nehéz nem észrevenni, hogy a különböző értesítési felületek, az időjárás alkalmazás, de maga a megjelenés is több helyről ismerős lehet, és sokan azt is kétségbe vonják, hogy igazi fejlődés történt-e dizájn terén, vagy az egész átalakítás megrekedt a szemet kiégető ikonok és menüelemek létrehozásánál. 

Az az ellenvélemény is erősen tartja magát, hogy rendkívül nehéz újat kitalálni, és az Apple csak azt hasznosította, amit az általuk lerakott alapokra építettek a többiek, és erre minden joguk megvolt, hiszen tulajdonképpen az Apple volt az, amely egy jól használható mobilos operációs rendszert alkotott még 2007-ben. Egy biztos: az Apple nem volt szívbajos, meglépte, amit megkövetelt tőlük a szakma és a nagyközönség, az eredmény pedig egy valóban ellentmondásos, sokak szerint gyönyörű és eredeti, mások szerint csúnya és összelopkodott operációs rendszer.

Uniós vizsgálat indulhat az Apple ellen 
Apple: csökkenő nyereség, sikeres iPad mini
Apple: bevásároltak egy jobb navigációért 

Az iOS 7 béta verzióját a fejlesztők már letölthetik, a nagyközönség pedig valamikor az ősz folyamán juthat hozzá. Az új rendszer futtatásához minimum iPhone 4-re, iPad 2-re, iPad minire vagy legalább ötödik generációs iPod touch-ra van szükség. A rendszer új funkciói az Apple erre létrehozott oldalán egy böngészőben ki is próbálhatók. 

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.