A Világgazdasági Fórum tíz pontba szedte azokat a technológiákat, amelyek már a közeljövőben kézzel fogható változást hozhatnak a gazdaságban és az egyes emberek életében is.

A Világgazdasági Fórumon (WEF) a szervezet feltörekvő technológiákkal foglalkozó tanácsa ismét egy tízes listát állított össze azokról a technológiai trendekről, amelyek áttöréseket hozhatnak a globális kihavások egyikében-másikában. A 2016-os dokumentum, amelyet a WEF a Scientific American magazinnal közösen publikált, olyan vívmányokat gyűjt össze, amelyek a szervezet tagjai szerint egész iparágakat változtatnak majd meg, nem beszélve az emberek jelenlegi életmódjáról. Az anyag egyúttal arra is lehetőséget akar teremteni, hogy elinduljon a párbeszéd azokról az emberi, társadalmi, gazdasági vagy környezeti kockázatokról, amelyeket a szóban forgó technológiák széles körű adaptációja jelenthet.

Az IBM informatikai vezetője, aki egyben a WEF illetékes szervezetének elnöke, igen fontosnak nevezte a látóhatár folyamatos vizsgálatát, ami lehetőséget nyújt a várható folyamatok szakértői elemzésére, és ezzel a világszintű sokkhatásokra való felkészülésre. Dr Bernard Meyerson szerint a globális közösség szintjén kell megállapodásokra jutni az olyan alapelvek elfogadásában, amelyek mentén learathatók lesznek az új technológiák előnyei, miközben a veszélyeket is el tudjuk kerülni.

Ezek jönnek majd szembe mindannyiunkkal

A lista összeállításának egyik alapvető kritériuma volt, hogy csak olyan trendekről ejt szót, amelyekben a WEF szerint éppen a 2016-os év hozza meg az áttörést, vagyis amelyek telepítése és alkalmazása mostantól már nem a "radar alatti tartományban" zajlik. Ez az oka, hogy néhány kiválasztott technológia már évekkel ezelőtt sem számított volna újdonságnak, de most jutott el az érettségnek arra a fokára, amikor a hatásai már érezhetővé és felismerhetővé válnak.

Cikkünk előző részében az első öt technológiát (nanoszenzorok, következő generációs akkumulátorok, blokklánc, 2D anyagok, önvezető járművek) vettük sorra. A WEF 2016-os, feltörekvő technológiákat értékelő listájának második öt eleme:

6. Organ-on-a-chip
A magyar nyelvben talán még nincs elfogadott kifejezés arra a technológiára, amely miniatűr chipekkel modellezi az emberi szervek működését. Ezek a kísérletek nem csak a WEF szerint forradalmasítják majd az orvosi kutatásokat és a győgyszerkísérleteket: segítségükkel pontosan megjósolható például a fejlesztés alatt álló gyógyszerek és molekulák hatása, drasztikusan csökkentve a szükséges állatkísérletek számát is. A távlati cél egy ilyen chipekből modellezett, teljes emberi szervezet létrehozása, ami eddig elképzelhetetlen távlatokat nyitna a biológiai folyamatok vizsgálatában.

7. Perovszkit szolár cellák
A perovszkit napelemek, vagyis a perovszkit néven emlegetett, speciális kristályszerkezetű ásványokra és kerámiákra épülő cellák, sokkal olcsóbbak az elterjedt szilícium-alapú elemeknél, és a gyártásuk költségeihez viszonyítva lényegesen kedvezőbb energia-átalakítási hatásfokkal működnek. Ez újabb, igen jelentős lökést adhat a megújuló energiának, mivel az első perovszkit napelemek állítólag már jövőre kereskedelmi forgalomba kerülnek.

8. Nyílt AI ökoszisztéma
Ha a természetes nyelvek feldolgozásában vagy mondjuk a közösségi folyamatokat leíró algoritmusok esetében a manapság termelődő irtózatos adatmennyiség a fejlesztések megosztásával párosul, az rövid időn belül olyan digitális asszisztensek megjelenését teszi lehetővé, amelyek már valóban egy nagy csomó kérdésben lehetnek a segítségünkre. Ilyen lehet a pénzügyek kezelése vagy az egészségi állapotunk folyamatos ellenőrzése, de akár az olyan hétköznapi teendők is, mint a reggeli öltözködési tanácsadás.

9. Optogenetika
Az optogenetika viszonylag új tudományág, lényege a végletekig egyszerűsítve a sejtek működésének (például az idegsejtek aktivitásának) szabályozása a fény segítségével. Bár a hasonló irányú kutatások nem számítanak kifjezett újdonságnak, csak a közelmúltban sikerült a szövetek, így az agyszövet "mélyére hatolni", egyúttal fényérzékeny fehérjéket juttatva az idegsejtekbe. Ez nem csak az ismeretszerzés, az agy feltérképezésének új távlatait nyitja meg a kutatók előtt, de áttörésekkel kecsegtet az olyan betegségek kezelésében, mint amilyen a Parkinson- és az Alzheimer-kór, az epilepszia, a skizofrénia, vagy akár a szenvedélybetegségek.

10. Systems metabolic engineering
A fosszilis üzemenyagok gyorsan fogyatkozó készletei és az egyre nyilvánvalóbb környezeti hatások nyomán sok kutatás irányul a különböző anyagok és kemikáliák megújuló forrásokból (mondjuk növényekből) történő előállítsásra. A WEF szerint a szintetikus biológia, a rendszerbiológia és az úgynevezett evolutionary engineering területén folyamatos és igen gyors a fejlődés, ami azt jelenti, hogy a szóban forgó (alap)anyagok egyre könnyebben és egyre olcsóbban lesznek előállíthatók.

A WEF előrejelzéseit természetesen érdemes a megfelelő távolságtatrással kezelni, legalábbis ami a technológiák rövid időn belül, széles körben tapasztalható hatásait illeti. Az talán nem is kérdés, hogy a felsorolt területek mindegyike ígéretes jövő előtt áll, de a globálisan is érzékelhető gazdasági vagy társadalmi változásokat azért nem minden esetben könnyű elképzelni. Összehasonlításképpen, a Világgazdasági Fórum tavalyi toplistája itt olvasható, a két évvel ezelőtti pedig itt érhető el pdf formában. Hogy a korábban pajzsra emelt technológiák közül melyik hozta a megjósolt áttörést az elmúlt egy-két évben, az a megfelelő témával foglalkozó híroldalakon - esetenként akár a Bitport oldalain is - nyomon követhető.

Konzumer tech

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.