A Világgazdasági Fórum tíz pontba szedte azokat a technológiákat, amelyek már a közeljövőben kézzel fogható változást hozhatnak a gazdaságban és az egyes emberek életében is.

A Világgazdasági Fórumon (WEF) a szervezet feltörekvő technológiákkal foglalkozó tanácsa ismét egy tízes listát állított össze azokról a technológiai trendekről, amelyek áttöréseket hozhatnak a globális kihavások egyikében-másikában. A 2016-os dokumentum, amelyet a WEF a Scientific American magazinnal közösen publikált, olyan vívmányokat gyűjt össze, amelyek a szervezet tagjai szerint egész iparágakat változtatnak majd meg, nem beszélve az emberek jelenlegi életmódjáról. Az anyag egyúttal arra is lehetőséget akar teremteni, hogy elinduljon a párbeszéd azokról az emberi, társadalmi, gazdasági vagy környezeti kockázatokról, amelyeket a szóban forgó technológiák széles körű adaptációja jelenthet.

Az IBM informatikai vezetője, aki egyben a WEF illetékes szervezetének elnöke, igen fontosnak nevezte a látóhatár folyamatos vizsgálatát, ami lehetőséget nyújt a várható folyamatok szakértői elemzésére, és ezzel a világszintű sokkhatásokra való felkészülésre. Dr Bernard Meyerson szerint a globális közösség szintjén kell megállapodásokra jutni az olyan alapelvek elfogadásában, amelyek mentén learathatók lesznek az új technológiák előnyei, miközben a veszélyeket is el tudjuk kerülni.

Ezek jönnek majd szembe mindannyiunkkal

A lista összeállításának egyik alapvető kritériuma volt, hogy csak olyan trendekről ejt szót, amelyekben a WEF szerint éppen a 2016-os év hozza meg az áttörést, vagyis amelyek telepítése és alkalmazása mostantól már nem a "radar alatti tartományban" zajlik. Ez az oka, hogy néhány kiválasztott technológia már évekkel ezelőtt sem számított volna újdonságnak, de most jutott el az érettségnek arra a fokára, amikor a hatásai már érezhetővé és felismerhetővé válnak.

A WEF 2016-os, feltörekvő technológiákat értékelő listájának első öt eleme:

1. Nanoszenzorok, a "nanotárgyak internete"
A fórum előrejelzése szerint 2020-ra az internetre csatlakozó eszközök száma eléri a 30 milliárdos nagyságrendet (az Ericsson például 2021-re 28 milliárdot jósol), így az IoT jelenleg az egyik legizgalmasabb technológiai terület. A WEF szerint a nanoszenzorok nemsokára már a falaktól és a bútoruktól kezdve mindenhol megjelennek, még az emberi testen is, és egész iparágakban válnak általánossá: például a mezőgazdaságban, az építőiparban, az egészségügyben és a gyógyszeriparban.

2. Következő generációs akkumulátorok
Az akkumulátor-technológiák jelentik a kulcsot a megújuló energiaforrások további fejlődésében, amennyiben ezeken múlik, hogy a kínálat összehozható-e a kereslettel. A legújabb megoldások a szódium-ionos, az alumínium- vagy cink-alapú akkumulátorok fejlesztésében már olyan rácsokat (mini grid) eredményeznek, amelyekkel elvileg kisebb települések energiaellátása is megoldható tiszta energiával.

3. Blokklánc
A virtuális pénz elosztott főkönyvi rendszere, amely gyakorlatilag a valaha végrehajtott összes tranzakció publikus főkönyve, a WEF szerint alapjaiban változtathatja meg a piacok és a kormányzatok működését. A Bitcoin – mert tulajdonképpen erről a technológiáról van szó – csak az előző évben egymilliárd dollárnyi értékeléssel jutott befektetői pénzekhez, ami azt jelzi, hogy a befektetők is számottevő gazdasági és társadalmi hatásokra számítnak.

4. Két dimenziós anyagok
A grafén, az egyetlen atom vastagságú grafitréteg közel sem az egyedüli nanotechnológiai anyag. Az előállítási költségek olyan ütemben csökkennek ezen a területen, hogy a WEF prognózia alapján a két dimanziósnak (2D) is nevezett anyagok felhszanálási lehetőségei igen széles skálán mozognak, a már említett akkumulátor-technológiáktól a víztisztításon át a testen hordható elektronikai eszközökig. Érdekes, hogy az ugyancsak slágernek számító 3D nyomtatás ezúttal nem került fel a WEF tízes toplistájára.

5. Önvezető járművek
Ami kezdetben leginkább a Google bolondériájának tűnt, az manapság minden jelentős járműgyártó szemében kiemelt fontosságú fejlesztési terület. Az önvezető járműveket már közutakon, rendes forgalomban tesztelik, a felhasználás lehetőségei pedig igen széleskörűek az idősek életminőségének javítsától kezdve egészen a közúti szállítmányozásig. A gazdasági szempontok mellett ugyancsak jelentős lehet a balesetek számának csökkentése vagy a környezetre gyakorolt hatás, a járművek "ökológiai lábnyomának" mérséklődése is. A fejlesztések pillanatnyi állását persze nem könnyű pontosan értékelni: az autógyártók szerint minden oké, a gyakorlat azonban nem mindig igazolja a kincstári optimizmust.

Cikkünk következő részében a második öt technológiát (organ-on-a-chip, perovszkit szolár cellák, nyílt AI ökoszisztéma, optogenetika, systems metabolic engineering) vesszük sorra.

Konzumer tech

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.