Friss hír, hogy az iPhone-ok és egyéb elektronikai termékek gyártásáról ismert Foxconn 60 ezer alkalmazottat helyettesítene robotokkal. A folyamat lépésről lépésre zajlik majd, és jól illusztrálja a gépesítés egyre általánosabb folyamatát. Egy gyártósoron megjelenő robot könnyen elképzelhető, de mi a helyzet egy olyan darabbal, amit a beteg lenyel, majd a cél elérése után egyszerűen megemészt?
Bemegy, majd felszívódik
Az MIT legutóbbi kísérletei szerint már erre is lesz lehetőség, és pár éven belül az orvosok új módszerekkel végezhetnek el beavatkozásokat az emberi testben. Az elgondolás alapja az, hogy a beteg által lenyelt mini robot életre kel, külső segítséggel eljut a problémás területre, ott elvégzi a szükséges beavatkozást, majd dolga végezte után egyszerűen felszívódik. A kutatók hosszas kísérletezés után megtalálták a szükséges anyagokat és formát is.
Az egyelőre mesterséges szervek segítségével demonstrált folyamatban egy disznóbélből készült, önmagát harmonika formájúra széthajtogató robot pillangóra emlékeztető mozgással közlekedik a gyomorban, és az emésztőrendszerben. Az Egyesült Államokban évente 3500 alkalommal fordul elő, hogy a beteg véletlenül lenyel egy gombelemet, ami gyakran nem is távozik a gyomorból.
Pillangó a gyomorban
A robot ezt a beépített mágnesnek köszönhetően könnyedén el tudja távolítani, de ezen kívül egyéb, akár belső sérülések, sebek ellátására is alkalmassá válhat a jövőben. Sőt, a kísérletek azt is igazolják, hogy ezek a robotok saját tömegük sokszorosát is képesek magukkal vinni, ami hatóanyagok, szerek kellő helyre való leszállításában jöhet jól az orvosok számára.
A kísérlet jelenlegi szakaszában a robot egy jégkockába fagyasztva érkezik meg a gyomorba, és ahogy elolvad, máris indulhat útjára. A feladat elvégzése után nincs többet vele gond, hiszen a „szerkezet” maradéktalanul lebomlik. A kutatók szerint rengeteg teszt, kísérlet áll még ellőttük, és hat-nyolc évnek kell eltelnie ahhoz, hogy ezek a mini robotok a gyakorlatban is megjelenjenek az orvosok eszköztárában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak