Az Emirates Telecommunication Group Company 50 százalékot plusz egy részvényt szerez a PPF Telecom Group bolgár, magyar, szerb és szlovák leányvállalataiban.

Bevásárolta magát a PPF Telecom Groupba az arab térség legjelentősebb távközlési szolgáltatója, az Emirates Telecommunication Group Company (rövid nevén: Etisalat vagy e&). Az e& az ügylet lezárásakor 2,15 milliárd eurót fizet a cseh vállalatcsoport bulgáriai, magyarországi, szerbiai és szlovákiai érdekeltségeinek 50 százalékáért és plusz egy részvényért. A felvásárlás után három évvel a PPF-et további 350 millió euró illeti, ha a PPF Telecom teljesít bizonyos előre meghatározott pénzügyi célokat. Ha a célok nem teljesülnének, a PPF-nek maximum 75 millió eurót kell visszafizetnie a vételárból.

Az ügylet a csoport átszervezésével is jár, mivel nem része a szintén PPF-tulajdonban lévő csehországi O2 Czech Republic, valamint annak infrastruktúra-szolgáltatója, a CETIN Czech. Ezt a két vállalatot leválasztják a PPF Telecomról, és továbbra is a PPF 100 százalékos tulajdonában maradnak. A CETIN Group, amely az infrastruktúra cégeket fogja össze, minden nem cseh leányvállalatát – a CETIN Bulgaria és a szerbiai CETIN doo 100 százalékát, valamint a TMT Hungary Infra BV 75 százalékát – átadja a PPF Telecomnak.

Annak ellenére, hogy az abu-dzabi székhelyű vállalat irányító többséget szerez a PPF Telecomban, a vállalatcsoportot továbbra is a jelenlegi vezérigazgató, Balesh Sharmat irányítja majd, ami a tranzakcióról kiadott közlemény szerint biztosítja az operatív működés folytonosságát.

A csehek elégedettek

A közlemény idézi a PPF vezérigazgatóját, Jiří Šmejcet, aki szerint ez a PPF történetének eddigi legnagyobb ügylete. A vezérigazgató joggal lehetett arra is büszke, hogy öt év alatt jelentősen növelték az eszközök értékét. A cseh vállalatcsoport 2018-ban 2,8 milliárd eurót fizetett a Telenor azóta Yettelre keresztelt öt leányvállalatáért (a magyar, a bolgár, a montenegrói és szerbiai operációért, valamint a Telenor Common Operation technológiai szolgáltatóért).

A magyar leányvállalat 25 százalékát azonban már alig egy évvel később értékesítette a magyar államnak, amely az Antenna Hungárián keresztül vált tulajdonossá. 2021-ben pedig eladta a montenegrói leányvállalatot is a 4iG-nek. (A magyar Yettelben lévő állami tulajdon ugyan később az Antenna Hungáriával együtt a 4iG-hez került, de később részvénycserével ismét az állam vált tulajdonossá.)

Az e& és PPF közös közleménye szerint a szükséges hatósági jóváhagyások után a tranzakciót legkésőbb 2024 első negyedévére le kívánják zárni. Az ügylet esetében uniós jóváhagyásra is szükség lesz a külföldi támogatásokról szóló EU-s rendelet miatt.

Az Emirates Telecommunications Group Company elsősorban Ázsiában, a Közel-Keleten és Afrikában aktív, az Egyesült Arab Emirátusokon kívül további 16 országban van jelen szolgáltatóként. Idén azonban jelentős befektetőként jelent meg Európában is: megszerezte a Vodafone 14,6 százalékát, így a brit távközlési vállalat legnagyobb részvényesévé vált. A PPF Telecom az első kelet-közép-európai befektetése.

Mobilitás

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.