Egy cseh hírügynökség szerint a Deutsche Telekom (DT) megvette a cseh T-Mobile kisebbségi részvénycsomagját, és ezzel annak egyetlen tulajdonosa lett – írja az MTI. A kivásárlás lehetőségét korábban már a Reuters hírügynökség is megszellőztette.
A DT eddig a cseh mobilszolgáltató részvényeinek 60 százalékát birtokolta. A maradék 40 százalékon a Mid Europa Partners (MEP) és a dubaji székhelyű Al Ain pénzügyi alap osztozott. A vételár a Reuternek név nélkül nyilatkozó informátor szerint 800 millió euró volt. A német Manager Magazin Online megkereste a német céget, ám ők nem kívánták kommentálni a felvásárlást.
A DT jauárban kinevezett új vezérigazgatója, Timotheus Höttges úgy tűnik, nem habozik a stratégiai döntések meghozatalakor. Folytatja a kinevezése előtt meghatározott startégiát. A német vállalat még tavaly novemberben 546 millió euróért megvette a prágai központú GTS Central Europe távközlési csoportot, amely a cseh, a magyar, a lengyel, a román és a szlovák piacon összesen 38 ezer céges felhasználónak nyújt szolgáltatásokat. A németek akkor azt közölték, hogy a cég megvásárlásával csehországi tevékenységüket kívánják megerősíteni.
Német lapok úgy értékelik a felvásárlást, hogy az illeszkedik a német távközlési cég páneurópai terveibe, mely szerint integrált vezetékes és mobil szolgáltatást kívánnak nyújtani a teljes európai telekommunikációs piacon. Ebbe a sorba illeszkedne az a terv is, mely szerint a DT növelné a részesedést a görög OTE távközlési csoportban – és a Magyar Telekomot is felvásárolhatja.
A Magyar Telekom most lenne jó vétel
Erre szüksége is lehet, mivel jó ideje szó van arról, hogy megválik az egyesült államokbeli leányvállalatától, és azzal párhuzamosan erősítene Európában. Az amerikai leányvállalatot két éve az AT&T vette volna meg, amely akkor versenyjogi problémák miatt esett kútba, de azóta is felbukkanak újabb és újabb kérők, miközben a tavaly a a Metro PCS-szel egyesült amerikai vállalat újabb és újabb ötletekkel próbálja erősíteni értékét a piacon ellentmondásos CEO-ja, John Legere irányításával.
A Porfolio.hu elemzése szerint elképzelhető, hogy a magyar szolgáltató piacon forgó részét is megvásárolhatja a DT, és ezzel ki is vezetné a tőzsdéről. A gazdasági lap szerint ez racionális is lenne, és a befektetők egy része is erre számít, hiszen miközben a DT finanszírozza a céget, az osztaléknak csak az 59,2 százaléka az övé. A piacon forgó 40,79 százaléknyi közkézhányad értéke mintegy 130 milliárd forint (420 millió euró). A Portfolio.hu elemzése arra is felhívja a figyelmet, hogy az is a felvásárlás felé tolhatja a DT-t, hogy "a befektetők által kiemelten figyelt EV/EBITDA mutató alapján a Magyar Telekom a legolcsóbb részvény a régióban."
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak