A meglévő licencek is átvihetők a felhőbe! Útmutató dr. Rogányi Dánieltől, az IPR-Insights licencelési szakértőjétől.

Izgalommal vegyes várakozással vehették kézbe az IBM részvényesei a cég nemrég publikált éves jelentését. A Big Blue sajnos ezúttal sem okozott pozitív meglepetést, de felemás teljesítménye nem újdonság, hiszen az informatikai óriás eredményei tavaly rendre elmaradtak a várakozásoktól, aminek következtében a cég részvényei jelentős esést szenvedtek el októberben. Néhány éve az amerikai gyártó folyamatosan keresi azokat a "kitörési pontokat", amelyek révén a közelmúltban 100 éves fennállását ünneplő és egyedülálló hardvergyártói múltra visszatekintő cég az elkövetkező 100 évet is komplex szolgáltatásokat nyújtó, sikeres informatikai vállalatként élheti meg.

Kitörési pontot egyrészt a pénzügyi-gazdasági hatékonyság növelése jelenhet. Ahogy arról a businessweek.com májusban beszámolt, az IBM az elmúlt két évben csökkenő árbevétel mellett volt képes eredményt termelni. Ez jól példázza a cég hatékonyságát. Most viszont több ezres, akár több tízezres leépítésekről is hallani a hírekben, amit a gyártó – legalábbis ami a nagyságrendet illeti – kategorikusan cáfol. A hatékonyabb működésen túl a megoldást olyan új elemek beemelése jelentheti a szolgáltatás- és termékportfólióba, amelyek biztosíthatják az innovációt és az aktuális informatikai trendek meglovagolását, valamint választ jelenthetnek a versenytársak által támasztott kihívásokra.

Dr. Rogányi Dániel
jogász, licencelési szakértő, a szoftvergazdálkodási tanácsadással foglakozó IPR-Insights License Consulting tanácsadója.

Kiemelten fontos szerepet játszhat ebben a törekvésben az IBM szoftvercsoport, hiszen a vállalat a fellendülést elsősorban a szolgáltatások és azokhoz kapcsolódó szoftverértékesítés növelésétől, valamint kiemelten a felhőalapú megoldások elterjedésétől várja. E törekvés jegyében került sor korábban az x86-os szerverüzletág értékesítésére a Lenovo-nak, az Apple-lel megkötött együttműködésre és a felhőszolgáltató Softlayer cég akvizíciójára is. Fájó, egyben kijózanító pofon volt az IBM számára az Amazonnal szemben elbukott CIA tender, amely rávilágított arra, hogy az amerikai óriásnak leginkább a felhőszolgáltatások terén akad behozni valója versenytársaival szemben.

Valamennyi felhőalapú megoldás alkalmazásának célja – legyen szó infrastruktúráról, platformról vagy akár szoftverről – a nagyobb rugalmasság és a költségek csökkentése. Ez kétségtelenül meg is valósulhat, ha egy korábbi on-premise megoldást egy tisztán felhőalapú környezet vált fel.

A gyakorlatban azonban – kiváltképp a nagyvállalati ügyfélkörben – elkerülhetetlen a vegyes, vagyis a hagyományos helyi és az on-demand megoldások együttes használata. Ebben az esetben a környezet komplexitása miatt már korántsem biztos, hogy teljes mértékben kihasználhatóak a hosztolt megoldás előnyei.

A felhőalapú szoftvermegoldások – SaaS (Software as a Service) konstrukciók – előnyeként a valós használattal arányos díjfizetést, úgyszintén az üzemeltetési és karbantartási költségek csökkenését, a legfrissebb szoftververziók automatikus és folyamatos elérhetőségét lehet kiemelni, ezenkívül előnyként jelentkezhet egyes esetekben a fizetett díjak költségként való elszámolásának lehetősége is.

Nem hagyható azonban figyelmen kívül az sem, hogy az illegális szoftverhasználat és a software-remarketing visszaszorítása legalább annyira motiválja a nagy gyártókat a SaaS konstrukciók minél általánosabbá tételére, mint az, hogy az ügyfél a számára optimális módon licencelhesse a szoftvereket. Ez pedig összességében szorosabb függőségi viszonyt, akár a felhasználók kiszolgáltatottságát is eredményezheti.

SaaS megoldások alkalmazása esetén további kérdés az is, hogy mi lesz a sorsa meglévő szoftvervagyonunknak, hasznosíthatók-e korábbi beruházásaink, azaz – a licencmenedzsment nyelvére lefordítva – használhatók-e örökös licenceink hosztolt környezetben?

Hozd a saját szoftverlicencedet!

Az IBM termékpalettáján Smart Cloud gyűjtőnéven váltak ismertté azok a megoldások, amelyek révén a gyártó hosztolt infrastruktúra-, platform- és szoftverszolgáltatásokat kínált ügyfelei számára. Ezen belül is a Smart Cloud Enterprise célozta meg a nagy áttörést az Amazon Web Services-hez hasonló internetes szolgáltatáscsomag nyújtásával. A Smart Cloud Enterprise megoldásnál is látszik, hogy a gyártó licencmodelljét a felhőmegoldáshoz kívánja igazítani az Oracle-hez hasonlóan, azaz az ügyfelek meglévő, örökös licencei felhasználásnak lehetővé tételével. Erre a BYOL (Bring Your Own License) és BYOSL (Bring Your Own Software and License) modellek keretében volt lehetőség.

Ezeket a lépéseket ne hagyja ki!

1. Migráció előtt mérje fel a tényleges szofverhasználatot.

2. Készítsen pontos leltárt a szoftvertelepítésekről és a használt licencekről.

3. Ellenőrizze, hogy támogatja-e a gyártó – és ha igen milyen feltételek mellett – a meglévő licencei hasznosítását a felhőben.

4. Mérje fel, mekkora ráfordítást igényelnek a járulékos, ám nem megkerülhető kötelezettségek (pl. a használat nyomon követése, jelentési kötelezettségek teljesítése)..

A Softlayer cég akvirálásának következtében a 2014-es év újdonsága volt, hogy a Smart Cloud Enterprise támogatása megszűnt, helyébe a Softlayer platform és a hozzá kapcsolódó PureApplication szolgáltatás lépett, ahol ugyancsak elérhető a BYOSL-alapú licencmigráció. A BYOSL modell alapján a végfelhasználók valamennyi, a Passport Advantage licencprogram keretében beszerzett, kizárólag PVU metrikával licencelődő és élő szoftverkövetéssel rendelkező szoftvereiket használhatják mindazokon a nyilvánosan elérhető felhőalapú infrastruktúra- és platformmegoldásokon, amelyek az IBM Eligible Public Cloud BYOSL policy-ja szerint arra alkalmasak. Ezek a nyilvános felhőalapú megoldások az Amazon EC2, a Microsoft Azure és természetesen az IBM saját Softlayer vagy Cloud Managed Services platformjai.

Az IBM példáján jól látható, hogy a szolgáltatásként kínált szoftverek mind nagyobb szerepet kapnak valamennyi gyártó-, és – a gyártók vágyai szerint – valamennyi felhasználó szoftverportfóliójában. Ezzel együtt nem beszélhetünk a felhőalapú modellek kizárólagosságáról, hiszen a legtöbb esetben a hagyományos és felhőalapú megoldások kombinált alkalmazásának lehetünk tanúi, ami licencelési szempontból meglehetősen összetett feladatot jelenthet, figyelembe véve azt is, hogy – például a BYOSL modell szerint – meglévő szoftvervagyonunk csak meghatározott keretek között hasznosítható SaaS megoldásokra való áttérés esetén.

Épp ezért nem feledkezhetünk meg arról, hogy a SaaS megoldások előnyei csak alapos elemzésen alapuló döntést követően használhatók ki, amely során az üzemeltetési és hardverráfordítások alapos vizsgálatán túl a szoftvergazdálkodás szempontjából jelentős tényezők is figyelembe veendők.

Vizsgálandó, hogyan alakul a migráció előtt, majd azt követően a tényleges szoftverhasználat, milyen szoftvertelepítésekkel és milyen licencekkel rendelkezünk, támogatja-e a gyártó – és ha igen milyen feltételek mellett – a meglévő licenceink hasznosítását a felhőben, és mekkora ráfordítást igényelnek az olyan járulékos, nem megkerülhető kötelezettségek, mint a például a használat nyomon követése és az esetleges jelentési kötelezettségek teljesítése.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.