Európában is nagyobb lendületet kell vennie a felhőbiznisznek, ami az évtized végére 2,5 millió új állást teremthet a kontinensen. A Telenor CloudMeetup rendezvényén készítettünk interjút Bernd Beckerrel, a Eurocloud Europe elnökével.

A vállalati mobileszközök biztonságos menedzselésével foglalkozott a Telenor Magyarország felhőtechnológiát népszerűsítő szakmai rendezvénysorozatának második eseménye. A kis- és középvállalkozásoknak szóló Telenor CloudMeetup konferenciára a mobilszolgáltató és az iparág szereplőit tömörítő EuroCloud Magyarország Egyesület stratégiai megállapodásának a részeként került sor.

Az eseményen interjút készítettünk Bernd Beckerrel, a EuroCloud Europe elnökével, akit egyebek mellett arról kérdetünk, hogy hol tart ma a felhőszolgáltatások elfogadottsága az európai kkv-k körében.

A kkv-k még visszafogottak

"Mindjárt azzal kell kezdenem, hogy a cloud nem új technológia, hanem egy új üzleti modell a számítástechnikában. Ugyanakkor egyre nyilvánvalóbb, hogy széles lehetőségeket tud nyitni minden iparág számára. Kezdetben a cloud horizontális – mindenkinek ugyanazt nyújtani – szemléletű szolgáltatás volt. Mostanában viszont egyre inkább vertikálissá válik, ami nagy és kedvező irányú változás" – mondta Bernd Becker.

Az EuroCloud elnöke szerint a felhőszolgáltatások az egész világon gyorsítják a gazdasági növekedést. Állítását adatokkal is alátámasztotta. Az IDC és az EMC kutatásai szerint 2020-ra közel 180-szorosára, azaz 320 zettabájtra növekszik az interneten tárolt adatok mennyisége, ami 2012-ben még mindössze 1,8 zetabájt volt (1 zettabájt = 1 milliárd terabájt – a szerk). Az Európai Bizottság pedig arra számít, hogy a felhőnek köszönhetően 2020-ra 2,5 millió új állás jön létre Európában.

Három-négy éve, amikor az első nagy lendületet vette a cloud computing, még nagy volt a várakozás, hogy a felhő fő hajtómotorjai majd a nyilvános felhőkhöz csatlakozó kkv-k lesznek. Azóta bebizonyosodott, hogy egyrészt főleg a nagyvállalatok fogadják el ezt az új technológiát, másfelől azonban ők is a privát felhőt részesítik előnyben. A kis- és középvállalatok sokkal óvatosabbnak bizonyultak. Ennek az alapvető okát Bcker abban látja, hogy a kkv-k – elsősorban adatbiztonsági okokból – tartanak a felhőtől. "A másik oldalon viszont, ha valaki megkérdezne egy ilyen céget, minősítette-e már valaha a saját adatait, mi az, amit nagyon fontosnak és főleg bizalmasnak tart, illetve mi az, ami kevésbé számít, akkor az derülne ki, hogy többségüknek fogalma sincs erről" – tette hozzá.

Az elnök szerint a kkv-k ódzkodásának van még egy fontos oka: a megfelelő IT-tudás hiánya. Míg a nagyvállalatoknál megvannak a szükséges informatikai ismeretek – beleértve a biztonsággal kapcsolatos tudást is – ahhoz, hogy teljes mértékben élvezni tudják a cloud előnyeit, addig ez a tudás a kkv-knál vagy jóval alacsonyabb szintű, vagy teljes mértékben hiányzik. Pedig a kkv-kban hatalmas piaci potenciál van, a 21 millió európai vállalkozás 99,2 százaléka ugyanis kkv szegmensbe tartozik, ráadásul ennek a körnek a 92 százaléka 10 főnél kevesebbet foglalkoztató mikrovállalkozás. Számukra az IT csak egy egyszerű eszköz, mint mondjuk egy csavarhúzó. A felhővel viszont mindennek változnia kell, a cégek például a jövőben a cloud szolgáltatásokra is építve bővíthetik a portfoliójukat .

Európa cloudban alulteljesít

Ebben fontos szerepük lehet a távközlési szolgáltatóknak – véli Becker. Az operátorok ugyanis több módon is bekapcsolódhatnak a felhő terjesztésébe. Először is ők adják a szükséges infrastruktúrát ahhoz, hogy egyáltalán adatokat lehessen továbbítani. A felhő szempontjából teljesen mindegy, hogy az a hálózat vezetékes vagy mobil. Mindkettő egyaránt fontos.

"Másodszor: a távközlési szolgáltatóknak már vannak telefonos, internetes vállalati ügyfelei, tehát már megvan a szükséges üzleti kapcsolat. Így logikus, hogy a szolgáltatók maguk kezdtek nyitni a felhőszolgáltatások irányába, mint azt láthatjuk a Telenor példáján” – mondta az elnök, utalva arra, hogy a mobilszolgáltató tavaly ősszel indította a Microsoft Office 365-tre épülő felhőszolgáltatásait, amit mostantól kiegészít az F-Secure biztonsági megoldással, de tervezi a portfólió további bővítését is.

Ezen a területen is nagy a fejlődés, két éve a távközlési cégek jellemzően még csak az infrastruktúraszolgáltatást (IaaS –  Infrastructure as a Service) kínálták, ma már ajánlanak platform- (PaaS –  Platform as a Service), illetve szoftverszolgáltatásokat (SaaS – Software as a Service) is.

Bernd Becker: a digitális Európáért tett eddigi erőfeszítéseket az új brüsszeli irányítás
sem fogja megkérdőjelezni

Az elnök úgy látja Európa még közel sem használta ki képességei szerint a cloudban rejlő lehetőségeket, de már láthatók a kedvező irányú változások. Mint mondta, egy tavaly októberi berlini tanácskozáson, melynek fő témája Európa és a cloud computing volt, elhangzott egy nyilatkozat, mely szerint Európának e téren mindenképpen a saját erejére kell támaszkodnia, és nem azt másolnia, amit az Amazon vagy a Microsoft talál ki Amerikában. Európa támaszkodhat a történelmileg erős saját iparágaira, például az autóiparra, a gépgyártásra vagy a vegyiparra, és főként ezeknek a lehetőségeit kell bővítenie a felhőmegoldásokkal.

Ki kell dolgozni a felhő törvényi szabályozását

Megoldásra vár például a cloud computing európai szintű törvényi szabályozása, harmonizációja is. Az adatvédelemmel kapcsolatos jelenlegi szabályozás ugyanis a 80-as évekre jellemző adatbiztonsági szemléletet tükrözi, ráadásul tagállamonként is eltérő, ami egyáltalán nem felel meg a globális internetalapú megközelítésnek.

"Ez nemcsak magunk miatt lesz fontos. Lesz egy másik kényszerítő erő is: Kína. Az ázsiai ország előretörése ugyanis ezen a területen is látványos. Ha nem cselekszünk, néhány éven belül két meghatározó piaci szereplője lesz a felhőalapú számítástechnikának: az Egyesült Államok és Kína. Ezért is fontos, hogy Európa mihamarabb megtalálja saját pozícióját" – hangsúlyozta Becker.

És hogy mi lesz Európa válasza a biztonsággal kapcsolatban fenntartásokra? A napokban volt Brüsszelben egy tanácskozás, az európai cloud stratégia első évének a tapasztalatairól. A stratégia három pilléren nyugszik. Az első rendet akar vágni a szabványosítás dzsungelében, meghatározni, melyek a legmegfelelőbbek, hol vannak még lyukak, és azokat hogyan lehet betömni. A tanácskozás résztvevői megállapították, hogy ma már nem is nagyon kell szabványdzsungelről beszélni, hiszen több élő szabvány is van a piacon. Ami hiányzik, azok többsége a szolgáltatási oldalt érinti.

A második pillért alkotó szolgáltatási szint szerződések (SLA – Service Level Agreement) jelenleg inkább az outsourcing és a menedzselt szolgáltatások követelményeinek felelnek meg, a cloud szolgáltatásokra azonban nem igazán alkalmasak. A harmadik pillért alkotja a közszféra, ami a teljes európai IKT-piac egyötödét fedi le, azaz messze a legnagyobb egyedi vevője a piacnak.

Ami az adatbiztonságot illeti, készülőben van egy a mai kor követelményeinek megfelelő európai adatbiztonsági szabályozás. Ennek tulajdonképpen már a mostani ciklus végére meg kellett volna születnie, de annyi változtatást kértek ezzel kapcsolatban a tagállamok, hogy nem lehetett megalkotni az eredeti határidőre.

Mindezek alapján Bernd Becker úgy véli, összességében Európa jó helyzetben van az adatbiztonság szempontjából, csak a harmonizáció visz el elég sok időt. Optimista az európai parlamenti választások utáni időszakkal kapcsolatban is, mert szerinte a digitális Európáért tett eddigi erőfeszítéseket az új brüsszeli irányítás sem fogja megkérdőjelezni.

Cloud & big data

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.