Nem segíti a kémkedés és a bennfentes fenyegetések elleni védekezést, hogy kapkodva felvett alkalmazottakkal próbálnak érvényesülni a piaci versenyben.

A mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek igyekeznek minél gyorsabban minél több szakembert felvenni, hogy lépést tartsanak a kereslettel és a piac változásaival, ennek kapcsán azonban egy új fenyegetéssel is szembe találják magukat: a dedikált kémekkel és azokkal az alkalmazottakkal, akiket valahogyan rávesznek az üzleti titoknak minősülő információ kiadására. Miután az Egyesült Államok MI-szektora jelenleg fejlettebbnek számít más országokénál, az ottani vállalatok már most is elsődleges célpontjai a többi nemzetállam hírszerzési kampányainak, ami egyre nagyobb nyomást gyakorol az amerikai technológiai vállalatokra a bennfentes fenyegetések kezelésében.

A bennfentes fenyegetés és a kémkedés egyébként csak azoknak a kiberbiztonsági fenyegetettségeknek a töredékét jelenti, amelyekkel az MI-cégek szembesülnek a rosszindulatú programok, az adatmodellek elvétele vagy a mesterséges intelligencia betanításra szolgáló adatkészletek mérgezése mellett. Az NSA, a CISA és az FBI február elején már közös figyelmeztetést is kiadott az (abban az esetben kínai háttérrel működő) hekkerek tevékenységével kapcsolatban. Mégis úgy fest, hogy az előbbiek jelentenek szinte megoldhatatlan biztonsági kihívást a piaci szereplők számára, még ha az amerikai kormányzat egyre több erőforrást is áldoz a technológiai titkok védelmére.

A befektetőket ezzel sem sikerül meghatni

Az Axios összeállításában megszólaltatott politikai szakértő szerint a mesterséges intelligencia területén is úgy alakulnak a dolgok, ahogy azt a félvezetőiparban tapasztalhatták az elmúlt években. Az érintett szervezetek egy része még nem veszi elég komolyan a helyzetet, de a probléma ebben az esetben olyan összetett, hogy még azokat a cégeket is sikeresen feltörik és kihasználják, amelyek igyekeznek megfelelő intézkedésekkel elejét venni az incidenseknek. Még a legnagyobb MI-fejlesztők programjai sem mindig sikeresek: az FBI például nemrég kapcsolta le a Google egyik kínai mérnökét, aki egy éven keresztül félezer bizalmas dokumentumot csempészhetett ki a vállalattól.

A cikk szerint ennél rosszabbul állnak a mesterséges intelligenciában utazó startupok, ahol sokszor nem is foglalkoznak a fenti kockázatokkal – különösen, amikor a kockázati befektetők nyomásával szembesülnek az új termékek minél gyorsabb piacra vitelét illetően. Az MI-fejlesztésekre emellett jellemző, hogy az ilyen vonatkozású ellopott információt sokkal gyorsabban fel lehet használni, mint a csipgyártóktól vagy mondjuk a biotechnológiai vállalkozásoktól kiszivárgó üzleti titkokat. Ugyanis ezeknél további időt és erőforrásokat igényel a szükséges hardverek megépítése, míg a lenyúlt MI-kódok "újrahasznosítása" ebben az összehasonlításban pillanatok alatt megvalósítható.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.