Egyet kivéve szinte mindegyik nagy amerikai IT-vállalat részvényei bezuhantak az elnökválasztást követő nap reggelén. De mi történt a sokk elmúlását követően?

Az amerikai elnökválasztás eredménye sokakat meglepett: a helyi sajtó szinte kritika nélkül elfogadta a közvélemény-kutatók által mért adatokat, ezért gyakorlatilag általánosan Hillary Clinton győzelmét várták. Ezzel szemben Donald Trump nyerte meg a kulcsfontosságú államokat (például Floridát), nem csak az ország, hanem a világ közvéleményét is megdöbbentetve.

Ez a reakció jól lekövethető volt az amerikai IT-cégek részvényárfolyamán. Az elnökválasztást követő nap reggelén szinte mindegyik vállalat papírja bezuhant, így reagálva a kampányban sajátos stílust, nem egyszer gazdasági érdekeket is sértő kijelentéseket alkalmazó Trump győzelmére. Amint az az alábbi grafikonokon is látható, sok cég részvénye már visszapattant a pillanatnyi mélypontról (például az Apple-é), mások nem heverték még ki a sokkot (ilyen például az Amazon vagy az Alphabet):
 


A fentieken túl az eBay, a Facebook, az IBM, az Intel, a Microsoft, a Netflix és még számos másik techvállalat részvényei is hasonlóan reagáltak. Összességében a nap közbeni "hegymászásnak" köszönhetően a technológiai szektor papírjai megúszták 0,3 százalékos buktával a napot. Igaz, maga a Dow Jones kifejezetten jó formát mutatva 1,4 százalékos erősödést produkált, azaz az IT-s szektor így is alulteljesítő maradt.

A kakukktojás

Azon kevesek egyike a Twitter, akiket nem, vagy egyenesen pozitívan érintett az elnökválasztás eredménye. Egészen meredek emelkedést mutattak fel a részvényei november 9-én: 18,38 dollárról 19,14 dollárig ugrottak az eladási mizéria kapcsán kicsit megtépázott nimbuszú vállalat papírjai.
 


Habár a részvénymozgás előnyös a tulajdonosok számára, a Twitter nyereség utáni küzdelmének kálváriáján ez sokat nem segít. 2015 utolsó negyedéve szinte minden szempontból csalódást keltő produkciót hozott. Ugyan a Twitter 710 millió dollárt keresett az októbertől december végéig tartó periódusban (majdnem 50 százalékkal többet, mint egy évvel korábban), de a sokkal több pénzből sem volt képes nyereséget csinálni.

Végül úgy döntöttek a vállalatnál, hogy megpróbálják eladni a Twittert, hátha az új tulajdonos egyensúlyba tudja hozni a bevételeket és a kiadásokat. Október elején a The Wall Street Journal már gyakorlatilag kész tényként kezelte, hogy a Salesforce szárnyai alá kerül a Twitter. A hírre 5 százalékot erősödtek a mikroblog-szolgáltató papírjai, miközben a hírbe hozott vevőaspiráns részvényei párhuzamosan majdnem 6 százalékot vesztettek értékükből.

Később kiderült, az egyik legnagyobb esélyesnek tartott Google-nél nincs asztalon a téma, a Salesforce első számú embere pedig ugyan nem tagadta magát az érdeklődést, ám szavaiból leginkább arra lehetett következtetni, hogy ők sem tesznek ajánlatot. Végül a Walt Disney Company is lemondott vételi szándékáról, arra hivatkozva, hogy a Twittert gyakran használják személyes zaklatásra (bullying) és zajlik rajta virtuális bántalmazás, ami nem tenne jót a cég hírnevének és így a róla kialakított képnek.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.