Két héttel ezelőtt alaposan felkavarta a Twitter körüli állóvizet az a pletyka, miszerint több komoly kérője is van a mikroblog-szolgáltatónak. A héten már konkrét üzletkötésről suttogtak a médiának bennfentes informátorok, ám nagyon úgy tűnik, egyelőre nem lesz üzlet.
Álomgyári lufi
Szeptemberben a Recode egy alapos listát állított fel a lehetséges kérőkről. Itt a technológiai cégektől (Apple, Microsoft, Google, Facebook) a telekommunikációs szolgáltatókon át (Verizon, ComCast) a médiavállalatokig (Disney, News Corp) minden lehetséges vásárlót figyelembe vettek. Bár ezek egy része alapból nem volt túl valószínű esélyes, ám így is maradt bőven nagy név a kalapban. Két héttel ezelőtt a CNBC-nek nyilatkozó források már szűkítették a kört és a Google, illetve a Salesforce lett megjelölve nagyon komoly tárgyaló partnerként. Az akkori információk szerint ezek a cégek hamarosan formális ajánlatot is tesznek a Twitter megvételére.
A célegyenesben tartó tárgyalások hírére a befektetők is dörzsölhették a tenyerüket, hiszen szinte egyik pillanatról a másikra 20-25 százalékkal megugrott a meglehetősen mélyen lévő részvények árfolyama. Ezt csak tovább fokozta a The Wall Street Journal most keddi anyaga, amiben már gyakorlatilag kész tényként kezelik, hogy a Salesforce szárnyai alá kerül a Twitter. A hírre szerdán újabb 5 százalékot erősödtek a mikroblog-szolgáltató papírjai, miközben a másik oldalon már nem volt akkora a lelkesedés, hiszen a hírbe hozott vevőaspiráns részvényei párhuzamosan majdnem 6 százalékot vesztettek értékükből.
Nem eszik olyan forrón
A korábban felkapott nevek közül sorra érkeztek a közvetlen, vagy éppen közvetett cáfolatok a vásárlási szándékkal kapcsolatban. Kiderült, az egyik legnagyobb esélyesnek tartott Google-nél sincs asztalon a téma, mint ahogy légből kapottnak tartotta a feltételezést a Disney médiavállalat is. A legfrissebb hírek pedig teljesen lehűtötték a kedélyeket, hiszen a Salesforce első számú embere szintén megszólalt az ügyben.
Bár a CNBC-nek nyilatkozó vezérigazgató nem tagadta magát az érdeklődést, ám szavaiból leginkább arra lehet következtetni, hogy ők sem fognak ajánlatot tenni. Marc Benioff egészen pontosan azt mondta, hogy természetesen minden felmerülő üzleti lehetőséget megfontolnak, ám az esetek nagy többségében ezekből nem lesz konkrét megállapodás. Szerinte a Salesforce korábbi politikája bizonyítja, hogy csak olyan üzleteket kötnek, amelyekből egyértelmű haszna származik a vállalatnak. Benioff ezt a részvények mozgásával támasztotta alá, amelyek egy-egy ilyen jellegű megállapodás után rendszerint felfelé mozdultak a Salesforce esetében.
Erre a bejelentésre a Twitter árfolyama meredek zuhanásba kezdett, mivel a befektetők az interjút a korábbi pletyka cáfolataként értelmezték - minden bizonnyal helyesen. Az elmúlt néhány hét erősödésének a nagy része így pillanatok alatt oda lett, az indulásának tizedik évfordulóját idén ünneplő Twitter pedig láthatólag ismét magára marad növekedési- és pénzügyi problémáival.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak