A Talen Energy nevű energiaipari csoport zéró emissziós adatközpontját vették meg 650 millió dollárért.

Amit a Microsoft még csak tervezget, azt az Amazon AWS megvalósította: "atommeghajtású" adatközpontot vett. A Talen Energy a hét elején jelentette be, hogy eladta Cumulus nevű zéró kibocsátásúnak minősített adatközpont-komplexumát az AWS-nek. Az Amazon felhőszolgáltatási részlege 650 millió dollárt fizetett a Talen pennsylvaniai Susquehannaban található 2,5 gigawatt teljesítményű atomerőműve (a fenti képen) mellé épített létesítményért. Az Amazoné lesz a Cumulus, valamint a kapcsolódó energiainfrastruktúra. Emellett beszáll résztulajdonosként a Talen két másik, a Cumulus mellett működő adatközpontjába, a Nautilus Cryptomine és a TeraWulf nevű létesítménybe is.

A Cumulust 2023 elején nyitották meg (itt látható róla egy bemutató videó), és jelenlegi kapacitása 48 megawatt. Az energetikai cég azonban már a megnyitásakor jelezte: legalább 475 megawattosra akarja bővíteni. Szakértők szerint azonban az Amazon tulajdonában a létesítmény jóval nagyobb is lehet, mivel jelenlegi formájában elvileg 960 megawattig bővíthető a kapacitása.

Az Amazonnak a vételárat részletekben kell kifizetnie. A Talen 350 millió dollárt kap, amikor az ügylet lezárják. A fennmaradó 300 millió kifizetése pedig néhány folyamatban lévő fejlesztés 2024-es befejezéséhez van kötve.

A közlemény nem tér ki arra, hogy mi lesz a Cumulus jelenlegi bérlőivel.

Továbbra is marad az atommeghajtás

Az ügylet lényege az AWS szempontjából az, hogy a Talen továbbra is közvetlen hozzáférést biztosít az adatközpontnak az atomerőmű által termelt energiához – maximum 960 megawatt kapacitásig (az AWS-nek minimum 480 megawattot fel kell használnia).

Az Amazon, akárcsak konkurensei, igyekszik csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátását, ezért egyre többet invesztál megújuló vagy alacsony emissziójú energiába. Ebbe beletartoznak olyan fejlesztések is, melyek a hagyományos szénhidrogén-alapú erőművek kibocsátásának csökkentésére irányulnak. Bő egy éve egy oregoni lap számolt be arról, hogy az Amazon három ottani telephelyén is telepít egy-egy 75 megawattos földgáz-üzemanyagcellát. Ezek az űrhajókon található hidrogén-üzemanyagcellákhoz hasonlóan működnek: az elektromos áram és a szén-dioxid mellett vizet is termelnek. Ráadásul később különösebb átalakítások nélkül átállíthatók hidrogénüzeműre.

Egy felhős hyperscale adatközpont energiaellátása nem triviális feladat: stabil, megbízható és rugalmas energiaforrásokra van szükség, melyek képesek kiszolgálni a terhelési csúcsokat is. Mivel az elektromos energia tárolása nehézkes és drága, a megújuló forrásokkal használata meglehetősen kocákzatos, bár kiegészítő forrásként egyre több adatközpont-szolgáltató alkalmazza világszerte a megújulók és a hagyományos energiaforrások mixét.

Így jött képbe az atomenergia is – és nemcsak az AWS-nél, hanem lényegében az egész iparágban. Ilyen energiaforráshoz két módon lehet jutni: vagy kooperálni kell egy atomerőműveket üzemeltető céggel (ezt láttuk jelen esetben), ám ez behatárolja, hogy hová kell építeni az adatközpontokat; vagy rugalmasan telepíthető, kisebb teljesítményű moduláris reaktorokat kell használni. Amióta az ilyen SMR-nek (Small Modular Reactor) nevezett reaktorok fejlesztése beindult, a felhőszolgáltatók érdeklődése is megnőtt az atomenergia iránt.

Bár működőképes SMR-ről még nem tudunk, az Amerikai Nukleáris Szabályozó Bizottság tavaly már engedélyezte egy startup, a NuScale típustervét, azaz akár meg is lehetne építeni az első kisméretű moduláris atomreaktort. A Microsoft már készül az alkalmazására, tavaly ősszel megkezdte annak a csapatnak a felállítását, melynek ki kell találnia, hogyan lehet az SMR-eket gazdaságosan bevezetni és üzemeltetni.

Azt nem tudni, mikor lesz az ideából valóság. Az SMR-ek energiája egyelőre drága, mert hatékonyságuk rosszabb a  földgázalapú erőművekének. A NuScale célja például, hogy az évtized második felében elérje a 40 dollár/MWh fajlagos költséget, miközben a földgáznál ez most 37 USD/MWh.

(Illusztráció: A Talen susquehannai erőműve, forrás: Wikipedia)

Cloud & big data

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.