Úgy tűnik, egyelőre nem kell az Apple mellé térdepelnie a keresőóriásnak, ám az Európai Bizottságnál így is bőven van miért magyarázkodnia a cégnek.

Bár az Európai Bizottságban szinte már sormintát rakhatnak a Google ellen folyó eljárásokból, egy tegnapi sajtótájékoztatón Margrethe Vestager versenyjogi biztos (képünkön) egy kérdésre elmondta, egyelőre egyáltalán nincs terítéken a vizsgálatok kiterjesztése a vállalat adózási gyakorlatára. Ettől még a cég nem lélegezhet fel, hiszen a folyó ügyekben akár több milliárd eurós birságot is kaphat.

Az adóra nem adnak

Miután kétéves vizsgálódást követően nyáron hatalmas nagyságrendű utólagos adóbefizetésre kötelezte az Európai Unió az Apple-t, jogosan lehetett arra gondolni, hogy itt nem áll meg a szintén Vestager vezette bizottság, és más, "kreatívan adózó" multit is elővesznek.

Ez a Google esetében azért is tűnt esélyesnek, mert a vállalatot számos országban igyekeznek bőkezűbb adóbefizetésre ösztökélni. Hogy messzebb ne menjünk, a cég párizsi irodáját tavasszal szállták meg a francia hatóság nyomozói, illetve januárban a briteknél egy sokak számára kevésnek tűnő összeggel sikerült elsimítani az adóhivatal és a vállalat között a korábbi években felhalmozott feszültséget.

A tegnapi nyilatkozat alapján viszont úgy tűnik, hogy immár az Alphabet leányvállalataként működő gigász jogászainak ezzel a témával nem kell foglalkozniuk. Bár az is igaz, hogy Vestager szavai csak a jelenlegi állapotokra vonatkoztak, ami egy későbbi vizsgálat elindítását természetesen nem zárja ki. Ettől még az EU és a Google viszonya korántsem nevezhető idillinek, hiszen három komoly versenyjogi témában is elmeszelhetik a vállalat üzleti gyakorlatát.

Minden szentnek...

Az Európai Bizottság trösztellenes testülete már hosszú évek óta igyekszik rábizonyítani a cégre, hogy tagadhatatlanul meglévő piaci erőfölényét tisztességtelen módszerekkel igyekszik konzerválni. Hivatalosan azonban csak tavaly áprilisban indult az első eljárás a Google keresőszolgáltatásával, illetve az annak működésében feltételezett csalásokkal kapcsolatban.

Egy évre rá újabb fejezet nyílt, amikor az EB az androidos eszközgyártókkal és a távközlési cégekkel kötött, sokszor kivételes bánásmódot biztosító Google-megállapodásokat is vizsgálni kezdte. Júliusban pedig arról kapott hivatalos értesítést a vállalat, hogy az EU-s illetékesek szerint más területeken is visszaél a digitális gazdaságban megszerzett erőfölényével. Az uniós vádak legutóbb elsősorban az AdSense szolgáltatást érintették, amelyek révén a cég harmadik fél által üzemeltetett weboldalakon jeleníti meg ügyfeleinek hirdetéseit, illetve kitértek a Google vásárlási megoldásaival kapcsolatos trösztellenes aggályokra is.

Ezekkel az eljárásokkal kapcsolatban az uniós biztos úgy nyilatkozott, hogy ő lenne a legboldogabb, ha minél hamarabb pontot tehetnének rájuk, ám az alapos vizsgálat és a sziklaszilárd következtetések levonása mind időigényes folyamat. Vestager még csak hozzávetőleges dátumot sem akart mondani a lehetséges zárással kapcsolatban.

A Google-nek persze nem sürgős, mert amennyiben a vádak helytállónak bizonyulnak, akár éves bevételének 10 százalékát is elérheti a büntetés, ami a cég forgalmát nézve sok milliárd eurónyi birságot jelentene. Az eddigi legnagyobb, versenyjog megsértéséhez kapcsolódó büntetés 1,1 milliárd euró volt, ezt az Intelre szabták ki még 2009-ben.

Piaci hírek

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.