Egy évi 75 milliárd dolláros forgalmat jegyző óriásvállalat elvileg lábon kihordja a néhány millió, vagy akár a néhány százmillió dolláros büntetéseket is. A Google azonban egyre több országban találja magát szemben a hatósági szabályozókkal, és már egyre több helyen szabnak ki konkrét büntetéseket is a cégre – legutóbb a hét elején Indonéziában kapott egy jókora, forintban számolva százmilliárdos nagyságrendű pakkot.
Így fest jelenleg a Google fekete listája
Az Európai Unióban már a harmadik trösztellenes vizsgálat indult a Google ellen, legújabban a hirdetési szolgáltatásokkal kapcsolatban. Ezt megelőzően az EB már a keresőtalálatok feltételezett manipulációját és a cég az androidos eszközgyártókkal szembeni rutinját is vizsgálni kezdte.
A kilátásba helyezett büntetések a Google éves globális bevételének 10 százalékáig terjedhetnek, ami már az anyacéget is komolyan érintené, hiszen az Alphabet összes forgalmának 90 százalékát továbbra is a Google termeli ki.
Az uniós bírságok még messze nem számszerűsíthetők, pláne nem jogerősek, de az Európai Bizottság néhány hete már bejelentette, hogy az Apple-től 13 milliárd eurót és annak kamatait követeli a cég írországi külön megállapodásai miatt.
A büntetés tényleges befizetése persze még kérdéses, mert az csak a következő években dől el, hogy a büntetést eltörlik vagy csökkentik-e, de az kiderül belőle, hogy az Unió végrehajtó szerve adott esetben hajlandó kimutatni a foga fehérjét.
Ez EU-s tételek nélkül a következő, Google-lel kapcsolatos eljárásokról lehetett olvasni az elmúlt időszakban a hírek között:
A cég Indonéziában nem csak a legfrissebb, de az egyik legnagyobb sarcot kapta: a helyi hatóságok az elmúlt öt évben keletkezett adóhátralékot próbálnak meg bevasalni rajta, ami a vállalat ázsiai és csendes-óceáni regionális szervezetének 400 millió dollárjába kerülhet.
Oroszországban még augusztusban derült ki, hogy az Android operációs rendszerrel kapcsolatos versenyjogi eljárás nyomán egy 6,8 millió dolláros csekket várnak a Google-től. Tavaly ugyanitt 900 ezerre büntették meg az amerikai vállalatot, akkor a helyi felhasználók levelezése, illetve az ahhoz kapcsolódó adatvédelmi szabályok megsértésére hivatkozva.
Franciaországban eddig egy kisebb, 111 ezer dolláros, és egy jóval nagyobb, 1,76 milliárd dolláros csomagot kapott a társaság. Az előbbi az adattárolás megszüntetéséhez fűződő jogokkal (right to be forgotten) kapcsolatos, a második szintén az elmaradt adókat kéri számon. Bár ebben az ügyben sincs még jogerős döntés, a hatóságok tavasszal már felforgatták a Google párizsi irodáit is a nyomozás során.
Két évvel ezelőtt Hollandiában szabtak ki 14 millió dolláros büntetést a Google-re, különböző adatvédelmi incidensek nyomán.
Júniusban Spanyolországban, Madridban kutakodtak az adónyomozók a Google helyi kirendeltségében, bár ebben az esetben csak a nyomozásról szóltak a hírek, konkrét vádakról vagy büntetési tételekről nem.
Az év elején arról számolhattunk be, hogy a Google több mint 130 millió font utólagos befizetésével rendezheti az Egyesült Királyság hatóságaival folytatott adózási vitáját, amelek egy évtizedre visszamenőleg követelik az elmaradt befizetéseket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak