Az elmúlt öt évre visszamenőleg szednék be tőle az elmaradt adót, ami forintban számolva százmilliárdos tételt jelentene.

Egy évi 75 milliárd dolláros forgalmat jegyző óriásvállalat elvileg lábon kihordja a néhány millió, vagy akár a néhány százmillió dolláros büntetéseket is. A Google azonban egyre több országban találja magát szemben a hatósági szabályozókkal, és már egyre több helyen szabnak ki konkrét büntetéseket is a cégre – legutóbb a hét elején Indonéziában kapott egy jókora, forintban számolva százmilliárdos nagyságrendű pakkot.

Így fest jelenleg a Google fekete listája

Az Európai Unióban már a harmadik trösztellenes vizsgálat indult a Google ellen, legújabban a hirdetési szolgáltatásokkal kapcsolatban. Ezt megelőzően az EB már a keresőtalálatok feltételezett manipulációját és a cég az androidos eszközgyártókkal szembeni rutinját is vizsgálni kezdte.

A kilátásba helyezett büntetések a Google éves globális bevételének 10 százalékáig terjedhetnek, ami már az anyacéget is komolyan érintené, hiszen az Alphabet összes forgalmának 90 százalékát továbbra is a Google termeli ki.

Az uniós bírságok még messze nem számszerűsíthetők, pláne nem jogerősek, de az Európai Bizottság néhány hete már bejelentette, hogy az Apple-től 13 milliárd eurót és annak kamatait követeli a cég írországi külön megállapodásai miatt.

A büntetés tényleges befizetése persze még kérdéses, mert az csak a következő években dől el, hogy a büntetést eltörlik vagy csökkentik-e, de az kiderül belőle, hogy az Unió végrehajtó szerve adott esetben hajlandó kimutatni a foga fehérjét.

Ez EU-s tételek nélkül a következő, Google-lel kapcsolatos eljárásokról lehetett olvasni az elmúlt időszakban a hírek között:

A cég Indonéziában nem csak a legfrissebb, de az egyik legnagyobb sarcot kapta: a helyi hatóságok az elmúlt öt évben keletkezett adóhátralékot próbálnak meg bevasalni rajta, ami a vállalat ázsiai és csendes-óceáni regionális szervezetének 400 millió dollárjába kerülhet.

Oroszországban még augusztusban derült ki, hogy az Android operációs rendszerrel kapcsolatos versenyjogi eljárás nyomán egy 6,8 millió dolláros csekket várnak a Google-től. Tavaly ugyanitt 900 ezerre büntették meg az amerikai vállalatot, akkor a helyi felhasználók levelezése, illetve az ahhoz kapcsolódó adatvédelmi szabályok megsértésére hivatkozva.

Franciaországban eddig egy kisebb, 111 ezer dolláros, és egy jóval nagyobb, 1,76 milliárd dolláros csomagot kapott a társaság. Az előbbi az adattárolás megszüntetéséhez fűződő jogokkal (right to be forgotten) kapcsolatos, a második szintén az elmaradt adókat kéri számon. Bár ebben az ügyben sincs még jogerős döntés, a hatóságok tavasszal már felforgatták a Google párizsi irodáit is a nyomozás során.

Két évvel ezelőtt Hollandiában szabtak ki 14 millió dolláros büntetést a Google-re, különböző adatvédelmi incidensek nyomán.

Júniusban Spanyolországban, Madridban kutakodtak az adónyomozók a Google helyi kirendeltségében, bár ebben az esetben csak a nyomozásról szóltak a hírek, konkrét vádakról vagy büntetési tételekről nem. 

Az év elején arról számolhattunk be, hogy  a Google több mint 130 millió font utólagos befizetésével rendezheti az Egyesült Királyság hatóságaival folytatott adózási vitáját, amelek egy évtizedre visszamenőleg követelik az elmaradt befizetéseket.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.