Jelenleg az összes forgalomban lévő kriptopénz négyötöde bitcoin. Pedig már közel 650 rendszer létezik. Vannak ígéretes fejlesztések.

A bitcoin és a hozzá hasonló virtuális pénzek szép lassan átalakítják a világ pénzügyi piacát. Bár ígéretes technológiákról van szó, egyelőre a hagyományos pénzügyi szolgáltatások pozícióit nem rengették meg.

Ugyanakkor a banki világ számára mindenképpen figyelmeztető jel, hogy az ún. fintech cégek, amelyek alternatív pénzügyi szolgáltatásokat nyújtanak, egyre gyakrabban fordulnak a kriptovaluták által használt technológiákra. Az egyik legígéretesebb bitcoinos startup, a 21 Inc. például második körben tavaly 116 millió dollárt kalapozott össze kockázati befektetőktől úgy, hogy jelenleg már több mint 1 milliárd dollárra értékelik a céget. És a cég portfóliója azt is mutatja, hogy a virtuális pénz mögötti technológia lehetőségei szinte kimeríthetetlenek.

A kulcs az elszámoló rendszer

A hagyományos pénzügyi világ szereplőit elsősorban nem is a virtuális pénz érdekli, hanem a rendszer mögött lévő főkönyv, a tranzakciókat nyilvántartó blockchain érdekli. Tavaly már a NASDAQ is indított egy kísérleti projektet, amelyben azt vizsgálják, hogy a protokoll alkalmazásával hogyan lehetne gyorsabbá, átláthatóbbá és biztonságosabbá tenni a kereskedést.

Vagy ott van a The DAO projekt, amely közel 200 millió dollárt szedett össze közösségi alapon a fejlesztéseire, és amely – bár virtuális fizetőeszköze is van – a tökéletes virtuális vállalatot akarja létrehozni.

Kétségtelen ugyanakkor, hogy ezek egyelőre kísérletek, és sokkal inkább ígéretek, mint jól működő rendszerek. Azt nehéz megjósolni, hogy mikor jutnak olyan fejlettségi szintre, hogy komolyan számolni kelljen velük.

Egyre több szereplő van a piacon

A Coinmarketcap.com összesen 648 virtuális pénzt tart nyilván. Ez azonban legfeljebb azt mutatja, hogy sokakat megihletett a bitcoin sikere. Többségük ugyanis jószerivel láthatatlan. Az arányokat jól érzékelteti, hogy a jelenleg 13,35 milliárd dolláros piac több mint négyötödét a bitcoin adja.

A többi szereplő nagyságrendekkel kisebb értéket képvisel. Egyedül az Ethereum ugorja meg az 1 milliárd dolláros határt (1,3 milliárd dollár összérték), ami 10 százalék körüli piaci részesedést biztosít. Az öt legnagyobb szereplő értéke kiadja a teljes piac több mint 95 százalékát.

Pontos értéket persze nehéz mondani, mert szinte percről percre változik az árfolyam. Például e sorok írása közben fél óra alatt a bitcoin piaci súlya 1 százalékot emelkedett az árfolyamváltozás miatt.

Nem mindenkit zavar a gyorsan változó árfolyam

A virtuális valuta tehát növekszik, de a pénzügyi szektor egyelőre még legfeljebb távoli, bár potenciális fenyegetésként tekint rá. Nem így a pénzpiacok működését szabályozni hivatott szervezetek. A Magyar Nemzeti Bank is foglalkozott a témával, bár egyelőre a volatilitásból eredő veszélyekre hívja fel a figyelmet, valamint arra, hogy a virtuális pénzek mögött nem áll olyan szervezet, állam stb., amely bármiféle garanciát vállalna az adott pénzre.

Ugyanakkor az Európai Bíróság egy adózási kérdés kapcsán lényegében a hivatalos fizetőeszközökkel egyenrangúnak ismerte el a virtuális pénzeket. Ettől persze mind a mai napig igaz az MNB figyelmeztetése: a bitcoinnak és a hasonló fizetésre használható virtuális eszközöknek nincs hivatalos kibocsátójuk, nem tartoznak egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá sem, így nem vonatkoznak rájuk megfelelő felelősségi, garanciális és kárviselési szabályok sem.

A másik oldalon áll viszont egy olyan technológia, amely ugyan nem nyújt tökéletes védelmet, mégis megbízhatóbban, gyorsabban ás átláthatóbban le tudja követni a tranzakciókat, mint a hagyományos tőkepaci rendszerek.

A technológiai cégek rámozdultak

Habár a virtuális fizetőeszközök elfogadása még gyerekcipőben jár, a tecnológiai ipar nagy öregjei is élénken érdeklődnek iránta. Első lépésként még csak a fizetést tették lehetővé online piactereiken. A Microsoftnál és a Dellnél is fizethetünk bitcoinnal, de a PayPal is elfogadja.

A Microsoft tavaly már aktív támogatójává is vált a virtuális pénzekkel kísérletezőknek. Tavaly az Azure-ban létrehozott egy blockchain platformot, amelyben a pénzügyi cégek kísérletezhetnek a technológiára épülő szolgáltatásokkal. A Microsoft ugyan nem bitcoinos alapokra, hanem annak egy változatára, az Ethereum Projectre épít, de ez mintsem von le a lépés jelentőségéből.

Ők a legnagyobbak

Mint azt fentebb írtuk, a legnagyobb szereplője a virtuális valuták piacának a bitcoin. A második helyen álló Ethereum Projekt összértékben mintegy kilencede. Ez azonban nagyon szép eredmény, hiszen a rendszer mindössze egy éve indult. Nagy előnye ugyanakkor, hogy elszámoló rendszere lényegesen rugalmasabb, mint az eredeti bitcoin blockchain, és nem csak pénzügyi tranzakciók nyilvántartására, hanem például ún. intelligens szerződések létrehozásához is használható. Ezért is építették erre a The DAO-t.
 

Virtuális fizetőeszközök piaca 2016. június
Create column charts

Egy volt Google-alkalmazott, Charles Lee nevéhez kötődik a Litecoin nevű rendszer. Lee lemásolta a bitcoin koncepcióját, ugyanúgy peer-to-peer fizetést tesz lehetővé, de a blokkok létrehozásához más titkosítási algoritmust használ. A rendszer forráskódját Lee 2011-ben tette közzé a GitHubon.

Az Ethereumhoz hasonlóan messze túlmutat a virtuális pénzek világán a negyedik legjelentősebb szereplő, a Ripple. Ez ugyanis egy elosztott, valós idejű elszámolási rendszer, ami valami olyasmi a virtuális világban, mint az MNB által működtetett VIBER (Valósidejű Bruttó Elszámolási Rendszer), amely a bankok közötti nagy összegű tranzakciókat kezeli. A rendszeren keresztül bármilyen virtuális valutát lehet küldeni. Az elszámoláshoz létrehoztak egy saját elszámolási egységet, az XRP-t, amely lényegében szintén virtuális valuta. A rendszert egyébként már hagyományos pénzintézetek is használják.

A piac ötödik legnagyobb szereplője – egyben az utolsó, melynek piaci értéke 100 millió dollár fölött van – a The DAO. Ötödik helye azért is figyelemre méltó, mivel idén alapították. Bár az Ethereum alapjaira építkező The DAO-nál is virtuális pénz, az Ether a fizetőeszköz, ez szintén olyan projekt, amely messze túlmutat a virtuális peer-to-peer fizetési rendszereken. A Christoph Jentzsch fejlesztett nyílt forráskódú rendszerről egy kattintásnyira írtunk bővebben.

Piaci hírek

Az egészségügyet is kinézték maguknak a zsarolóprogramok terjesztői

A Sophos éves jelentése szerint az ágazat különféle okokból ideális célpontot jelent a hekkereknek, akik egyre több támadást intéznek az ott működő intézmények ellen.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.