Kicsiben készül nagy dobásra a NASDAQ: kísérleti projekt indul a bitcoin főkönyvét biztosító blockchain technológiájának alkalmazására a tőzsdei kereskedésben. Azaz megint csak azoknak lesz igazuk, akik nem a bitcoinra, hanem a mögötte kifejlődött, és igencsak hatékonynak mutatkozó technológiákra tesznek. Jól járnak, akik célgépeket fejlesztenek bitcoinbányászoknak, és jól jár mindenki, aki felismeri, hogyan lehet kamatoztatni más iparágakban a bitcoinhoz kapcsolódó technológiákat.
A NASDAQ nem úttörő
Amivel most a NASDAQ próbálkozik, nem új ötlet. Mindössze két hónapja foglalkoztunk egy fiatal amerikai startup céggel, amely több mint 110 millió dollár kockázati tőkét kapott bitcoin technológiák fejlesztésére. A 21 Inc. ugyanis azon dolgozik, hogy a blockchain felhasználási lehetőségeit kiterjessze, hogy például a Qualcomm hathatós támogatásával az Internet of Things eszközökben is lehessen alkalmazni.
A NASDAQ elindított egy kísérleti projektet, hogy a 2014-ben indított Nasdaq Private Marketen folyó részvénytranzakciók kezelését biztonságosabbá tegye azzal, hogy a tranzakciók könyvelését automatizálja és valós idejűvé teszi.
A NASDAQ szerint ebben a folyamatban nagy előrelépés lenne a blockchain technológiájának alkalmazása, mert sokkal megbízhatóbb, mint a jelenlegi módszerek. A The Wall Street Journal e témával foglalkozó cikkében idézik Robert Greifeld NASDAQ-elnök véleményét, aki az evolúció eredményének nevezte a protokoll tőzsdei felhasználását.
Real time könyvelés
A Nasdaq Private Market elsősorban tőzsdére lépés előtt álló cégek részvényeivel foglalkozik. Jelenleg 75 cég lépett be. A NASDAQ rendszere abban segít ezeknek a cégeknek, hogy a magánforgalomban történő részvénytranzakciók átláthatóbbak és biztonságosabbak legyenek. A kísérleti program bevezetéséig az egyes tranzakciókat (akár a tulajdonosok közötti részvénycserét, akár egy befektető bevonását követő tranzakciókat) ügyvédek hitelesítették, aminek az átfutása három nap. Az új rendszerrel viszont egy-egy tranzakció a megkötése pillanatában könyvelődik a rendszerben.
Mivel ez egy decentralizált rendszer, a folyamatból kiiktathatók a bankok, klíringházak vagy más közvetítők.
Mint minden újdonságnál, itt is vannak óvatosabbak, akik a decentralizáltságtól féltik a tőzsdei rendszerek integritását.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak