A földi idő legfőbb ura, az IERS, azaz a Nemzetközi Földforgási és Referenciarendszer Szolgálat bizonyos időközönként elrendeli az elgörbült idő kiegyenesítését. Ilyenkor adott év június 30-án vagy december 31-én a 24. óra 3601 másodpercesre nyúlik. A kiigazítás nem önkényes, a Föld forgási sebességének változását hivatott kiküszöbölni, hogy az időmérésünk pontos maradjon. A múlt évtizedben háromszor, 2012. június 30-án, 2015. június 30-án és 2016. december 31-én iktatott be az IERS ilyen szökőmásodpercet.
Mint azt a 2015-ös szökőmásodperc kapcsán írtuk, ezt az informatikai rendszerek meglehetősen nehezen kezelik. A 2012-es szökőmásodperc például súlyos fennakadásokat okozott a légi közlekedésben. A több nagy nemzetközi repülőtársaságot is kiszolgáló Amadeus ugyanis egyik nagy rendszerében Linuxot használt, aminek a kernele nem/rosszul kezelte a szökőmásodpercet (a technikai magyarázatért édemes visszalapozni az előző link alatt található cikkhez).
Három évvel később is voltak hasonló gondok, igaz, kevésbé súlyosak: többek között megkavarodtak az androidos telefonok bizonyos funkciói, és a Twitter-bejegyzések dátumozása. 2016-ban a Cloudflare-nél okozott szolgáltatáskiesést, hogy rendszerei nem tudták lekezelni a plusz másodpercet.
A nagy szolgáltatók persze készülnek rá, de hatalmas költséget jelent a probléma kezelése. A szökőmásodperc ugyanis nem érkezik menetrendszerűen, mint a szökőév, hanem félévente dönt róla az IERS. A fejlett vezérlésű gyártórendszereket ilyenkor le is állítják megelőzendő a problémákat.
Meta: jó lenne elfelejteni az egészet
A Meta mérnökei most újra előálltak azzal, ami egyébként az elmúlt egy-másfél évtizedben többször is felmerült: el kellene felejteni az 1972 óta használt időkiigazítási módszert, mert több kárt okoz, mint amennyi a haszna. (Itt olvasható például egy 2015-ös vita összefoglalása.)
Mint a mérnökök írják, a szökőmásodperc rendszere nem zárja ki a negatív szökőmásodperc lehetőségét (amikor 3599 másodperc lesz egyóra), és azt még nehezebben kezelnék az informatikai rendszerek, mint a plusz 1-et. És ebből következően jóval nagyobb kavarodást is okozna.
A cikkből kiderült, hogy a Meta az ún. smearing módszert használja. Ez azon alapul, hogy mintegy "szétkenik" több órára az egy plusz (vagy mínusz) szökőmásodpercet, így azt a rendszereknek nem kell külön beiktatniuk. A smearing során olyan kicsi egységekre bontják a csúszást, hogy azt egyes, nem tökéletes időszinkronban működő rendszerek is tolerálják. Ez azonban nagyon összetett, a stack minden rétegében bonyolult algoritmusok alkalmazását igényli, melyek ráadásul bizonyos speciális helyzetekben nem is védik ki a rendszerleállást.
A Meta mérnökei nem állnak elő új módszerrel azzal kapcsolatban, hogy miként lehetne a csillagászati időt és az atomórákat összehangolni. Egyértelműen a kiiktatása mellett foglalnak állást. Szerintük a szökőmásodpercet túlhaladta az idő. Ami 1972-ben még haladónak tűnt (pl. a csillagászati kutatásokhoz), az ma már, az informatikai rendszerek korában inkább fölösleges akadályozó tényező. Bevezetése óta 27 alkalommal iktattak be szökőmásodpercet, és jó lenne, ha ez a szám nem is gyarapodna, vélik a kutatók. Ezért támogatják azokat a kezdeményezéseket, melyek megszüntetnék ezt az időkiigazítást. Mint a The Register hozzáteszi, remélhetőleg a kezdeményezés sikeres lesz, mert ez azt jelenti, hogy a Facebook egy szökőmásodperccel rövidebb ideig szívja fel az adatokat.
A téma legközelebb az ENSZ Nemzetközi Távközlési Egyesülete, az ITU jövő novemberi világkongresszusán kerül terítékre.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak