A Meta vezérigazgatója a Facebookon közzétett videójában jelentette be, hogy a vállalatnak "ideje visszatérnie gyökereihez a szabad véleménynyilvánításban", és olyan átfogó változtatásokat vázolt fel a Facebookon, az Instagramon és a Threadsen, amelyek egyszerűbbé teszik a félretájékoztatás vagy a gyűlöletbeszéd terjedését a közösségi platformon. A külső tényellenőrzést ennek megfelelően a felhasználók által generált "közösségi megjegyzésekre" cserélik, feloldják az "ellentmondásos témákra" vonatkozó korlátozásokat, és a moderációs csapatot is Texasba helyezik át Kaliforniából, amit minimum szimbolikus dolognak tartanak a megválasztott elnök néhány héten belül sorra kerülő második beiktatása előtt.
Beszédében Mark Zuckerberg az új rendszert az X (korábban Twitter) gyakorlatához hasonlította, a bevándorlás vagy a nemek közti egyenlőség témájában megszüntetett korlátozásokról pedig azt állította, hogy "nincsenek összhangban a mainstream diskurzussal". Bár szerinte a 2016-os választások után ők is jóhiszeműen felültek arra a vonatra, ami a demokrácia védelmében a félretájákoztatás elleni küzdelmet jelentette, ez mára túl messzire ment, és a vélemények elhallgattatását eredményezte, korlátozva az embereket meggyőződésük és tapasztalataik megosztásában. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent, az nyilván később derül majd ki, de illúziói csak annak lehetnek, aki nem olvasott még lazán moderált fórumokat.
Még több politikát!
Zuckerberg a videóban kifejti: a közösség "egy darabig azt kérte", hogy az ajánlások között kevesebb politikai téma szerepeljen, de már "új korszakban vagyunk", amikor a visszajelzések alapján "az emberek újra látni akarják ezt a tartalmat". A Meta pedig mi mást is tehetne, mint hogy elkezdi fokozatosan visszahelyezni a politikai posztokat a Facebook, az Instagram és a Threads hírfolyamába, bár közben azon dolgozik majd, hogy "a közösségek barátságosak és pozitívak maradjanak." Ez utóbbi szintén teljes egyezést mutat az X és Elon Musk december végi iránymutatásával, amelyben arra kéri a felhasználókat, hogy "egy kicsit pozitívabb, szebb vagy informatívabb" dolgokat tegyenek közzé a platformon.
A kérést Musk néhány nappal később személyes példájával is támogatta, hiszen az egyik felhasználó őt illető kritikájához a szólásszabadság feltétlen híveként a "F u r*tard", vagyis "b+ te retardált" választ fűzte hozzá. Zuckerberg most ugyancsak arról beszélt, hogy "drámai módon csökkenteni fogják a cenzúra mértékét a [Meta] platformjain", ami a Twitter-X eredményeiből kiindulva érdekes kísérletnek tűnik. Az egyre kaotikusabb X-ről ugyanis tömött sorokban lépnek le a besokallt felhasználók, miközben a Facebook már enélkül is emberszerű, de mesterséges intelligenciával generált profilokkal és mesterséges tartalommal próbálkozik, hogy képes legyen hozni a hirdetők által elvárt számokat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak