Bár a közösségi hálózat eredetileg az embereket kötötte volna össze egymással, a jelek szerint a Facebook üzemeltetője már teljesen mást gondol a dologról.

A Financial Times az év végén számolt be a Meta tervéről, melynek értelmében az MI-technológiák széles körű bevezetése során mesterséges intelligenciával generált karakterekkel árasztanák el a Facebookot, így erősítve az elköteleződést (engagement) az egyre nehezebb helyzetben lévő közösségi platformon. Bár az emberszerű kommunikációt imitáló robotok több csatornán, köztük a Meta Instagramján is hosszú ideje jelen vannak, a társaság illetékes alelnöke kifejtette a lapnak, hogy a felhasználóként viselkedő MI-k idővel valóban megjelennek majd a Meta felületein, nagyjából ugyanúgy, mint a most használt fiókok.

Ez azt jelenti, hogy a robotokat profilképekkel, sőt életrajzokkal látják el, emellett képesek lesznek tartalmat generálni és megosztani a közösségi térben. Bár az nem világos, hogy a tervet milyen ütemben valósítanák meg, a cikkből kiderül, hogy már eddig is több százezer ilyen karaktert hoztak létre az oldalon – bár a legtöbbet egyelőre nem szabadították rá a nagyközönségre. És ezt valószínűleg jól is tették: a Futourism összeállítása például bemutatja, hogy a netezők finoman szólva sincsenek oda az ötletért, amit csalásnak, a Facebookot tömött sorokban elhagyó felhasználók mesterséges pótlásának tartanak.

Nem azért járnak oda, hogy robotokkal dumcsizzanak

A Reddit r/futurology alfórumáról (szubreddit) idézett kommentárok többek között felvetik, hogy ha az MI-robotok célja az emberszerű viselkedés, akkor a Facebook hirdetői sem feltétlenül lesznek képesek különbséget tenni köztük és a valódi felhasználók között. Mivel pedig a közösségi hálózat mára teljesen átalakult egy bevételtermelő gépezetté, amelynek a reklám minden téren meghatározza a működését, minimum ellentmondásosnak tűnik a hirdetők robotokkal való kiszolgálása. Különösen, hogy az MI-perszónák áradata minden bizonnyal felgyorsítaná a valódi felhasználók kivonulását is a Facebookról.

Ha az automatizált ajánlási rendszereknek hála már most is nehéz dolog a tényleges kapcsolatok követése, akkor a milliónyi fiktív felhasználó megjelenésével ez még nehezebbé válhat. Természetesen bárkinek joga van koccolni a hálózatból, de az idézett vélemények szerint nem mindenki lesz képes különbséget tenni. Még akkor sem, ha az elérhető MI-profilok egyelőre inkább csak karikatúrák, amelyek sokszor semmivel sem jobbak a közösségi csatornákat szennyező MI-spamtől: ahogy a 404 Media riportjából is kiderül, elég nyomasztó tud lenni MI-vel generált valótlanságok és valódinak szánt fotók folyamatos megosztása.

Közösség & HR

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.