A természeti katasztrófák mellett a dél-koreai riválisoktól is sújtott japán technológiai cégek különös módon igyekeznek új életet lehelni a megrendelés nélkül maradt gyárakba.

Érdekes transzformáció megy végbe a távol-keleti szigetországban: a japán technológiai vállalatok sorra alakítják át egykori chipgyártó üzemeiket, és vágnak bele a zöldségtermesztésbe. A különös fordulatot a Japán agrárszektor problémái és a nem olyan rég elszenvedett természeti katasztrófák mellett a riválisok miatt kihasználatlan gyártói kapacitások egyaránt indokolják.

Processzor helyett saláta

Az egyik ilyen példát a Fujitsu szolgáltatja. A számítógépeiről, szervereiről eddig jobban ismert vállalat még tavaly kezdett átalakításokba egyik gyártelepén, ahol ma már napi 3500 fej saláta "gördül ki" a tisztaszobából. A föld nélkül, vízben nevelt növényeket teljesen steril körülmények között, csúcstechnológia segítségével termesztik. Az így előállított zöldség sokkal tovább friss marad, ráadásul veseproblémával küszködők is fogyaszthatják, mert a hagyományos termesztéshez képest jóval alacsonyabb káliumszintet lehet az eljárással elérni. Igaz, kábé kétszer-háromszor annyiba kerül, mint egy hagyományos saláta.

A Fujitsu nincs egyedül, hiszen többek között a Toshiba is hasonló úton jár, csak ott a kezeslábasba öltözött, maszkos "farmerek" levélzöldségeket, spenótot és a sárkányfogó salátaként is hívott mizunát termesztenek. De említhető az Olympus egyik létesítménye is, amelyik szintén kizöldült.

Kicsit más irányból, de hasonló megközelítéssel fordult az agrárium felé a Panasonic, amelyik előreláthatóan még idén megkezdi a számítógépes irányítású üvegházrendszere értékesítését. A Sharp pedig Dubaiban kísérletezik epertermesztéssel, amit a világítás és a levegőtisztaság gépi szabályozásával igyekszik serkenteni.

Több legyet egy csapásra

A földművelés és a technológiai házasítása több problémára adhat együttes választ a szigetországban. Egyrészt Japánban nagy probléma, hogy az alapvetően zsebkendőnyi telkeken gazdálkodó, elavult eszközökkel gazdálkodó földművelő réteg előregedett, és utánpótlás híjján még ez eddigi alacsony termelési szint sem lesz tartható. A hatóságok így örömmel fogadják a nagy cégek tapogatózását, különösen a természeti katasztrófák következményeivel küszködő régiókban. A Fujitsu említett átalakításához például tartományi támogatást is kapott.

Maguknak a cégeknek ugyan a salátatermesztés nem fogja észrevehetően megdobni a forgalmukat (a Fujitsu például körülbelül évi 4 millió dollárral számol, miközben összbevétele 48 milliárdra rúg), ám kiváló lehetőség arra, hogy az új megoldások piacképességét bizonyítva elterjedjen a földművelésben a technológia erősebb támogatása. Ez viszont már kökemény üzlet lehet az elkövetkező években. Így a rivális dél-koreai elektronikai gyártók és beszállítók jelentette nyomás hosszú távon akár még hasznos is lehet, hiszen a kihasználatlan gyártói kapacitás kreatív leterhelése jövedelmezőbb területek felé hajthatja a japán technológiai vállalatokat.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.