A természeti katasztrófák mellett a dél-koreai riválisoktól is sújtott japán technológiai cégek különös módon igyekeznek új életet lehelni a megrendelés nélkül maradt gyárakba.

Érdekes transzformáció megy végbe a távol-keleti szigetországban: a japán technológiai vállalatok sorra alakítják át egykori chipgyártó üzemeiket, és vágnak bele a zöldségtermesztésbe. A különös fordulatot a Japán agrárszektor problémái és a nem olyan rég elszenvedett természeti katasztrófák mellett a riválisok miatt kihasználatlan gyártói kapacitások egyaránt indokolják.

Processzor helyett saláta

Az egyik ilyen példát a Fujitsu szolgáltatja. A számítógépeiről, szervereiről eddig jobban ismert vállalat még tavaly kezdett átalakításokba egyik gyártelepén, ahol ma már napi 3500 fej saláta "gördül ki" a tisztaszobából. A föld nélkül, vízben nevelt növényeket teljesen steril körülmények között, csúcstechnológia segítségével termesztik. Az így előállított zöldség sokkal tovább friss marad, ráadásul veseproblémával küszködők is fogyaszthatják, mert a hagyományos termesztéshez képest jóval alacsonyabb káliumszintet lehet az eljárással elérni. Igaz, kábé kétszer-háromszor annyiba kerül, mint egy hagyományos saláta.

A Fujitsu nincs egyedül, hiszen többek között a Toshiba is hasonló úton jár, csak ott a kezeslábasba öltözött, maszkos "farmerek" levélzöldségeket, spenótot és a sárkányfogó salátaként is hívott mizunát termesztenek. De említhető az Olympus egyik létesítménye is, amelyik szintén kizöldült.

Kicsit más irányból, de hasonló megközelítéssel fordult az agrárium felé a Panasonic, amelyik előreláthatóan még idén megkezdi a számítógépes irányítású üvegházrendszere értékesítését. A Sharp pedig Dubaiban kísérletezik epertermesztéssel, amit a világítás és a levegőtisztaság gépi szabályozásával igyekszik serkenteni.

Több legyet egy csapásra

A földművelés és a technológiai házasítása több problémára adhat együttes választ a szigetországban. Egyrészt Japánban nagy probléma, hogy az alapvetően zsebkendőnyi telkeken gazdálkodó, elavult eszközökkel gazdálkodó földművelő réteg előregedett, és utánpótlás híjján még ez eddigi alacsony termelési szint sem lesz tartható. A hatóságok így örömmel fogadják a nagy cégek tapogatózását, különösen a természeti katasztrófák következményeivel küszködő régiókban. A Fujitsu említett átalakításához például tartományi támogatást is kapott.

Maguknak a cégeknek ugyan a salátatermesztés nem fogja észrevehetően megdobni a forgalmukat (a Fujitsu például körülbelül évi 4 millió dollárral számol, miközben összbevétele 48 milliárdra rúg), ám kiváló lehetőség arra, hogy az új megoldások piacképességét bizonyítva elterjedjen a földművelésben a technológia erősebb támogatása. Ez viszont már kökemény üzlet lehet az elkövetkező években. Így a rivális dél-koreai elektronikai gyártók és beszállítók jelentette nyomás hosszú távon akár még hasznos is lehet, hiszen a kihasználatlan gyártói kapacitás kreatív leterhelése jövedelmezőbb területek felé hajthatja a japán technológiai vállalatokat.

Piaci hírek

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.