Néhány éven belül a a kompakt, felhasználóbarát, együttműködő (kollaboratív vagy ko-robot) robotok fogják uralni az automatizálási piacot. A közelmúltban kiadott World Robotics Report 2016 szerint az ipari robotok értékesítése világszerte évente átlagosan legalább 13 százalékkal növekszik majd 2017 és 2019 között.
A kutatók 2019-re várják azt az áttörést, hogy az emberek és a robotok biztonságosan dolgozhassanak egymás mellett bármiféle elkerítés nélkül. Az IFR (International Federation of Robotics) jelentése egyébként az Unió számára igencsak kedvező eredményt hozott ki: a robotika felhasználása terén az EU az egyik vezető piacnak számít, állítják, bár Kínában több robotot értékesítenek.
Hosszabb távon egyébként Kína lesz a legnagyobb vetélytárs. Ott a leggyorsabb a növekedés, és 2019-re már a globálisan értékesített robotok 40 százalékát Kínában állítják munkába.
Számokra fordítva
2019-re mintegy 2,6 millió telepített robot lesz világszerte. Ez komoly növekedési ütemet feltételez, hiszen 2015-ben ennél kb. 1 millióval kevesebb robot dolgozott. A robotika hajtóereje az autóipar, az elektronikai ipar és a gépgyártás – ebben a szegmensben telepítik a robotok mintegy 70 százalékát. 2015-ben az elektronikai iparban 18 százalékkal, az autóiparban 10 százalékkal, míg a fémiparban 16 százalékkal nőtt a rendszerbe állított robotok száma.
A területi megoszlást vizsgálva érdekes Közép-Kelet-Európa jó szereplése. Ebben a régióban tavaly 25 százalékos bővülést mértek a robotértékesítésben, idén pedig 29 százalékos növekedést várnak a kutatók. 2017 és 2019 között éves átlagban legalább 14 százalék lesz a bővülés üteme. A régióban egyébként Csehország és Lengyelország a legrobotizáltabb.
Európa még jól áll, de Kína nagyon nyomul
Az Európia Unió jól áll az ipar a robotokra épülő automatizációban. Abból a 22 országból, ahol átlagon felüli a robotizáltság, 14 tagja az Uniónak. A legszembeötlőbb az autóipar automatizáltságnak foka, de az egész gyártóiparban megfigyelhető a tendencia, hogy egyre több munkahelyen robotokat állítanak munkába.
Az öreg kontinens vezető szerepét igencsak veszélyezteti Kína, ahol már tavaly is több robotot értékesítettek, mint Európában. A világ második legnagyobb gazdasága minden fronton igyekszik átállítani magát a legmodernebb technológiákra. Mint arról a Bitport is hírt adott, a kínai Midea ajánlatott tett a legnagyobb német robotgyártó, a KUKA többségi tulajdonrészére. A felvásárlás is része lehet annak a tervnek, hogy Kínában 2020-ig 10 ezer munkavállalóra 150 robot jusson. Ehhez 600-650 ezer ipari robotot kell telepíteni az évtized végéig. Ez ambiciózus terv, hiszen tavaly globálisan alig több mint 250 ezer robotot telepítettek. Ugyanakkor a KUKA értékseítése körüli viták jól mutatják: mind Kínában, mind Európában stratégiai kérdésként kezelik a robotikát.
Ennek ellenére soka kész tényként kezelik, hogy a robotika legnagyobb piaca egyre inkább Kína lesz. Már tavaly is közel 69 ezer robotot értékesítettek Kínában (20 százalékos növekedés 2014-hez képest), míg a teljes európai piacon alig haladta meg az értékesítési darabszám az 50 ezret. Azt jósolják egyébként, hogy 2020-ban már a teljes értékesítés 40 százaléka Kínában történik majd.
A Távol-Kelet fejlett országaiban egyébként nagy potenciált látnak a kutatók. Dél-Korea és Japán is ott van a legnagyobb piacok élbolyában, és kiemelkedő a robotsűrűség Szingapúrban is.
Mi lesz a munkahelyekkel?
A kutatás igyekszik megnyugtatni a munkaerőpiac helyzetéért aggódókat. Egyelőre ugyanis nem látszik, hogy az automatizálás csökkentette volna az élő munkaerő iránti igényt. Az utóiparban például – ahol a legnagyobb számban telepítettek robotokat – globálisan 230 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma 2010 és 2015 között.
A német autóiparban is hasomló tendencia figyelhető meg ugyanebben az időszakban: éves átlagban 2,5 százalékkal nőtt az alkalmazottak száma.
Ami a robotika jövőjét illeti, a fejlődésnek három kulcseleme lesz: az ember-robot együttműködés (ko-robot), az egyszerűsített alkalmazások és a könnyű robotok. Ennek egyik vezető fejlesztője, a dán Universal Robots a közelmúltban mutatta be az erre a koncepcióra épülő rendszerét. A Universal Robot+ rendszer egyszerűsíti a telepítést és a szerszámozást, valamint platformot is biztosít a rugalmas a robotok programozásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak