Az amerikai bejelentéssel együtt Magyarországon is bemutatták az első Windows Phone 7 alapú készülékeket. Az LG sajtóeseményén élő közvetítésben követhettük, ahogy Steve Ballmer útjára indítja az új operációs rendszert, amit aztán ki is próbáltunk az LG Optimus 7 készüléken.
Hosszadalmas várakozás előzte meg a Microsoft új mobil operációs rendszerének bemutatkozását: a mobilpiacról erősen lemaradó redmondi vállalat érezhetően igyekszik minden lehetséges eszközzel visszaküzdeni magát az időközben az iPhone és az Android által dominált mezőnybe. Az élő demonstráció és a Bitport első pár percnyi tesztje alapján nem az új Windowson fog múlni a siker: a rendszer meglepően kézre állónak és használhatónak bizonyult, ráadásul most épp a megfelelő mértékben lett más, mint versenytársai.

A telefon nem mini PC Sokan sokféleképpen latolgatták a Windows Phone esélyeit egy olyan háborúban, ahol a két legfontosabb szereplő a választható fegyvernemek tekintetében már elfoglalta a két ellentétes térfelet. Vajon az iPhone trendi, de zárt világához, vagy az Android szabad, ám néhol többek szerint túlbonyolított rendszerére hasonlít majd a Windows Phone 7? A jelek szerint a Microsoft ügyesen pozicionált, és a két eddigi pólus mellé összehozott egy ígéretes harmadikat.

A Microsoft részéről felszólaló Kőnig Tibor bevezetőjében elmondta: az új mobil rendszer mottója, hogy a telefon nem egyenlő egy kis képernyős számítógéppel. Épp ezért mind a Windows Phone 7 kinézetét, mind pedig funkcionalitását úgy tervezték meg, hogy azt nyújtsa, amit egy apró, médialejátszásra és hordozható "kütyüzésre" alkalmas telefontól elvárhatunk. Nem többet - de direkt nem többet.

Aki azt várta, hogy a WP7 egyfajta mobilos Windows 7 lesz csillogú ikonokkal, izgő-mozgó háttérképpel és megannyi cicomázott aprósággal, tévedhetett. Az LG Optimus 7 képernyőjén egy hihetetlenül letisztult, és mindemellett a végsőkig felhasználóbarát felület fogadott. Sehol az iPhone rideg eleganciája, vagy az Android rakoncátlansága: egyszerű de hatásos és informatív négyzetek fogadnak a kezdőlapon (az angol "tile", azaz csempe szót még nem tudni, minek fordítják a lokalizált verzióban). A négyzetekben pedig minden ott volt, amit egy mai okostelefonban valóban használunk - nem több, de ez egyáltalán nem hátrány, sőt.


Praktikus gyűjtőcsempék
Az egyszerűen testreszabható kezdőlap "csempéi" úgynevezett hubokat takarnak: olyan gyűjtődobozok ezek, amelyekre kattintva a telefon főbb funkcióihoz kapcsolódó alkalmazásokat érhetjük el. Külön kocka tartozik például a kapcsolatokhoz, amelyek a lehető legtöbb forrásból származhatnak: a SIM kártyán vagy a telefonon tárolt hagyományos kontaktok mellett többek között levelezőpartnerek, Facebook-ismerősök adatai is szerepelnek itt, ráadásul lehetőségünk van ezeket összevonni, így a több forrásból származó, ám ugyanarra a személyre mutató kapcsolatok nem különülnek el.

A képek gyűjtő témakörében a telefon által készített képektől a weben tárolt, vagy közösségi oldalakon megosztott fotóink egyaránt megtalálhatóak. Ugyancsak külön gyűjtőt kapott a Zune médialejátszó "motorját" használó szekció, ahol videók, zenék, tévéadások lejátszására van lehetőség. Az Office alatt természetesen a Word, Excel, PowerPoint és OneNote mobil változatai kapnak helyet, ezekkel megnyitni és szerkeszteni is tudjuk a dokumentumokat, melyeket aztán a felhőbe (például a Live SkyDrive-ra) menthetünk, vagy vállalati hálózaton belül a SharePoint-on keresztül is elhelyezhetjük a megfelelő helyen.

Az Xbox Live csempéje a játékokat takarja, amelyek szorosan együttműködnek majd a Microsoft játékkonzollal is... hamarosan, amikor Magyarországra is megérkezik a szolgáltatás, a tippek szerint talán még decemberben. A Windows Phone Marketplace-re még szintén várnia kell a hazai felhasználóknak, ennek beindításáról még tipp-szinten sem kaptunk információt: "a rendszer már működik, a tartalom átdolgozása tart" - tudtuk meg, bármit is jelent ez.


Nem izzasztottuk meg A bemutató után lehetőségünk volt kézbe venni az LG Optimus 7 készüléket és élesben próbálgatni a Windows Phone 7 működését. A pár percnyi ismerkedés alatt egyértelműen kiderült, hogy egy jól felépített rendszerről van szó, amely kifejezetten gyorsan kézre áll, könnyen megszokható a kezelése és elrendezési logikája. A kapacitív érintőkijelzőn kényelmesen görgethető, nagyítható, kattintható a tartalom, a rendszer minden eleme azonnal "adja magát".

Valóban telefonra való megoldás, hogy már a készenléti képernyőn, később pedig a központi képernyőn is azonnal átlátjuk a legfontosabb tudnivalókat. Csinos ikonok vagy izgő-mozgó csodák helyett azonnal a szemünkbe "ordít" a készülék és a rendszer állapota, üzeneteink, e-mailjeink száma, a nem fogadotthívásaink és egyéb fontosságok. Bár egyfajta zárt megoldás ez is, mégsem érezni a sok "tilos" érzést, amit iPhone-on megszokhattunk. Természetesen hamarosan nagyobb és részletesebb tesztnek is alávetjük majd a Windows Phone 7-et, mindenesetre az első találkozás kifejezetten pozitív kicsengésűnek bizonyult.

Kiváloptimus
Az új mobil Windows demonstrálásához tökéletesen passzolt az LG most debütáló készüléke. Az Optimus 7 erős hardver és egyszerű, de stílusos külső elegye, a készülék szemmel láthatóan tökéletesen össze lett varrva az operációs rendszerrel. Az 1 gigahertzes Qualcomm QSD8650 peocesszor mellé 16 gigabájt belső memória társul, a Windows pedig egyetlen funkció során sem mutatott lassulást vagy bizonytalankodást: sima görgetés, gyors nagyítás, azonnali reagálás minden ujjmozdulatra - azt ugyan még nem tudni pontosan, lesz-e valamelyik versenytárs kínálatában gyengébb hardverrel szerelt telefon, az Optimuson szinte megszólalt a "miniwindows".

A 3,8 hüvelykes, 800x480 pixeles felbontású érintőkijelzőn az egyébként is kontrasztos Windows Phone 7 csempék és alkalmazások tökéletesen olvashatóak, a 7,2 Mbps HSDPA / HSUPA mobilnet érzetre szinte Wi-Fi szintű sebességgel jelenítette meg a weboldalakat és a formázott e-maileket egyaránt.

Az LG ráadásul saját alkalmazásokkal is bővítette a mobil Windows funkcionalitását: a PlayTo egy multimédiás tartalmak megosztására szolgáló eszköz, mellyel például a telefonon tárolt videókat játszhatjuk le az otthoni tévénken. A ScanSearch pedig a kiterjesztett valóság eszközeivel segít a tájékozódásban és az információszerzésben.

Az Optimus 7 hamarosan szintén Bitportos teszt "áldozata" lesz, ám az előzetes próba alapján úgy tűnik, nincs mitől tartania. A készülék október 21-én debütál a Vodafone kínálatában, később pedig a többi mobilszolgáltató kínálatában, valamint kártyafüggetlenül is megvásárolható lesz.


Köszönjük Horváth Balázs segítségét az első fotók elkészítésében!

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.