A nemzetközi pályán is sikeres menedzser 26 éven át irányította az egyik legjelentősebb magyar szoftverfejlesztő műhelyt, a Recognitát.

Távozik a Nuance-Recognita Zrt. éléről dr. Reszler Ákos. A magyar informatikai ipar alapító atyái közé tartozó 76 éves szakember a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) oldalán megjelent életrajza szerint 1967-ben szerzett diplomát a Budapesti Műszaki Egyetem Vilamosmérnöki Karán. Mikrohullámú híradástechnikai mérnök diplomával a zsebében egy barátja hívására ment az Elektronikus Mérőkészülékek Gyárának (EMG) digitális laborjába, ahol részt vett többek között az első magyar számítógép, az EMG 830 kifejlesztésében.

Amikor az EMG-ben leállították a fejlesztéseket, az SZKI-ban (Számítástechnikai Koordinációs Intézet) talált munkát, ahol többek között az ún. Egységes Számítógép Rendszer fejlesztésén dolgozott. Az 1980-as évek elején váltott, feladva a mérnöki pályát elvállalta az SZKI legnagyobb leányvállalatának, az M08X nevű számítógépet gyártó SCIL-nek a főmérnöki pozícióját, majd hamarosan kinevezték a vállalat igazgatójának. 1992-ben visszatért az SZKI-hoz, ahonnan az angol-magyar vegyesvállalatként, de szintén SZKI-leányként működő Recognitához ment. Vezetésével vált az cég az optikai karakterfelismerők egyik vezető gyártójává. Ez a vezető szerep azonban csak a technológiában érvényesült, amit a vállalat Reszler vezetésével sem tudott piacilag kamatoztatni.

Ez vezetett az első felvásárláshoz: 1997-ben a Recognita a Caere Corporation tulajdonába került. A budapesti részleg lett az amerikai cég európai leányvállalata, de nagy önállósággal, amivel a Recognita élni is tudott. Az ezredfordulón azonban a Caere és vele a Recognita a ScanSoft tulajdonába került, amit viszont 2005-ben az elsősorban hangfelismeréssel foglalkozó Nuance szerzett meg.

Reszler Ákos vezetői kvalitásait mutatja, hogy a felvásárlások ellenére megőrizte pozícióját: 26 éven keresztül irányította a vállalatot, amely vezetésével az egyik legjelentősebb hazai, több száz fejlesztőt foglalkoztató szofverműhellyé nőtt. A szakember 1998-ban az Év IT-menedzsere lett, 1999-ben Gábor Dénes-díjjal, 2005-ben a Magyar Köztársaság lovagkeresztjével tüntették ki. Részt vett az IVSZ alapításában, majd a szervezet elnöki pozícióját is betöltötte.

Az NJSZT Informatikatörténeti Fórum 2016-ban készített videointerjút Reszler Ákossal.

Közösség & HR

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.