A Google nemrég bemutatott "tudományos MI-munkatársa" forradalmasítaná a tudományos kutatás eddig ismert formáját, de az emberi tudósokat nem lesz könnyű lenyűgöznie.

A Google a múlt hónapban mutatta be "tudományos MI-munkatársát" (AI co-scientist), ami a Gemini 2.0 modellre épülő mesterségesintelligencia-rendszerrel támogatná a tudósokat új hipotézisek és részletes kutatási tervek megalkotásában, emellett pedig jelentősen gyorsítaná a felfedezések megvalósítását az orvosbiológiai és már tudományos területeken. Az eszköz a Google közleménye szerint "fejlett érvelési képességekkel" rendelkezik, ezekben pedig azokat az érvelési folyamatokat tükrözi, amelyekre a tudományos módszer is alapul: az ötleteket lényegében az MI-ágensek vitájával finomítja.

Az első nyilatkozatok között sok olyan megszólalást lehetett hallani, ami a tudósoknak biztosított "szuperképességekről" és a tudomány "túltöltéséről" szólt. A hype azonban ebben az esetben is csak hype-nak tűnik: a Futurism összeállítása szerint más megszólalók egyelőre nem igazán értik, mitől lenne forradalmi a Google új megoldása. Az MIT egyik kutatója például érdekesnek nevezte a tudományos MI-munkatársat, de nem látja, hogy bárhol nagyon komolyan használatba vették volna, és abban sem biztos, hogy egyáltalán van-e igény egy ilyen típusú "hipotézisgenerátorra" a tudományos közösségben.

A TechCrunch-nak nyilatkozó patológus arról beszélt, hogy a Google szerint új megközelítéseket sikerült kidolgozni a gyógyszerek alkalmazásában a leukémia vagy a májfibrózis kezelésére, de a szakember úgy látja, hogy ennyire homályos eredményeket "egyetlen legitim tudós sem venne komolyan". A rendelkezésre bocsátott információkat ugyanis elégtelennek tartja annak megítélésére, hogy a technolgia valójában mennyire hasznos; a New Scientist cikkében egy másik szakember azt is elmagyarázta, hogy a Google MI-je csupa olyan szert azonosított, amiről eddig is tudták, hogy antifibrotikus hatású.

Abban segít, amiben nem kértek tőle segítséget

Azt természetesen a kritikusok is elismerik, hogy az AI co-scientist nagyon hasznos lehet, ha mondjuk percek alatt képes elemzéseket és összefoglalókat készíteni az irdatlan mennyiségű tudományos irodalom felhasználásával, ami nyilvánvaló időmegtakarítást jelenthet majd. De még ez is csak akkor igaz, ha megoldást találnak az MI-hallucináció poblémájáa, amit ilyen alkalmazásokban nem elég egyszerűen csak lejjebb szorítani. A Google azonban nem valamilyen automatizált kutatási asszisztensként hirdeti az új eszközt, hanem annyira magasra teszi a lécet, hogy csoda lenne, ha végül nem verné le.

A Fururism arra a kérdésre is kitér, hogy vajon olyasmiről van-e szó, amit a tudósok tényleg igényelnek – ez ugyanis még fontosabb lehet az AI co-scientist jövőjét tekintve. A japán Sony Computer Science Laboratories egyik MI-kutatója szerint a legtöbb tudós a hipotézisek generálását tartja a munkája legszórakoztatóbb részének, és nem pont ezt akarja kiszervezni egy számítógépnek, megtartva magának a kevésbé inspiráló feladatokat. Szerinte a generatív MI fejlesztői félreértik, hogy az emberek mit miért csinálnak, és olyan termékeket építenek, amelyek nem a megfelelő folyamatokat automatizálják.

Közösség & HR

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.