Ahol elindultak a megfelelő programok, ott már fel tudnak mutatni apró eredményeket, de a méretgazdaságosság hiánya továbbra is nagyon sokfelé akadályozza, hogy a tehetségek elinduljanak a kiberbiztonsági karrier útján.

A munkaerőhiány és a távmunkamodellek terjedése egyre gyakrabban ösztönözzi arra a nagy technológiai cégeket is, hogy a nagyvárosokon túl próbáljanak meg tehetségeket felhajtani. A ZDNet szerdai riportja szerint azonban már arra is van példa, hogy a vidéki élet nem csak az oda vágyó szakemberek előtti lehetőségként jelenik meg, hanem megoldást kínál a informatikai (különösen pedig kiberbiztonsági) szakértelem iránti fokozódó keresletre is. A lap összeállítása egy alig 3 ezer lakosú amerikai kisvárost mutat be, amelyik az utóbbi időben szinte helyi szintű informatikai hotspottá nőtte ki magát, és esettanulmányként beszélnek róla, hogy az itteni modell hogyan orvosolhatná a technológiai készségek egyre növekvő hiányát.

A sztori lényege röviden annyi, hogy a Detrioittól 560 kilométerre fekvő Manistique városkába költöző IT-biztonsági szakember munkája nem csak felkeltette a helyiek érdeklődését, de az útmutatása alapján azóta már CSO-beosztásban dolgozó szakemberek is kikerültek a település fiatalabb lakói közül, akik korábban még élő informatikust sem igen láttak. A lehetőséget már a kibervédelmi kutatásokra szakosodott egyetemi intézmények is igyekeznek kihasználni, ahol különböző nagyvállalatok támogatásával gimnazista korú diákoknak nyújtanak képzéseket, első lépésként azok leendő kiberbiztonsági karrierjében.

Manistique egyébként Michigan Felső-félsziget (Upper Peninsula) nevű régiójában található, amelyik a szövetségi állam területének jó harmadát adja, de népességének alig 3 százaléka él rajta. Ahogy a ZDNet cikkéből is kiderül, az ilyen vidékeken a megfelelő internetkapcsolat és a lakosság földrajzi szétszórtsága is komolyan akadályozza, hogy hatékonyan bevonhassák a tehetségeket az iparágba. Itt a méretgazdaságosság előnyeit ugyanis szinte semmiben sem lehet kihasznáni, kezdve akár azzal, hogy a fizikai oktatási intézményekben egy bizonyos számú érdeklődő alatt még tanárt sem vesznek fel egy-egy tantárgy oktatására.

Új lehetőségek és újabb kihívások

A távoktatási modellek terjedése viszont lehetővé teszi, hogy sokkal több diák részt vegyen olyan kurzusokon, amelyeken egyébként nem tudna, 2017-ben pedig elindult a Northern Michigan University által biztosított internetes szolgáltatás is, amelyik szélessávú hozzáférést tesz lehetővé az oktatási forrásokhoz a Felső-félszigeten. A beszámoló szerint a hálózat eddig több mint 16 ezer háztartást szolgált ki 87 vidéki közösségben, a távoli populáció elérése pedig azt is lehetővé teheti a technológiai vállalatoknak, hogy kapcsolatba lépjenek a számukra máskülönben nem elérhető tehetségekkel.

Ide tartozik, hogy egyre több vállalat tekinti a továbbképzést is megfelelő eszköznek a szakértelemhiány pótlására, innentől pedig jobban elfogadják a kevéssé tradicionális technológiai háttérrel rendelkező jelölteket is, ha azok rendelkeznek a számukra értékes alapkészségekkel. Hogy a fenti programra mekkora szükség lehet, azt jól érzékelteti az Upper Peninsula Cybersecurity Institute (UPCI) vezetőjének becslése, aki szerint egyedül Michiganben 7-8 ezer betöltetlen kiberbiztonsági állás lehet. Egy másik nagy kihívás persze így is az érdeklődés (vagy legalábbis a tudatosság) nyilvánvaló hiánya azzal kapcsolatban, hogy miről is szólhat egy kiberbiztonsági szakmai karrier.

A ZDNet felidézi, hogy itt nem csak technológiai akadályokat kell legyőzni: az Egyesült Királyságban is egyre kevesebb diák választ informatikai tantárgyakat az iskolában, és pesszimisták vagy bizonytalanok azzal kapcsolatban, hogy képesek lennének-e megfelelni a munkaadók igényeinek a műszaki pályákon. Innentől a megfelelő üzenetek eljuttatása is alapvető feladat lenne mind a munkáltatók, mind az oktatók részéről (utóbbiakból természetesen ugyanúgy hiány van), a szemléletváltás mellett pedig lehetővé kellene tenni a vidéki diákok számára is, hogy már fiatalabb korukban találkozhassanak a technológiával.

Közösség & HR

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.