Elkészült a JetBrains idei felmérése a globális fejlesztői ökoszisztémáról. Kiderült belőle, hogy…

...a fejlesztők egyre gátlástalanabbul használják a mesterségesintelligencia-eszközöket, és szívesen áttelepítenék fejlesztői képernyőjüket egy VR-headset kijelzőjére.

A prágai központtal működő JetBrains idén is elkészítette a globális fejlesztői ökoszisztéma változásait rögzítő felmérését. Idén májusban és júniusban több mint 23 ezren töltötték ki világszerte a részletes, összesen közel 700 kérdést tartalmazó kérdőívet. (Természetesen a kitöltők ennek csak töredékével találkoztak, mert a felület az aktuális válaszuknak megfelelően vitte tovább őket a következő kérdéshez, kihagyva a nem releváns pontokat.)

A kutatás, amit 2017 óta minden évben lefuttatnak, a fejlesztői világ szinte minden aspektusára kiterjed. Az alábbiakban csupán néhány érdekességet emelünk ki. Aki a részletekre kíváncsi, bátran merítkezzen meg az adattengerben, amihez még a nyers adathalmaz is rendelkezésre áll (ZIP).

Nincs nagy változás a nyelvek népszerűségében

Továbbra is a JavaScript a legnépszerűbb nyelv, bár 2021-től leszálló ágba került, még mindig a válaszadók 61 százaléka mondta, hogy a kitöltés időpontját megelőző 12 hónapban dolgozott vele. Egyre népszerűbb az 57 százalékkal második Python, amely tavaly előzte meg a HTML/CSS-t, és idén növelte is az előnyét, utóbbi a tavalyihoz képest gyengébb eredménnyel, 51 százalékkal harmadik. Lejtőn van az SQL (48 százalék), a Java (46 százalék), a PHP pedig minden korábbi felmérésénél kevesebb szavazatot kapott (17 százalék). Velük szemben például a TypeScript (37 százalék) és a Rust (11 százalékkal) népszerűbbé vált. A C++ használata 2022 óta nem változott (25 százalék).

Az adatbázis-kezelők között a MySQL stabilan őrzi vezető pozícióját, és 2022 óta népszerűsége sem változott (51-52 százalék). A PostgreSQL viszont megtáltosodott a tavalyi 38 százalékról 45 százalékra nőtt a használata. A harmadik helyen 30-30 százalékos eredménnyel osztozik az SQLite és a MongoDB (minkét rendszer használata nőtt az előző évhez képest).

A felhőplatformok esetében szintén nincs nagy dráma: első az AWS 46 százalékkal, második a Microsoft Azure 17 százalékkal, míg a Google Cloud Platformot a válaszadók 11 százaléka jelölte meg.

A fejlesztők szeretik a ChatGPT-t

A nyers adatok alapján az rajzolódik ki, hogy az ismert/erős nagy nyelvi modellek (large language model, LLM) kipróbálóinak több mint fele állandó használó lesz. A ChatGPT-t kipróbálok 66 százaléka állandósítja fejlesztőeszközei között az OpenAI LLM-jét. A GitHub Copilotjánál 65 százalék, az Anthropic Claude-nál 52 százalék ez az arány. Megjegyzendő, hogy az Anthropic LLM-jét csupán a válaszadók 2,7 százaléka próbálta ki, de ezek szerint több mint felük elégedett volt vele. A Google Gemini/Bard jóval gyengébben szerepelt, a kipróbálók 38 százaléka állandósította.

A különböző súlyozások (pl. annak kiszűrésére, hogy a JetBrains-felhasználók hajlamosabbak kitölteni a felmérést) után az eredmények kicsit mást mutatnak, de a kipróbálás utáni állandósítási kedv hasonló: a ChatGPT-t a válaszadók 69 százalék próbálta ki, és 49 százaléka állandósította eszköztárában. A GitHubnál 40/26, a Google-nél 17/7, míg az Anthropic Claude-nál 6/3 lett ez az arány. A Microsoft 365 Copilotja 8/3 százalékkal szintén a futottak még kategóriába került, de ez valószínűleg nem okoz fejfájást Redmondban, hiszen a GitHub bevételei is az ottani kasszában csörögnek.

VR-sisakban egyszerűbb a kódolás?

Végül egy érdekesség. A felmérés szerint a fejlesztők kezdenek ráérezni a VR (virtuális valóság) headset előnyeire. Úgy látják, hogy a headsetek kijelzője minden korábbi megjelenítőnél alkalmasabb az összetett adatok vizualizálása. Olyan több képernyős virtuális munkaterületet ad, amit a fejlesztő bárhova magával vihet.

A fejlesztőknek körülbelül a 8 százaléka próbálta ki, milyen VR-ben fejleszteni, és a válaszadók közel 50 százaléka nyitott lenne rá. A legtöbbjüket két tényező tartja vissza a kísérlettől: meglehetősen kényelmetlen hosszabb ideig headsetben ücsörögni, és sokan félnek attól is, hogy a huzamosabb ideig tartó VR-használat egészségügyi károsodást okoz.

Az adatokból készült elemzés oldaláról a nyers adatok is letölthetők (ZIP) »

Piaci hírek

Egy paranoid CISO hazavághatja cége kiberbiztonságát

Keskeny a mezsgye a szükséges és a beteges bizalmatlanság, a szabályok következetes betartatása és az értelmetlen, öncélú vagy önigazoló szigorkodás között.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.