...a fejlesztők egyre gátlástalanabbul használják a mesterségesintelligencia-eszközöket, és szívesen áttelepítenék fejlesztői képernyőjüket egy VR-headset kijelzőjére.
A prágai központtal működő JetBrains idén is elkészítette a globális fejlesztői ökoszisztéma változásait rögzítő felmérését. Idén májusban és júniusban több mint 23 ezren töltötték ki világszerte a részletes, összesen közel 700 kérdést tartalmazó kérdőívet. (Természetesen a kitöltők ennek csak töredékével találkoztak, mert a felület az aktuális válaszuknak megfelelően vitte tovább őket a következő kérdéshez, kihagyva a nem releváns pontokat.)
A kutatás, amit 2017 óta minden évben lefuttatnak, a fejlesztői világ szinte minden aspektusára kiterjed. Az alábbiakban csupán néhány érdekességet emelünk ki. Aki a részletekre kíváncsi, bátran merítkezzen meg az adattengerben, amihez még a nyers adathalmaz is rendelkezésre áll (ZIP).
Nincs nagy változás a nyelvek népszerűségében
Továbbra is a JavaScript a legnépszerűbb nyelv, bár 2021-től leszálló ágba került, még mindig a válaszadók 61 százaléka mondta, hogy a kitöltés időpontját megelőző 12 hónapban dolgozott vele. Egyre népszerűbb az 57 százalékkal második Python, amely tavaly előzte meg a HTML/CSS-t, és idén növelte is az előnyét, utóbbi a tavalyihoz képest gyengébb eredménnyel, 51 százalékkal harmadik. Lejtőn van az SQL (48 százalék), a Java (46 százalék), a PHP pedig minden korábbi felmérésénél kevesebb szavazatot kapott (17 százalék). Velük szemben például a TypeScript (37 százalék) és a Rust (11 százalékkal) népszerűbbé vált. A C++ használata 2022 óta nem változott (25 százalék).
Az adatbázis-kezelők között a MySQL stabilan őrzi vezető pozícióját, és 2022 óta népszerűsége sem változott (51-52 százalék). A PostgreSQL viszont megtáltosodott a tavalyi 38 százalékról 45 százalékra nőtt a használata. A harmadik helyen 30-30 százalékos eredménnyel osztozik az SQLite és a MongoDB (minkét rendszer használata nőtt az előző évhez képest).
A felhőplatformok esetében szintén nincs nagy dráma: első az AWS 46 százalékkal, második a Microsoft Azure 17 százalékkal, míg a Google Cloud Platformot a válaszadók 11 százaléka jelölte meg.
A fejlesztők szeretik a ChatGPT-t
A nyers adatok alapján az rajzolódik ki, hogy az ismert/erős nagy nyelvi modellek (large language model, LLM) kipróbálóinak több mint fele állandó használó lesz. A ChatGPT-t kipróbálok 66 százaléka állandósítja fejlesztőeszközei között az OpenAI LLM-jét. A GitHub Copilotjánál 65 százalék, az Anthropic Claude-nál 52 százalék ez az arány. Megjegyzendő, hogy az Anthropic LLM-jét csupán a válaszadók 2,7 százaléka próbálta ki, de ezek szerint több mint felük elégedett volt vele. A Google Gemini/Bard jóval gyengébben szerepelt, a kipróbálók 38 százaléka állandósította.
A különböző súlyozások (pl. annak kiszűrésére, hogy a JetBrains-felhasználók hajlamosabbak kitölteni a felmérést) után az eredmények kicsit mást mutatnak, de a kipróbálás utáni állandósítási kedv hasonló: a ChatGPT-t a válaszadók 69 százalék próbálta ki, és 49 százaléka állandósította eszköztárában. A GitHubnál 40/26, a Google-nél 17/7, míg az Anthropic Claude-nál 6/3 lett ez az arány. A Microsoft 365 Copilotja 8/3 százalékkal szintén a futottak még kategóriába került, de ez valószínűleg nem okoz fejfájást Redmondban, hiszen a GitHub bevételei is az ottani kasszában csörögnek.
VR-sisakban egyszerűbb a kódolás?
Végül egy érdekesség. A felmérés szerint a fejlesztők kezdenek ráérezni a VR (virtuális valóság) headset előnyeire. Úgy látják, hogy a headsetek kijelzője minden korábbi megjelenítőnél alkalmasabb az összetett adatok vizualizálása. Olyan több képernyős virtuális munkaterületet ad, amit a fejlesztő bárhova magával vihet.
A fejlesztőknek körülbelül a 8 százaléka próbálta ki, milyen VR-ben fejleszteni, és a válaszadók közel 50 százaléka nyitott lenne rá. A legtöbbjüket két tényező tartja vissza a kísérlettől: meglehetősen kényelmetlen hosszabb ideig headsetben ücsörögni, és sokan félnek attól is, hogy a huzamosabb ideig tartó VR-használat egészségügyi károsodást okoz.
Az adatokból készült elemzés oldaláról a nyers adatok is letölthetők (ZIP) »
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak