A világ legnagyobb szerződéses elektronikai gyártója és az Apple egyik legfontosabb beszállítójára, a Foxconn 127,74 milliárd rúpia (közel 1,5 milliárd dollár) értékű befektetéssel pörgeti fel indiai tevékenységét – számolt be róla hétfői riportjában Bloomberg. A lap arról tudósított a vállalat tőzsdei tájékoztatására hivatkozva, hogy a Foxconn szingapúri leányvállalata (Foxconn Singapore Pte Ltd) összesen 12,77 milliárd részvényt vásárol darabonként 10 rúpiáért a Yuzhan Technology India nevű, Tamilnádu államban működő cégében.
A tajvani csoport egyik olyan egységéről van szó, amelyik az elektronikai alkatrészeket gyártása mellett az Apple iPhone-ok összeszerelésében is részt vesz. Maga az Apple egy ideje már alternatív gyártóbázisként pozicionálja Kína mellett Indiát is, ez pedig egyre aktuálisabbá vált, ahogy Donald Trump vámháborúja az ellátási lánccal és az iPhone-ok áremelkedésével kapcsolatos aggályokat keltett. A társaság márciusban az indiai termelés növelésébe kezdett, a becslések szerint már 2 milliárd dollár értékben exportálva az Egyesült Államokba.
Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook nemrégiben azt is bejelentette, hogy a folyamatban lévő negyedévben odahaza értékesített iPhone-ok nagy részét Indiából fogják beszerezni. A Tata Electronics, egy másik fontos Apple-beszállító, állítólag szintén megkezdte az iPhone 16 és 16e modellek gyártását Tamilnáduban, ezzel pedig már a világszerte eladott iPhone-ok ötöde készülhet Indiában, igazolva az ország gyártási potenciálját is. A Foxconn idén 25-30 millió iPhone gyártását tervezi indiai egységeiben, ami több mint duplája a tavalyi mennyiségnek.
Megint nem hazafelé költöztetik a gyártást
Az ellátási lánc diverzifikálása és a Kínától való függőség csökkentésére, vagyis az iPhone-ok, MacBookok, Airpodok vagy okosórák indiai beszállítói ökoszisztémájának kiépítésére az Apple már kapcsolatba lépett többek között a Motherson Grouppal, az Aequsszal és a Bharat Forge-dzsal. A hírek szerint Trump a múlt héten közölte, hogy az Apple vezérigazgatóját az indiai gyártás csökkentésére szólította fel, hivatkozva a saját maga által kivetett vámokra. Időközben azonban az Apple is világossá tette, hogy nem változtat az ottani befektetési tervein.
A Trump-adminisztráció múlt hónapban 27 százalékos vámtarifáját vetett ki az indiai árukra, de ezt 90 napra fel is függesztette az Új-Delhivel folytatott tárgyalásokra tekintettel. Eközben ideiglenesen 145 százalékról 30 százalékra vágta vissza a kínai importra vonatkozó vámokat is. Trump fenti megjegyzését egyébként röviddel azután tette, hogy az indiai kormány jóváhagyta egy félvezetőgyártó üzem beindítását a HCL Group és a Foxconn közös vállalkozásában, ami a bejelentés értelmében 435 millió dolláros befektetéssel valósul majd meg.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak