A helyi pap szerint a katolikus tanokban járatos chatbot több szempontból is jobb munkát végez, mint amire ő lenne képes.

Poznań városában a korszellemhez maximálisan illeszkedő kápolnát hozott létre egy katolikus pap. A nem szokványos hitéleti helyiségben például kávégép is van, de talán ennél is érdekesebb, hogy a látogatók egy Biblián és egyéb vallási dokumentumokon pallérozott chatbottól kaphatnak felvilágosítást az egyház tanairól.

 A Reuters beszámolója szerint Radek Rakowski plébániája eredetileg egy hagyományos templom építését tervezte, de végül egy lakóház földszintjére telepített kápolna valósult meg. A miniatűr templom egyszerű berendezéssel rendelkezik: a feszület, az oltár és pulpitus mellett csak néhány széket helyeztek el.

A kápolna hatalmas ablakaival és feltűnő neonfénnyekkel igyekszik felkelteni a figyelmet, mint ahogy ezt szeretné elérni a helyiségbe telepített "hangulatos kávésarok" is. Az egyház előremutató gondolkodását jelzi, hogy a kápolnába egy mobil app használatával lehet bejutni, amellyel a látogatók a világítást is üzemtethetik, valamit rendelhetnek frissítőt a már említett kávéautomatából.

Isten tudja, hova vezet ez...

Az igazi érdekesség azonban az a mesterséges intelligencián alapuló chatprogram, amelyet kifejezetten arra treníroztak, hogy korrekt válaszokat adjon a betérő emberek által feltett egyházi témájú kérdésekre. A hírügynökségi beszámoló nem részletezi, pontosan milyen generatív algoritust állítottak a katolicizmus szolgálatába, de az kiderül, hogy a modell rendelkezésére áll a Biblia mellett számos más egyházi tanítás, katekizmus és dokumentum is, amelyek átfésülésével jut el a (remények szerint) megfelelő válaszig.

Radek atya úgy véli, hogy a gépnek sokkal könnyebben megnyílnak az emberek, és olyan kérdéseket is feltesznek, amelyeket esetleg egy papnak szégyellnének feltenni. Ráadásul az egyház tradicionális szolgái nem feltétlenül emlékeznek mindenre pontosan, üzenetieket pedig természetszerűleg érzelmek hatják át. Ezzel szemben a mesterséges intelligencia objektív és tényszerű tájékoztatást ad. (Ezek alapján viszont nem biztos, hogy az atya hallott az MI-hallucináció problémájáról.)

Piaci hírek

Koreai csodakerék robotoknak, ami akkor a legjobb, amikor nem kör alakú

Egy dél-koreai kutatóintézet találta ki. Megvan a prototípus, és már olyan jól működik, hogy megmutatták a nyilvánosságnak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.