Az USA kormánya szerint veszélyeztetheti a biztonságát, ha a Lenovóé lesz az IBM x86-os üzletága. A CFIUS vizsgálódik, de a két cég bízik abban, hogy sikerül eloszlatniuk a félelmeket.

Tavaly év elején röppent fel a hír, kora tavasszal azonban már tényként kezelték, hogy a Lenovo megveszi az IBM x86-os üzletágát 2,3 milliárd dollárért.

Az ügylet az elemzők várakozásainál kisebb értékű lett. A Lenovo ugyanis megvásárolta az IBM összes x86 megoldását (System X, Blade Center, Flex System, NeXtScale, iDataPlex, valamint az összes ehhez tartozó szoftver, hálózati eszköz, valamint karbantartási szolgáltatás), ám a Kék Óriás a szerverekkel kapcsolatos szoftverfejlesztést megtartotta magának. A megállapodás bejelentésekor hangsúlyozták is, hogy az x86 platformmal összefüggő Windows-, illetve Linux-alapú megoldásokat az IBM nem adja ki a kezéből.

Azokat az ügyleteket, amelyek nemzetbiztonsági aggályokat is felvetnek, a CFIUS-nek (Committee on Foreign Investment in the U.S) is jóvá kell hagynia. És itt a bökkenő. A Wall Street Journal cikke szerint a szervezet most alaposabban megvizsgálná az ügyletet.

Az ok, hogy a kormányzati szervek, köztük a Pentagon is, nagy számban használnak IBM x86-os szervereket. Ha ezek karbantartása a kínai cég kezébe kerülne, az komoly biztonsági kockázatot jelentene az Egyesült Államoknak. Egy távoli frissítéssel például kémprogramokat juttathatnának kritikus rendszerekbe.

A két cégnek is vannak érvei

Az IBM és a Lenovo több érvet is felhozott amellett, hogy miért nem veszélyezteti a megállapodásuk az USA biztonságát. Egyik nyomós érv, hogy az x86-os szerverek technológiai szempontból a low-end kategóriát képviselik. Ezek a szervereket szinte minden gyártó, beleértve az IBM-et is, amúgy is Kínai üzemekben gyártat, ahogy egyébként a PC-ket és notebookokat is

A két cég szerint a karbantartás sem probléma, mivel azt a már telepített gépekre az Egyesült Államokban továbbra is az IBM végzi, még ha a jövőben a Lenovo megbízásából is. A Lenovo szerint ebben ugyanúgy kell eljárni, mint a PC-részleg 2005-ös eladásakor: akkor ugyanis az IBM öt évre vállalta a már leszállított gépek karbantartását, ráadásul ezt a szerződést azóta többször meg is hosszabbították.

Legfeljebb nem vásárolnak x86-ost a Lenovótól

Az amerikai lap megjegyzi, hogy a PC-s üzletág 2005-ös eladásakor is hosszasan vizsgálódott a CFIUS. És bár az üzletet végül jóváhagyták, de később több minisztérium és kormányzati szerv kitiltotta a Lenovo gépeket a saját rendszereiből. Felidéznek egy 2005. után történt bevásárlást is, amikor az amerikai légierőtől már leszállított gépeket küldtek vissza, mert azok állítólag illegális kommunikációt folytattak Kína irányába.

Összességében a lap által megkérdezett szakértők úgy vélik, a CFIUS végül jóváhagyja a Lenovo vásárlását. A két cég is abban reménykedik, hogy ez év végére a teljes ügylet lezárulhat. Ugyanakkor lehet egy olyan folyománya is az IBM-részleg eladásának, hogy a kormányzati szervek a jövőben nem vásárolnak IBM x86-os szervereket.

Piaci hírek

Sztrájkba kezdenek a videójátékok szinkronszínészei az MI miatt

A hollywoodi színészek és a játékkészítő stúdiók képviselői közel álltak a megállapodáshoz, ám a generatív algoritmusok jelentette problémákat egyelőre nem sikerült megnyugtatóan rendezni.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.