A rendszermagot érintő biztonsági hiányosság a munkaállomásokat és szervereket egyaránt fenyegette.
Hirdetés
 

Még 2009 júniusában bukkant fel az a biztonsági hiba (CVE-2017-2636), ami aztán javítás nélkül maradt egészen idén február végéig. Végül a Positive Technologies szakembere, Alexander Popov döntött úgy, hogy közzé teszi felfedezését és a szükséges javítást is. Február 28-án vette észre Popov, hogy még mindig nincsen javítva a sebezhetőség, hét nappal később vált elérhetővé a patch.

Sok rendszer érintett

Ez a régi sérülékenység igen elterjedt a linuxos munkaállomások és szerverek között, nyilatkozta a szakértő. Ahhoz, hogy a sebezhető modul automatikusan betöltődjön, a támadónak nem kell különösebb felhasználói jogokkal rendelkeznie. Emellett speciális hardver sincsen szükség kiaknázásához, írta Popov, aki azt is elárulta, hogy a Google Syzkaller nevű forráskód-auditáló eszközével akadt rá.

Szerencsére a Kernel.org-nak történt bejelentést követően alig egy héttel előállt a frissítés. A bug hatása egyébként ennek hiányában is minimalizálható; ehhez kézzel beállított speciális szabályok kellenek, melyekkel megakadályozhatók az érintett kernelmodulok betöltődése, olvasható a Positive Technologies által kiadott útmutatóban.

A hiba kora és az érintett modulokat tartalmazó disztribúciók magas száma miatt lehet nagyon elterjedt a sebezhetőség. Ezek zöménél egyszerű a hatástalanítás, de számos beágyazott rendszer is érintett, amiket azonban viszonylag ritkán frissítenek. Ilyenek például azok az olcsóbb digitális videorögzítők, melyeket zártláncú kamerák képeinek rögzítéséhez vásároltak, vagyis akár biztonsági felvételek is veszélyben lehetnek.

Mocskos tehén

Nem a fenti az első eset, hogy hosszú évek telnek el egy linuxos bug felbukkanása és javítása között. Ezek közül talán az úgynevezett Dirty COW nulladik napi sérülékenység (CVE-2016-5195) a legismertebb. A 2007-ben bemutatkozó sebezhetőséget csak a tavalyi év során patch-elték. Javítását nagyban elősegítette, hogy 2016-ban rohamosan nőtt a biztonsági rés létének ismertsége, amit így aztán még azelőtt kezdtek el tömegével kihasználni rosszindulatú internetezők, hogy megjelent volna frissítése.

Érdekesség, hogy a fenti esetben is számos beágyazott rendszer volt érintett, melyek zöme feltételezhetően mindmáig támadható maradt.

A fentiek jól jelzik, hogy minden hiedelemmel és mítosszal ellentétben a Linux sem nyújt tökéletes védelmet. Igaz, van, hogy nem a pingvines operációs rendszer tehet arról, ha sebezhetővé válik. Tavaly novemberben például az összes Azure Red Hat Enterprise Linux veszélyben volt egy Microsoft frissítésben lévő sebezhetőség miatt.

Kiderült, hogy egy Azure telepítőszkript előrekonfigurált RPM Package Managert használt, ami viszont ártó célokból könnyen kihasználható host információkat tartalmazott. Ezeket a biztonsági réseket aztán viszonylag gyorsan befoltozta a Microsoft.

Biztonság

A Google is rálépett az Anthropic kijelölte útra

Az OpenAI után a DeepMind is az MI-startup szabványát használja a modellek és az adatok összekapcsolására.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.