Eközben a vállalat masszívan veszteséges, és a befektetők egy része már nem a modellek építésében, hanem a rájuk épülő alkalmazásokban lát fantáziát.

Eddig csak pletykálták, de most már belső információk is vannak róla: újabb milliárdos befektetési körről tárgyal az OpenAI, amellyel bőven 100 milliárd dollár fölé mehet az értéke. Sam Altmanék állítólag 5-6,5 milliárd dollár tőkét szeretnének bevonni.

A befektetési kört, amelyben a Bloomberg értesülései szerint az Apple, az Nvidia és a Microsoft is beszállna, a Thrive Capital kockázati befektető cég vezetné, amely legalább egymilliárd dollárral szállna be. A startupban azonban továbbra is a Microsoftnak van a legnagyobb részesedése: Redmondól eddig összesen 13 milliárd dollár érkezett készpénzben és szolgáltatás (felhős kapacitás) formájában.

Az új forrásokról az OpenAI vezetősége az elmúlt hetekben tárgyalt a potenciális befektetőkkel. Az információt, miszerint a jelenlegi 80-86 milliárd dollárral szemben a következő körnél már 150 milliárd dollár cégértéket határoznának meg, a Financial Times is megerősítette a befektetőknek összeállított tájékoztatóra hivatkozva.

Az informátorok szerint a tárgyalások még folynak, így a feltételek még képlékenyek, ahogy az Apple, a Microsoft és az Nvidia szerepvállalásának módja és mértéke is. Az információkat nem kommentálta sem a Thrive Capital, sem az OpenAI.

Hitel is kellene a továbblépéshez

A "MI-gyártó" termékei az otthoni felhasználóktól a legnagyobb vállalatokig senkit sem hagynak hidegen. A cég tájékoztatása szerint az ügyfelek listáján ott van a Fortune 500-as cégek elsöprő többsége. Ennek megfelelően a már 2023-ban is milliárdos nagyságrendben mozogó bevételek dinamikusan nőnek: a tavalyi 1,6 milliárddal szemben idén pedig állítólag már nyáron elérte a 3,4 milliárd dollárt az évesített forgalom.

Az OpenAI azonban továbbra is veszteséges. Ennek oka, hogy nagy modellek fejlesztésének költségei exponenciálisan nőnek, és az üzemeltetésük így egyre drágább. A helyzetet jól jellemzi, hogy a legígéretesebbnek tartott MI-startupoknál sokszor már a kezdet kezdetén milliárdokkal dobálóznak. Az OpenAI egyik társalapítója és egykori vezető kutatója, Ilya Sutskever például egymilliárd dollárt (kb. 360 milliárd forint – több, mint a 4iG Csoport idei első féléves nettó árbevétele) kalapozott össze a pár hónapja alapított MI-cégére, a Safe Superintelligence-re. A pénz a fejlesztőgárda bővítésére és számítási kapacitásra kell.

A Bloomberg szerint a fejlesztések forrásigénye miatt az OpenAI 5 milliárd dollár ún. rulírozó hitellel egészítené ki a befektetői pénzt. A szabad felhasználású hitelkeret a rövid távú finanszírozási igények áthidalását segítheti.

Mint a Bloomberg felhívja a figyelmet, korábban több technológiai startup vett fel hasonló hitelt, ráadásul épp a tőzsdére lépés előtt (Facebook, Alibaba, Uber stb.). Az ilyen hitelek ugyanis nem csupán a finanszírozást szolgálják: javítják a tőzsdére készülő cég kapcsolatait a bankokkal. Ha pedig egy vállalat beígéri, hogy a finanszírozó bankokat bevonja az IPO folyamatába, azok cserébe kedvezőbb hitelfeltételeket kínálnak.

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.