Eddig csak pletykálták, de most már belső információk is vannak róla: újabb milliárdos befektetési körről tárgyal az OpenAI, amellyel bőven 100 milliárd dollár fölé mehet az értéke. Sam Altmanék állítólag 5-6,5 milliárd dollár tőkét szeretnének bevonni.
A befektetési kört, amelyben a Bloomberg értesülései szerint az Apple, az Nvidia és a Microsoft is beszállna, a Thrive Capital kockázati befektető cég vezetné, amely legalább egymilliárd dollárral szállna be. A startupban azonban továbbra is a Microsoftnak van a legnagyobb részesedése: Redmondól eddig összesen 13 milliárd dollár érkezett készpénzben és szolgáltatás (felhős kapacitás) formájában.
Az új forrásokról az OpenAI vezetősége az elmúlt hetekben tárgyalt a potenciális befektetőkkel. Az információt, miszerint a jelenlegi 80-86 milliárd dollárral szemben a következő körnél már 150 milliárd dollár cégértéket határoznának meg, a Financial Times is megerősítette a befektetőknek összeállított tájékoztatóra hivatkozva.
Az informátorok szerint a tárgyalások még folynak, így a feltételek még képlékenyek, ahogy az Apple, a Microsoft és az Nvidia szerepvállalásának módja és mértéke is. Az információkat nem kommentálta sem a Thrive Capital, sem az OpenAI.
Hitel is kellene a továbblépéshez
A "MI-gyártó" termékei az otthoni felhasználóktól a legnagyobb vállalatokig senkit sem hagynak hidegen. A cég tájékoztatása szerint az ügyfelek listáján ott van a Fortune 500-as cégek elsöprő többsége. Ennek megfelelően a már 2023-ban is milliárdos nagyságrendben mozogó bevételek dinamikusan nőnek: a tavalyi 1,6 milliárddal szemben idén pedig állítólag már nyáron elérte a 3,4 milliárd dollárt az évesített forgalom.
Az OpenAI azonban továbbra is veszteséges. Ennek oka, hogy nagy modellek fejlesztésének költségei exponenciálisan nőnek, és az üzemeltetésük így egyre drágább. A helyzetet jól jellemzi, hogy a legígéretesebbnek tartott MI-startupoknál sokszor már a kezdet kezdetén milliárdokkal dobálóznak. Az OpenAI egyik társalapítója és egykori vezető kutatója, Ilya Sutskever például egymilliárd dollárt (kb. 360 milliárd forint – több, mint a 4iG Csoport idei első féléves nettó árbevétele) kalapozott össze a pár hónapja alapított MI-cégére, a Safe Superintelligence-re. A pénz a fejlesztőgárda bővítésére és számítási kapacitásra kell.
A Bloomberg szerint a fejlesztések forrásigénye miatt az OpenAI 5 milliárd dollár ún. rulírozó hitellel egészítené ki a befektetői pénzt. A szabad felhasználású hitelkeret a rövid távú finanszírozási igények áthidalását segítheti.
Mint a Bloomberg felhívja a figyelmet, korábban több technológiai startup vett fel hasonló hitelt, ráadásul épp a tőzsdére lépés előtt (Facebook, Alibaba, Uber stb.). Az ilyen hitelek ugyanis nem csupán a finanszírozást szolgálják: javítják a tőzsdére készülő cég kapcsolatait a bankokkal. Ha pedig egy vállalat beígéri, hogy a finanszírozó bankokat bevonja az IPO folyamatába, azok cserébe kedvezőbb hitelfeltételeket kínálnak.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak