Új visszaélésszűrő rendszer, a bankok felelősségének kiterjesztése és szigorú ellenőrzése, illetve egy tájékoztató kampány is szerepel a jegybank elnökének hétfői bejelentésében.

Az elmúlt időszakban feltűnően megszaporodtak a digitális banki csalások, amire nemrég már Orbán Viktor miniszterelnök is felhívta a figyelmet, kiemelve természetesen az ukrán hátterű, magyar családokat károsító bűncselekményeket. Ennél egy fokkal értelmezhetőbb az MBH Bank több száz ügyfelének esete, akik az adathalász kampányokat követően akár több tízmillió forintjukat is elveszítették. A kibercsalás téma lesz a szerdai kormányülésen, és a jegybank is határozottabb fellépést ígér ellene.

A Magyar Nemzeti Bank összesen öt intézkedéssel támogatja a kormány pénzügyi visszaélésekkel szembeni fellépését – jelentette be hétfőn közzétett videójában Varga Mihály, a jegybank elnöke. A videóban az "öt csapásként" hivatkozott lépésekről szólva kijelentette, hogy az MNB vezetése a jövőben is határozott választ ad minden olyan kockázatra, ami a magyar pénzügyi rendszert és annak ügyfeleit érinti, utóbbiak fokozottabb védelmére pedig törvénymódosítást is kezdeményez.
 


Ezek közül az első lépés a visszaéléseket szűrő központi rendszer júliusra tervezett elindítása, ami a mesterséges intelligencia segítségével vizsgálja az utalásokat még azok teljesítése előtt, és riasztást küld, ha gyanús tranzakciót érzékel. Másodszor az MNB a bankoktól is elvárja, hogy az eddigieknél jóval aktívabban vegyenek részt a visszaélések kivédésében, ezért azonnal és teljes körűen végre kell hajtaniuk azokat az ajánlásokat, amelyeket a jegybank a visszaélések megelőzésére rögzített.

Ezzel összefüggésben célzott vizsgálatokkal is ellenőrzik, hogy a bankok minden tőlük elvárható intézkedést megtesznek-e a csalások visszaszorítására, a negyedik pontban pedig Varga Mihály az említett törvénymódosítást ismertette az ügyfelek védelmére. A kezdeményezés mindenkor a bankokra hárítaná a kárfelelősséget, amikor nem alkalmaztak megfelelő ügyfél-hitelesítést, kiterjesztve ezt azokra az esetekre is, amikor az ügyfeleket a bankok nevében bírják rá a fizetésekre.

Az ötödik lépés a banki ügyfeleknek szóló tájékoztató kampány elindítása lenne a visszaélések kockázatairól és megelőzésük lehetőségeiről. A jegybank keddi sajtótájékoztatóján Virág Barnabás alelnök és Bartha Lajos igazgató azt is elmondta: a bankokra hárított felelősség nem járhat azzal, hogy az ügyfelek élhessenek vissza az ő kárukra az új szabályozással. Mint kiderült, a mostani fellépéséhez nem konkrétan az MBH körüli csalássorozat, hanem általában a tendencia erősödése vezetett.

Piaci hírek

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.