A Columbia Egyetem egyik hallgatója olyan eszközt készített és árult, ami a mesterséges intelligencia támogatásával segítette át a jelentkezőket a nagy techcégek interjúin.

A Columbia Egyetem felfüggesztette egyik hallgatóját, miután az egy olyan MI-alapú programot készített, ami képes hatékony segítséget nyújtani a pályázóknak a nagy techvállalatok időnként brutális technikai interjúin. Az Interview Coder nevű programhoz később előfizetéseket is árulni kezdett, és feltett egy videót a YouTube-ra, amelyen bemutatta, hogyan teljesíti az Amazon technikai tesztjét. Ezt állítólag az Amazon egyik felháborodott alkalmazottja jelentette a Columbiának, ahol aztán el is meszelték a hallgatójukat, aki legkorábban jövő májusban térhet vissza az intézménybe – olvasható a Gizmodo múlt heti riportjában.

A lap az érintett másodéves egyetemistát, Roy Lee-t is megszólaltatta, miután története elterjedt a közösségi médiában. Szerinte az általa épített szoftver a hírhedt LeetCode-interjúk elleni állásfoglalás, amit azután alkotott meg, hogy belefáradt az interjúkra való gyakorlásba. A FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) vállalatoknál és más vonzó álláshelyeken ugyanis gyakran alkalmaznak a LeetCode-os vagy hasonló feladatokat, ami nemcsak egy hosszú és fárasztó folyamat, de a sikeres pályázók jó eséllyel sohasem fognak hasonlóval találkozni a későbbi munkájuk során.

Lee mindenesetre már korábban közzé tette az egyetemtől kapott jelzést, a későbbi meghallgatásáról pedig azt mesélte, "furcsa beismerésre kényszerítették" azzal kapcsolatban, hogy az Interview Coder elvileg csalásra is felhasználható az ottani vizsgákon. Az utolsó csepp végül az volt, hogy megosztotta a fegyelmi meghallgatással kapcsolatos anyagokat is, amelyekből egyébként kiderül: az amazonos bejelentő az egyetemmel régóta fennálló partnerségükre hivatkozva reményét fejezte ki, hogy megfelelő lépéseket tesznek a "tisztességtelen és nem engedélyezett" eszközt fejlesztő hallgatóval szemben.

Nem mindegy, ki céloz kire az MI-vel

Az üggyel kapcsolatban természetesen megoszlanak a vélemények, de sokak szerint a történet fő tanulsága nem az egyetem helyes vagy helytelen döntése. A technológiai cégek ugyanis pozitív dolognak hirdetik a mesterséges intelligenciával hajtott diszrupciót és munkaerőpiaci átrendeződést, a jelek szerint azonban őket magukat zavarja, ha valaki ugyanazt a technológiát az ő folyamataik felforgatására használja fel. Ráadásul az MI széleskörű alkalmazására tekintettel az interjúk szervezésében is igyekeznek minél inkább kizárni annak használatát, miközben másokat éppen az MI-eszközök használatára biztatnak a hatékonyabb munkavégzéshez.

Ahogy nemrég írtuk, már nemcsak a munkaadók vetnek be mesterséges intelligenciát a pályázatok szűrésére, hanem az álláskeresők közül is egyre többen próbálják MI-eszközökkel javítani az esélyeiket, ami jól látható feszültséget okoz. Februárban a Claude egy nagy nyelvi modellt fejlesztő Anthropic bukkant fel vele a hírekben, miután nemkívánatosnak minősítette az MI-eszközök alkalmazását az állásjelentkezésekben. Bár a társaság ezt azzal indokolta, hogy a pályázók MI-támogatás nélküli kommunikációs készségeit és motivációját is meg akarja ismerni, közben az "MI-szolucionizmusból" és a humán feladatok tömeges kiváltását célzó technológiából próbál profitot termelni.

Közösség & HR

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.