A Twitter szerdán jelentette be, hogy ismét bezárja nemrég újranyitott irodáit az Egyesült Államokban. A koronavírus indiai (delta) variánsának megjelenést követően ma már az új esetek 80 százaléka ehhez a gyorsan terjedő változathoz kapcsolódik az USA-ban, így a vállalat tegnap a nyitási program leállítása mellett döntött, miután több mint 16 hónap után elkezdte visszaengedni az alkalmazottakat 50 százalékos kapacitással működő San Franciscó-i és New York-i campusaira.
Ezzel párhuzamosan a nagy technológiai nagyvállalatok egész sora teszi kötelezővé az oltást a központokba bejáró munkavállalóknak. Az Alphabet (Google) és a Facebook például ugyancsak szerdán közölte, hogy kizárólag beoltott alkalmazottak léphetnek be az irodáiba, a Google esetében pedig olyan tervekről is szó van, hogy a kötelező vakcinációt az amerikai létesítményeken túl más országokra is sorban kiterjesztik majd a következő hónapok során.
A Reuters beszámolójából kiderül, hogy a San Franciscó-i Lyft nem csak az oltást tette kötelezővé a bejáróknak, de szeptemberre tervezett újranyitási programját is februárra halasztotta. A Netflix szintén az oltáshoz kötötte az összes amerikai produkciójában való részvételt a filmesek és más dolgozók szempontjából is, az Apple-nél pedig érik a kötelező maszkviselés visszaállítása, tekintet nélkül arra, hogy valaki igazolhatóan védettséget szerzett-e a fertőzés ellen.
A híradások szerint a helyben végzett munkának egyre több technológiai vállalatnál már most is felétele az oltás, így mások mellett az Adobe, a VMware, a Twilio vagy az Asana is hasonló rendelkezéseket léptetett életbe júliusban. Máshol, például a Salesforce-nál formálisan nem tették ugyan kötelezővé az oltások felvételét, de az irodákba egyelőre csak az "önkéntesen beoltott csapatok" visszairányítása zajlik, és a társaság az újranyitással párhuzamosan "erre bátorítja" a munkavállalókat.
A mentális egészséget is érdemes megvédeni
Ennél egy lépéssel előrébb menekült a Cisco, ahol nem csak lehetővé tették a vállalat több mint 75 ezer alkalmazottjának, hogy az irodák megnyitását követően is otthonról folytassák a munkát, hanem mindannyiukat a hibrid modellben dolgozó állományba sorolták, amit a járványveszély mérséklődésével sem akarnak megszüntetni. A Business Insider riportja alapján a cég dolgozóinak 14 százaléka a járványt megelőzően is távmunkás volt, most azonban már 75 százalékuk úgy tervezi, hogy minimum három munkanapot otthon tölt majd minden héten.
A Cisco ezzel nem csak a máshol gondosan kidolgozott, majd a pandémia alakulásával folyamatosan megváltoztatott újranyitási programokat veti el, de olyan alsó-felső korlátokat sem vezet be, amelyekkel általánosan meghatározná a hibrid munkavégzés módját és heti beosztásait. A lap a Cisco biztonsági és kollaborációs üzletét irányító alelnökét idézi, aki elmondta: a vállalat legfőbb célja most a fáradtság és a munkahelyi kiégés megelőzése, mivel a produktivitás szorosan összefügg azzal, hogy a munkavállalók mennyire érzik magukat jól a bőrükben.
A Cisco értelemszerűen meg akarja őrizni az új munkamodellekkel felfuttatott termelékenységét, de közösségi szinten is igyekszik nagyon óvatosan kezelni a távmunka egyre nyilvánvalóbb és hosszú távon elkerülhetetlen kockázatait. A cikkből kiderül, hogy a társaságnál korábban az összes irodai tér 95 százalékát az egymástól szeparált irodák adták, de ez a jövőben jelentősen átalakul, ahogy a campusokat is átstrukturálják a csoportmunkára és a csoportos eseményekre koncentrálva.
A vállalat ezzel értelemszerűen a költségeit is csökkenteni tudja, hiszen fizikailag kevesebb irodai területre lesz szüksége, de a Cisco szerint ez csak egy pozitív mellékhatása lenne a dolognak, nem pedig az új munkarend bevezetésének elsődleges oka. Ez egyelőre élesen szembe megy más big tech cégek törekvéseivel: az Amazon például deklaráltan vissza akar térni az irodaközpontú munkához, és jelenlegi tervei szerint az ősszel a legtöbb alkalmazottja már újra a helyszínen fog dolgozni. A Google-nél októbertől a legmenőbb távmunkásoknak is legalább heti egy napot bent kellene majd tölteniük, míg a Microsoft a menedzserek döntésétől teszi függővé, hogy egy-egy munkavállalója visszavonulhat-e állandó jelleggel a home office-ba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak