A sokkolók mellett rendőrségi testkamerákat is gyártó Axon idén tavasszal jelentette be Draft One nevű termékét, ami a kamerák hangfelvételei alapján a mesterséges intelligencia segtségével generál rendőrségi jelentéseket. A hajmeresztő ötletet természetesen már akkor sem fogadta tapsvihar a közvélemény részéről, hiszen az MI gyakran produkál hibás vagy teljesen légből kapott kimeneteket, és egyre több konkrét esetek igazolja, hogy senkinek (különösen pedig a hatóságoknak) nem lenne szabad ilyesmire támaszkodniuk a komoly ügyekben.
A gyártó szerint az OpenAI GPT-4 nagy nyelvi modelljére épülő megoldás megbízható teljesítményt nyújt, de az adu ász így is az az ígéret lenne, amelynek értelmében a Draft One-nal a felére lehetne lefaragni azt az időt, amit a rendőrök a jelentések készítésével töltenek, így többet foglalkozhatnának a tényleges rendfenntartó feladatokkal. Néhány amarikai államban, így Coloradóban, Indianában vagy Oklahomában nemsokára el is kezdik tesztelni a terméket, ráadásul nem is mindenhol korlátozzák majd a használatát a kisebb incidensekre.
Később talán a többieket is megkérdezik majd
Ahogy az Associated Press jelentéséből is kiderül, a szakértők már előre frászt kapnak a dologtól, hiszen a rendőrségi jelentések valamivel érzékenyebb témát jelentenek, mint a ChatGPT-vel összetákolt emailek vagy iskolai dolgozatok. Mivel az ilyen anyagoknak meghatározó szerepük van a nyomozati és jogi eljárásokban, nem tűnik sem etikus, sem okos dolognak a gépi intelligenciához való kiszervezésük. Az Axon ehhez képest azt közölte a hírügynökséggel, hogy itt nem a mezei ChatGPT-felhasználók számára elérhető technológiáról van szó.
A társaság többek között a rendszer kreativitását is kordában tartaná, a lehető legjobban visszaszorítva az MI-halluináció jelenségét, bár az új eszköz így is nagy csomó jogi és morális kérdést vet fel. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy időnként az emberek is hibáznak ugyan, sőt elfogultan cselekszenek, de a rendfenntartás automatizálása kapcsán érdemes lenne valamivel szélesebb körben is megvitatni, hogy mi minden mehet tönkre a folyamat során – nem beszélve arról, hogy a mesterséges intelligencia iránti bizalmatlanság milyen hatással lenne a rendőrségi jelentésektől függő jogrendszerre.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak