A hulladék szortírozása egyelőre jórészt emberi feladat, de kutatók dolgoznak a módszeren, amellyel nagyobb fokú gépesítéssel lehetne megoldani a környezetvédelem szempontjából kulcsfontosságú témát.

A világban keletkező szemét mennyisége komoly problémát jelent, amelyre az egyik megoldást a hulladékok hatékony szétválogatása jelentheti. A feldolgozók egy részében ugyan már vannak automatizált folyamatok, de az MIT és a Yale kutatói most egy teljesen új megközelítéssel igyekeznek fogást találni a szeméttengeren.

Rátapintottak

Egy meglehetősen sablonos szójátékkal RoCycle névre keresztelt robot az anyagmeghatározásnál egyáltalán nem támaszkodik vizuális érzékelőkre. Az alább látható kisfilmben bemutatott gépi kar a tárgyak méretét szenzorosan megismerve igyekszik megfelelő fogást találni a célponton, majd a nyomásra adott reakciót továbbítja az algoritmusnak, amely az adatokból viszonylag jó eséllyel kitalálja, hogy konzervdobozról, vagy műanyag pohárról van szó.
 

 

Pusztán a gépi tapintásra támaszkodva, a RoCycle a tesztek során 85 százalékos pontossággal dobálta be a különböző fém, üveg és műanyag tárgyakat a megfelelő kosárba rögzített pozícióból. Azonban ez az arány jelentősen romlott, amint futószalagon érkezve kellett 27 féle tárgyat szortírozni. Utóbbi 63 százalékos értéke sem feltétlen gyenge eredmény, figyelembe véve a kutatás korai szakaszát és azt, hogy a robot csakis egy "érzékszervére" van utalva.

A látszat csal

Ugyanakkor a gépi látás ennél a feladatnál tényleg nem elengedhetetlen, mivel az anyagok meghatározásában ez egyre kevesebb segítséget jelent. A gyártók ugyanis az újrahasznosított, környezetbarát(abb) új csomagolásaikat szeretik a vásárlók számára már megszokott régi formákba, színekbe öltöztetni, azaz egy konzervet kiváltó újrahasznosított tároló simán lehet konzerv alakú és fémes színű.

Ennek ellenére több szem többet lát, azaz a kutatás következő fázisában már azon dolgoznak a szakemberek, hogy a tapintást látást imitáló szenzorokkal egészítsék ki. Talán ettől is remélhető, hogy maga a folyamat felgyorsul, mert a bemutatóban tapasztalható sebességnél egy motiválatlan emberi munkáskéz is sokszorosan gyorsabban képes szelektálni.

Piaci hírek

Időnként szuper ostoba az OpenAI legújabb, szuper okos MI-je

A nemrég kiadott Strawberry modellről korábban úgy beszéltek, mint egy újabb lépésről a mesterséges általános intelligencia (AGI) megalkotása felé, de az első tapasztalatok alapján a technológiára jellemző hiányosságokat is tovább görgeti maga előtt.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.