Cupertino tegnap tartotta szokásos tavaszi termékbemutató show-ját. A sok újdonság között jó pár olyan dolgot találunk, ami már létezik a piacon.

A kedd este online közvetítés keretében megtartott Spring Loaded rendezvényen a cég képviselői egy órán keresztül sorolták a vállalat közeljövőben, vagy éppen máris elérhető új termékeit, szolgáltatásait. A hivatalosan debütált megoldások listáján akad többek között új iMac, iPad Pro, Apple TV, bemutatkozott a feledékeny gazdák életét megkönnyítő kütyü, az AirTag, illetve kiderült, milyen korábban nem választható színben lehet majd kapni az iPhone 12-t (lilában).

Ismerős holmik

Kezdjük a sort rögtön az aprósággal. A sokak által már régóta várt AirTag tulajdonképpen egy kicsiny, korong formájú Bluetooth-szenzor, amely vagy hangjelzéssel, vagy a vállalat dedikált alkalmazásával lelhető fel. Mindennek természetesen úgy van értelme, ha az AirTag egy kulcscsomóra van fűzve, esetleg a pénztárcánk egyik fakkjában lapul. A biléta ára az Apple árszintjéhez szokott vásárlók számára szinte láthatatlan. Itthon potom 13 ezer forintért péntektől már elő is rendelhető. 

A dolog érdekessége, hogy az innovációira mindig is felettébb büszke gyártó ezúttal maximum követő üzemmódban funkcionál. Ezt a réspiacot például hosszú évek óta szolgálja ki a 2012-ben alapított Tile. Utóbbi vállalat egyébként egy éve jogi lépéseket is tett az EU-ban, mivel szerinte Cupertino jogosulatlanul akadályozza megoldása használatát az Apple ökoszisztémájában. Mindez természetesen könnyedén összeköthető az AirTag mostani megjelenésével, és összességében nem sok jót ígér a Tile számára. Hiába érkezett az Apple később a buliba, az éjszaka királya címet ettől még nem fogja másnak átengedni. 

Hasonló történet látszik kibontakozni egy másik frissen bejelentett szolgáltatással kapcsolatban. Az Apple Podcast Subscriptions segítségével mostantól a cég dedikált podcastos alkalmazásában is lehet közvetlen támogatást biztosító előfizetéseket vásárolni kedvenc tartalomgyártóinknál. Az Apple pedig természetesen minden ilyen tranzakcióból megtart 15-30 százaléknyi "kezelési költséget".

Mindennek egyáltalán nem örülhetnek a Patreon üzemeltetői, akiknek egyértelműen óriási szerepe volt abban, hogy elterjedt a kreatív alkotók közvetlen támogatásának modellje. A platform segítségével írók, művészek és nem utolsó sorban podcasterek voltak képesek direkt előfizetőket gyűjteni, amit jellemzően számukra készített exkluzív tartalmakkal hálálhattak meg. Mostantól egy Apple-felhasználó számára sokkal kényelmesebb lesz "házon belül" lebonyolítani ezeket az ügyleteket, azaz a Patreon jelentős bevételtől eshet el. (Utóbbinál egyébként 5-12 százalék között mozog a jutalék, amire még jön az átutalás közvetlen költsége.)

M1-es sortűz

Rátérve a tényleg egyedinek tekinthető megoldásokra, a bemutató egyik gyakran emlegetett eleme a cég tavaly debütáló saját csipje volt. Az M1-es processzorok elsőként a vállalat laptopjainál tűntek fel, azonban ez immár kibővül az asztali számítógépekkel. A most bejelentett, 24 hüvelykes iMac-ben már szintén a korábbi modellekben használt csipeknél kisebb, ám azoknál lényegesen jobb telejesítményű M1 dolgozik. A kedvező paraméterek tették lehetővé, hogy a gép formaterve egyszerre legyen merész és kompakt. A gyakorlatilag egy monitornak tűnő teljes számítógépes rendszer kevesebb mint 5 kilót nyom, és vadabbnál vadabb színekben rendelhető.

Megújult ezen kívül az iPad Pro is. A vállalat legfelsőbb szintre pozícionált táblagépe szintén bekerült az M1 processzorral szerelt Apple-modellek egyre bővülő táborába. Az új csip mellett újdonságként említhető a Liquid Retina XDR kódnevű kijelző, amely mini-LED technológiát takar, valamint az is, hogy immár a tabletek is kérhetők 5G-modemmel.

Konzumer tech

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.