A SwagBot 2016-banmutatkozott be olyan egyszerű terelőrobotként, ami képes áthaladni az egyenetlen terepen. A Sydney-i Egyetemen fejlesztett eszköz fő feladata volt, hogy figyelemmel kísérje az állatokat, folyamatosan monitorozza az állapotukat, képes legyen kiterelni őket az éppen megfelelő legelőre, illetve távolabb vezetni a potenciálisan veszélyes területektől. A gép jól vizsgázott a mostoha körülmények között is, és ahogy akkor írtuk, folyamatosan dolgoztak az autonóm tevékenységek elmélyítésén, a monitoring funkciókon vagy az állatokkal vagy növényekkel való interakció lehetőségein.
A rendszert ennek megfelelően újabb érzékelőkkel, mesterséges intelligenciával és gépi tanulási technológiával frissítették, így a SwagBot mostantól képes meghatározni a legelők állapotát, típusát és sűrűségét, emellett figyelemmel kíséri az állatállomány egészségi állapotát is. Ezt az információt azután arra használja, hogy önálló döntéseket hozzon az állatok (birkák vagy szarvasmarhák) terelésére a legjobb legelőkre, megelőzve a túllegeltetés a talaj minőségének lerontását is. A gép az általa gyűjtött adatokat visszaküldheti a gazdálkodóknak, elősegítve a hatékonyabb és környezetbarátabb állattartást.
Egyedül lehet hagyni, de mindenről jelent
A marhák állítólag lelkesen követik a négy kerékkel és élénkvörös fényezéssel ellátott SwagBotot, ami lehetővé teszi a körülményekre adott valós idejű reakciót. A beszámolók kiemelik, hogy Ausztrália a világ egyik legnagyobb marhahús-exportőreként nagyjából 30 millió szarvasmarhát tart egy hatalmas, gyakran száraz és legelőkben sem gazdag vidéken. Így az ottani gazdálkodóknak különösen fontos lenne annak permanens felmérése, hogy a föld éppen hol és hogyan tudja eltartani az állatokat, mely legelőrészek a leggazdagabbak, és hogyan kerülhető el a földek minőségét tovább rontó túlhasználata.
A folyamatos fejlesztés alatt álló SwagBot az egyik kirakatfigurája annak a mezőgazdaság automatizálásáról szóló trendnek, ami a termelés hatékonyabbá tételét és a munkaerőpiaci hatások mérséklését célozza. Erre megint csak kiváló tesztkörnyezetnek tartják Ausztráliát, ahol gyakran jelent problémát a munkások felvétele a távol eső farmokon. A fejlesztői által "okos tehénnek" címkézett SwagBot ezeket a lehetőségeket tágítaná ki a térképprogramhoz való kapcsolódási lehetőséggel, a más feladatokat végző drónokkal való kommunikációval és együttműködéssel és az állatok egészségének szűntelen ellenőrzésével.
a kép forrása: sydney.edu.au
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak