El akarják érni, hogy az új von der Leyen-bizottság munkatervében kiemelt helyet kapjon az innovációnak kedvező páneurópai jogi környezet kialakítása.

Újabb Európai Bizottság, újabb petíció – és a cinikusabbak már jósolhatják is az eredményt: újabb halogatás a politikusok részéről. De legalább senki sem hányhatja az európai startupvilág kulcsszereplőinek szemére, hogy meg sem próbálták a lehetetlent.

Már több mint tízezren írták alá – befektetők, startupperek, szimpatizánsok – azt az EU Inc. néven futó petíciót, amelynek elsődleges célja, hogy a hamarosan hivatalba lépő második von der Leyen-bizottság programjának központi elemévé tegye az innovációt támogató egységes európai jogi környezet kialakítását. Egy hasonló kört már öt éve is futottak az érdekeltek, meglehetősen kevés sikerrel.

Most azonban felhívásuknak kedvező szelet biztosít az utóbbi időben gyakran emlegetett Draghi-jelentés, melynek kulcsmegállapításával – Európának radikális lépéseket kell tennie, hogy versenyképes maradjon – mindenki egyetért, bár a megoldási javaslatok között elég nagyok az eltérések.

Van azért előrelépés 2019-hez képest

A petíció elindítóinak van más támogatójuk is. Tavasszal készült el a Jacques Delors Intézet elnöke, Enrico Letta volt olasz kormányfő jegyezte jelentés, amely egy EU-szintű üzleti keretrendszer, az ún. 28. rezsim kialakítását szolgalmazza (egy a 27 tagállam egyedi szabályozása mellett létező 28., páneurópai szabályozási keret). Az ehhez önként csatlakozó vállalkozásoknak lehetőségük lenne kilépni az európai szintű működést sok esetben akadályozó nemzeti szabályozási keretek közül. Letta szerint ez növelné a térség vonzerejét a befektetők számára, és növelné a vállalkozói kedvet is.

A petíció szövegezői ezt a 28. rezsimet töltenék meg a startupok számára kedvező tartalommal. A hatálya alá tartozó cégek lennének az ún. EU Inc.-ek (ilyen néven fut a petíció is), melyeket úgy lehetne elképzelni, mint az USA-ban a delaware-i C-Corp.-okat. Utóbbiakra különleges, vállalkozásösztönző adózási szabályok vonatkoznak, hogy átsegítsék az induló vállalkozásokat azon az időszakon, amíg eljutnak a profittermelésig.

Az EU Inc. státuszú cégek kisebb mértékben függnének a tagállami szabályozóktól, és egyfajta páneurópai társasági formában működnének, hogy vonzóbbá válhassanak a határokon átnyúló befektetések számára.

A kezdeményezés mellé állt az európai és a globális startupvilág egy sor jelentős szereplője, például, a Stripe alapító-CEO-ja, Patrick Collison, a Wise-alapító Taavet Hinrikus, az Y Combinator alapítója, Paul Graham vagy Niklas Zennström Atomico-vezér.

A petíciót október közepén indították, és a tervezett menetrend szerint december elsején benyújtanák a páneurópai startup entitások létrehozására szolgáló javaslatukat, amelynek négy sarokpontja van:

● szabványosított páneurópai befektetési folyamatok;
● uniós szintű, egységes, a startupok helyzetéhez igazított szabályozás a munkavállalói részvényopciós programra;
● egyszerűsített határokon átnyúló műveleteket (pl. foglalkoztatás és tőkeáramlás);
● valamint teljesen digitalizált és angol nyelvű cégalapítási folyamat, amely néhány órára csökkenti az alapítási eljárást.

A cél, hogy ez a program már benne legyen az EB 2025-ös menetrendjében.

A petícióhoz itt lehet csatlakozni »

Piaci hírek

Sok dollárt szorgoskodtak össze uruknak az álcázott észak-koreai informatikusok

Az FBI szerint mindössze két cégen keresztül minimum 88 millió dollárral gazdagodott Phenjan abból, hogy hamis papírokkal olyan pozíciókba ülteti szakembereit, amelyeket a nemzetközi szankciók miatt egyáltalán nem tölthetnének be.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.