Egy kutatócsapat több gyártó okostelefonját vetette alá a kísérletnek – sikerrel.

Mind a mai napig a biometrikus azonosítás tűnik a legerősebbnek. Tökéletes védelmet azonban nem ad. A Cisco Talos kutatói már 2020-ban bizonyították, hogy az ujjlenyomatok klónozhatók. Most két kínai kutató brute force módszerekkel tört fel ujjlenyomat-azonosítással védett okostelefonokat. A BrutePrintnek nevezett támadási mód során ujjlenyomat-képet küldtek a célkészüléknek mindaddig, amíg a kép nem egyezett elfogadható mértékben a felhasználó által megadott ujjlenyomattal.

Az Arxiv.org-on közzétett tanulmányukban (pdf) több olyan hibára is rávilágítanak, amely ezt lehetővé teszi. Az androidos készülékek egy részén az ujjlenyomat-érzékelők kommunikációs interfésze nem védi megfelelően a biometrikus adatokat, ezért man-in-the-middle (MITM) típusú támadással eltéríthetők az ujjlenyomat-képek (ez iOS-es eszközökön nem működik, mert ott titkosított a kommunikáció). Emellett találtak további két olyan nulladik napi sérülékenységet is, amelyeket kiaknázva sikeres brute force támadásokat lehet végrehajtani. Módszerüket tíz okostelefon-modellen (volt köztük androidos, HarmonyOS-es és iOS-es is) tesztelték – a tanulmány szerint meglehetős sikerrel.

Büntetlenül próbálkozhattak

A nulladik napi sérülékenységek segítségével két fontos védelmi mechanizmust tudtak kiiktatni: a próbálkozások számának korlátozását, valamint az élethűség-érzékelést (azaz hogy a minta milyen mértékben egyezik az eredetinek megadott ujjlenyomattal). Az androidos és HarmonyOS-es (Huawei) készülékeken akárhányszor próbálkozhattak, de még az iOS-ek esetében is 15 kísérletig jutottak a limiten felül.

Persze egy ilyen támadás végrehajtása meglehetősen bonyolult. A támadónak fizikailag hozzá kell férnie a célkészülékhez, valamint szükség van egy jó ujjlenyomat-adatbázisra. Utóbbit ki lehet nyerni tudományos adatkészletekből vagy kiszivárgott biometrikus adatokat is lehet venni a dark neten. Emellett kell a töréshez némi fejlesztés és egy körülbelül 15 dollárért beszerezhető kis berendezés, amely automatikusan adja be a szenzornak az ujjlenyomatképeket.

A korlátozást úgy sikerült kiiktatni, hogy egy ellenőrzőösszeg-hibát injektáltak az ujjlenyomatadatokba. Ez a hitelesítési folyamatot egy olyan korai ponton állította le, amikor az már kiderült, hogy az adott minta megfelelő-e, de az eszköz védelmi rendszere még nem regisztrált próbálkozást. Voltak olyan készülékek is, amikor a lockout mód aktiválódása után (amikor a készülék jelezte, hogy nem engedélyez további próbálkozást) is lehetett folytatni a próbálkozást.

A BrutePrint-támadásnak volt még egy fontos eleme, amit a kutatók neurális stílusú átviteli rendszernek neveztek. Ez a töréshez használt adatbázis képeit alakította át úgy, hogy azok úgy nézzenek ki, mintha a célkészülék szenzora olvasta volna be. Mint a BleepingComputer felhívja a figyelmet a tanulmányról készített összefoglalójában, a jelszóval ellentétben az ujjlenyomat-azonosításnál nem teljes egyezést vár el a rendszer: egy előre meghatározott egyezési arány, azaz False Acceptance Rate elérésénél már érvényes a megadott ujjlenyomatkép. A támadók ezt az értéket is manipulálhatják, hogy a rendszer kisebb mértékű egyezést is elfogadjon.

A telefonokat egyébként 2,9 és 13,9 óra alatt sikerült feltörni. Érdekesség, hogy ha egy készülék tulajdonosa több ujjlenyomatot is rögzített készülékén, drámaian csökkent a töréshez szükséges idő (0,7 – 2,8 óra).

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.